login_logo2-4

آشنایی با صفحه گسترده یا Spread Sheet

نرم‌افزار دیگری که ممکن است به دفعات از آن استفاده کنید نرم‌افزار صفحه گسترده یا Spread sheet می باشد، نرم‌افزار Microsoft Excel را باز کنید.

این نرم‌افزار پرطرفدارترین نرم‌افزار Spread sheet می‌باشد، چنانچه از نرم‌افزار دیگری استفاده می‌کنید در استفاده از مفاهیم این درس مشکل چندانی نخواهید داشت، Spread Sheet در یک نگاه نگاه ابتدایی و پایه معادل الکترونیکی دفاتر حساب کاغذی محسوب می‌شود. همانند دفاتر حساب نرم‌افزار Spread sheet نیز از مجموعه‌ای از ستون‌ها و ردیف‌ها تشکیل شده است،‌ از این نرم‌افزار می‌توان برای بالانس کردن دسته چک محاسبه وام‌ها، مدیریت آدرس‌ها و اطلاعات تماس مشتریان و غیره استفاده نمود، یکی از مزایای استفاده از نرم‌افزار Spread sheet این است که می‌تواند به سرعت محاسبات پیچیده را انجام دهد، البته باید از قبل برای این کار برنامه‌ریزی شده باشند.

به عنوان مثال روی سربرگ File و سپس گزینه New کلیک کنید،‌حال در این قسمت بر روی Sample Template کلیک نمایید .

1

در این بخش روی گزینه‌ای که در تصویر با کادر قرمز مشخص شده است کلیک کنید، سپس روی دکمه ‍Create کلیک کنید.

2

این Template یک کاربرگ از پیش ساخته است که می‌تواند میزان هزینه نهایی یک وام را محاسبه کند، کافی است اعداد مورد نظر را در بخش نارنجی رنگ وارد کنید، در بخش Loan Amount یعنی میزان وام عدد ۷۵۰۰۰را تایپ می‌کنیم، پس از فشردن کلید Enter عدد دلار به طور خودکار افزوده می‌شود.

گزینه دوم به معنی سود سالیانه ۳٫۹% می‌باشد، مشاهده می‌کنید که علامت درصد نیز به طور خودکار افزوده می‌شود،

گزینه سوم به معنی دوره بازگشت وام به سال که عدد سه را در فیلد مربوط به آن وارد می‌کنیم.

گزینه جهارم به معنی تعداد دفعات پرداخت در یک سال، از آنجا که پرداخت به صورت ماهیانه می‌باشد عدد ۱۲ را در این فیلد وارد می‌کنیم

گزینه پنجم به معنی تاریخ شروع وام که ۱-۱۰-۲۰۱۰ را در آن وارد می‌کنیم، سپس کلید Enter را فشار می‌دهیم. بلافاصله تمام کاربرگ با توجه به اعداد وارد شده به روز می‌شود، گزینه آخر اختیاری می‌باشد بنابراین آن را پر نخواهیم کرد.

3

با استفاده از این لغزنده صفحه را به راست حرکت می‌دهیم، در بخش راست و در قسمت Loan Summary می‌توانید مشاهده نمایید که سودکلی یعنی Total interest نیز محاسبه شده است، در پایین صفحه نیز جزئیات بیش‌تری محاسبه شده است .

4

به عنوان مثال در ستون‌های Principal و Interest میزان پرداخت اصلی و پرداخت سود به طور ماهیانه محاسبه شده‌اند، یعنی این‌که چه میزان از قسط هر ماه به سود اختصاص داشته است.

5

همچنین می‌توانید میزان پول پرداختی را در پایان اقساط محاسبه کنید، می‌توانید به آسانی هرکدام از اعداد اولیه را تغییر دهید، به عنوان مثال میزان سود را از ۳٫۹ به ۱٫۹ کاهش می‌دهیم، بلافاصله تغییراتی در اعداد محاسبه شده ایجاد می‌شود.

7

چنانچه بخواهید این محاسبات را بر روی کاغذ و با استفاده از ماشین حساب انجام دهید، زمان بسیار بیش‌تری طول خواهد کشید.

این Spread sheet یک نمونه قالب‌بندی شده و دارای افکت‌های متنی می‌باشد، در بسیاری از موارد ممکن است خودتان بخواهید یک Spread sheet ایجاد کنید.

اکنون با استفاده از کاربرگ برخی از اصطلاحات مربوط به Spread sheet را بررسی می‌کنیم، همان‌طور که گفته شد Spread sheet از ستون و ردیف ساخته شده است، ستون‌ها عمومی می‌باشند و با حروف انگلیسی مشخص شده‌اند، می‌توانید این حروف را در بالای کاربرگ ملاحظه کنید.

8

چنان‌چه تعداد ستون‌ها زیاد باشد که از تعداد حروف الفبا بیشتر شود( به عنوان مثال روی این آیکن کلیک کنید تا تعداد ستون‌ها افزایش یابد)

مشاهده می‌کنید که با ستون z ستون‌ها به نام AA،AB،AC و الی آخر تغییر نام می‌دهند.

9

ردیف‌ها نیز به شکل افقی قرار گرفته‌اندو با اعداد مشخص شده‌اند،

10

در مورد این جدول اقساط وام برای نشان‌ دادن اطلاعات پرداخت‌های ماهیانه مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

درجدول خودتان می توانید برای نام ستون ها و ردیف‌ها نام دلخواهی انتخاب کنید. در هنگام انجام محاسبات عموماً از حروف ستون‌ها و عدد ردیف‌ها در محل برخورد آن‌ها استفاده می‌شود، در درس‌های آینده به این مبحث خواهیم پرداخت، نقطه برخورد ستون و ردیف سلول خوانده می‌شود، سلول‌ها با توجه به نام ستون و شماره ردیف نام‌گذاری می‌شوند، به عنوان مثال سلول تاریخ شروع وام D9 خوانده می‌شود،

11

بنابراین داده‌ها در واقع درون سلول‌ها ثبت می‌شوند، داده‌ای که به درون سلول وارد می‌شودمی‌تواند عدد، حرف، کارکترهای خاصی و یا ترکیبی از این موارد باشد، همچنین در صورتی که برای یک سلول فرمولی در نظر گرفته باشید سلول به طور خودکار پر خواهد شد.

تقریباً تمام سلول‌های این کاربرگ نیز به همین شیوه کار می‌کنند، یعنی محتوای آن‌ها به طور خودکار بر اساس اعداد وارد شده در سلول‌های نارنجی به روز می‌شود، در این درس به طور خلاصه مطالب مربوط به Spread sheet و موارد مربوط به آن بررسی شد.

 منبع : http://learnpc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید