نرم‌افزار Calculator یک ابزار ضروری در ویندوز ۱۰ می‌باشد و در حالی که همیشه این ابزار کار خود را به راحتی انجام داده است، مایکروسافت می‌خواست چیزهای بیشتری را به آن اضافه کند.

بنابراین با انتشار نسخه‌‌ی جدید ویندوز ۱۰ ماشین حساب به یک ابزار پیشرفته‌تر تبدیل شد که می‌تواند تعداد زیادی از عملیات‌ اولیه‌ی ریاضی را انجام دهد. به‌عنوان یک یادداشت جانبی، به نظر می‌رسد که نرم‌افزار Calculator در سال‌های آینده نیز بهبودهای زیادی پیدا کند، چرا که اخیرا مایکروسافت این نرم‌افزار را منبع باز کرده است، بنابراین توسعه‌دهندگان می‌توانند با همکاری و مشارکت با این غول نرم‌افزاری در به‌روزرسانی‌های دیگر ویژگی‌های جدیدی را به این ابزار اضافه کنند.

خب، به نسخه‌ی فعلی نرم‌افزار Calculator  برگردیم. اخیرا Jen Gentleman مهندس مایکروسافت یکی از مفیدترین‌ ویژگی‌های موجود در ویندوز ۱۰ را برجسته کرده است، که حتی بسیاری از کاربران از وجود آن اطلاع ندارند: محاسبه‌ی تاریخ.

اگر شما در تعجب هستید که چه کسی باید تاریخ را محاسبه کند، باید گفت این موضوع بخصوص در زمانی که سعی در تعیین تعداد روز‌های دو قرار دارید، بسیار مفید است. همچنین نرم‌افزار ماشین‌ حساب ویندوز ۱۰ به شما این امکان را می‌دهد تا روز را از یک تاریخ خاص با استفاده از همان رابط‌کاربری ساده و تمیز، جمع و تفریق کنید.

برای استفاده از این قابلیت، ابتدا باید نرم‌افزار Calculator را راه‌اندازی کنید. تقریبا همه می‌دانند که چگونه این کار را انجام دهند – برای انجام این کار فقط Calculator را در منوی استارت تایپ کنید. سپس با استفاده از منوی بالا سمت چپ به مسیر Calculator > Date Calculation بروید.

در این قسمت دو گزینه وجود دارد، که عبارت‌اند از :

Difference between dates

Add or subtract days

این دو ویژگی دارای نام‌های بسیار ساده‌ای هستند، اما بگذارید ببنیم که هر کدام از آن‌ها چه کاری را انجام می‌دهند.

با استفاده از گزینه‌ی اول شما می‌توانید تفاوت بین دو تاریخ را محاسبه کنید. بنابراین شما باید تاریخ اول و دوم را وارد کنید، برای مثال اگر می‌خواهید تعیین کنید که چند روز از زمان مسدود کردن ویندوز XP توسط مایکروسافت می‌گذرد، این کاری است که شما باید انجام دهید.

برای انجام این کار باید در فیلد From، تاریخ ۸ آوریل ۲۰۱۴ را انتخاب کنید و در بخش To تاریخ مربوط به امروز که برای ما ۱۲ مارس ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد، انتخاب کنید. نرم‌افزار ویندوز ۱۰ باید نتیجه را نشان دهد، که برای این مثال ۴ سال ۱۱ ماه و ۴روز یا ۱۷۹۹ روز است.

نکته: اگر می‌خواهید به سرعت به یک سال خاص بروید، از فلش‌های موجود در صفحه‌ی انتخاب استفاده نکنید، بلکه برای انتخاب راحت‌تر روی تاریخ گوشه‌ی بالا سمت چپ کلیک کنید.

ماشین‌حساب هنور به شما اجازه نمی‌دهد که تفاوت بین دو تاریخ را در ساعت، دقیقه یا دیگر واحدها مشخص کنید.

ویژگی دوم به شما اجازه می دهد که روزها را جمع یا تفریق کنید، بنابراین برای انجام این کار شما باید در قسمت Form تاریخ را تعریف کنید و سپس آنچه را که میخواهید انجام دهید را انتخاب و تعداد سال‌ها، ماه‌ها و روزها را برای محاسبه تعیین کنید. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید ۱۰۰ روز را به تاریخ امروز اضافه کنید، ابتدا باید تاریخ امروز و سپس عمل Add را انتخاب کنید و در نهایت عدد ۱۰۰ را در فیلد Days وارد کنید.

هنگامی که این کار را انجام دادید، نرم‌افزار Calculator ویندوز ۱۰ به‌طور خودکار نتیجه را محاسبه می‌کند، که در این مثال تاریخ ۲۰ ژمئن ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد.

نکته: شما با استفاده از شما‌ره‌های صفحه‌کلید به سادگی می‌توانید مقادیر بزرگتر مانند ۱۰۰ را در هر سه فیلد وارد کنید.

ماشین حساب ویندوز ۱۰ در به‌روزرسانی آوریل ۲۰۱۹ به دلایل قابل توجهی بهبود نمی‌یابد. اما از سوی دیگر همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، توسعه‌دهندگان با مشارکت در پروژه‌ی GitHub می‌توانند اصلاحات بسیاری را در آن ایجاد کنند.

اکنون این نرم‌افزار دارای گزینه‌های بیشتری نسبت به نسخه‌های قبلی می‌باشد و شما می‌توانید از ماشین حساب برای محاسبه‌ی واحد پول، حجم، وزن و جرم، دما، انرژی، مساحت و سرعت استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *