login_logo2-4

آموزش بازیابی فضای ذخیره سازی پس از ارتقا به به‌روزرسانی اکتبر 2018

آموزش بازیابی فضای ذخیره سازی پس از ارتقا به به‌روزرسانی اکتبر 2018

در ویندوز 10، قبل از ارتقا به به‌روزرسانی اکتبر (نسخه‌ی 1809) فرایند نصب به‌روزرسانی ابتدا یک نسخه‌ی کپی از فایل‌های کنونی سیستم عامل می‌گیرد تا اگر در به‌روزرسانی مشکلی پیش آمد، راه برگشتی وجود داشته باشد.

با این که این مکانیزم امنیتی برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی مفید است، فایل‌های پشتیبان نسخه‌ی قبلی ویندوز (که در پوشه‌ی Windows.old واقع شده‌اند) فضای زیادی را در کامپیوتر اشغال می‌کنند. اگر این فایل‌ها حذف شوند، می‌توان قریب به 20 گیگابایت فضای ذخیره سازی را بازیابی کرد، که برای دستگاه‌هایی که فضای کلی آن‌ها کم است حیاتیست.

اگر مطمئن هستید که نسخه‌ی 1809 ویندوز 10 روی دستگاه‌هتان بدون مشکل و روان اجرا می‌شود و در عین حال فضای کافی در سیستمتان وجود ندارد، می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن Settings یا ابزار Disk Cleanup (که در آینده حذف خواهد شد) آن فضای اشغال شده را بازیابی کنید.

در این آموزش به شما سه متود یاد خواهیم داد تا فایل‌های نسخه‌ی قبلی ویندوز را حذف کرده و مقداری از فضای اشغال شده را بازیابی کنید.

قبل از همه چیز به این نکته توجه کنید. برای برگشتن به نسخه‌ی قبل ویندوز در صورت بروز مشکل، نیاز به فایل‌های نسخه‌ی قبلی ویندوز است. اگر این فایل‌ها را پاک کنید و بعداً به برگشتن به نسخه‌ی قبلی نیاز پیدا کردید، تنها راه آن نصب دوباره‌ی سیستم عامل (نسخه‌های قدیمی‌تر) است.

بازیابی فضای اشغال شده با استفاده از Storage Sense (پس از انجام به‌روزرسانی)

پس از این که سیستم عاملتان را به نسخه‌ی 1809 (به‌روزرسانی اکتبر) ارتقا دادید، می‌توانید با استفاده از Storage Sense فایل‌های نسخه‌ی قبلی را حذف کنید. برای این کار قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 1. اپلیکیشن Settings را باز کنید.
 2. روی System کلیک کنید.
 3. روی Storage کلیک کنید.
 4. زیر قسمت Storage Sense، روی گزینه‌ی Change How we free up space automatically کلیک کنید.
 5. در زیر Free up space now، تیک گزینه‌ی Delete previous versions of windows را بزنید.
 6. روی دکمه‌ی Clean now کلیک کنید.

پس از انجام موارد بالا، فایل‌های مربوط به نسخه‌های قبلی ویندوز (و فایل‌های اضافی و غیر ضروری، بسته به گزینه‌های انتخابی شما) از حافظه‌ی دستگاه‌تان حذف خواهد شد و فضا برای فایل‌های مهم‌تر باز خواهد شد.

بازیابی فضای اشغال شده با حذف فایل‌های موقتی و غیر ضروری (پس از انجام به‌روزرسانی)

در Storage Sense گزینه‌ی دیگری نیز وجود دارد که علاوه بر فایل‌های پشتیبان نسخه‌های قبلی ویندوز، فایل‌های موقتی و غیر ضروری ویندوز را نیز حذف می‌کند. برای استفاده از این قابلیت، قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 1. اپلیکیشن Settings را باز کنید.
 2. روی System کلیک کنید.
 3. روی Storage کلیک کنید.
 4. در زیر Free up space now، تیک گزینه‌ی Delete previous versions of windows را بزنید.
 5. در زیر قسمت Remove Temporary Files، تیک گزینه‌ی (Previous Windows Installation(s را بزنید.

ترفند: در همین صفحه نیز می‌توانید دیگر فایل‌های غیر ضروری را نیز انتخاب کنید تا با این فایل‌ها به صورت خودکار حذف شوند و فضای بیشتری آزاد شود.

 1. روی دکمه‌ی Remove Files کلیک کنید.

پس از انجام موارد بالا، پوشه‌ی Windows.old به همراه سایر فایل‌های غیر ضروری و موقتی که در آن لیست انتخاب کردید برای همیشه حذف خواهند شد.

بازیابی فضای اشغال شده با استفاده از ابزار Disk Cleanup (پس از انجام به‌روزرسانی)

البته با این که مایکروسافت قصد بازنشسته کردن این ابزار را دارد، می‌توان با استفاده از ابزار Disk Cleanup فایل‌های نسخه‌ی قبل ویندوز را پس از انجام به‌روزرسانی حذف کرد. برای این کار، قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 1. منوی استارت را باز کنید.
 2. در قسمت سرچ، عبارت Disk Cleanup را تایپ کنید و بالاترین نتیجه‌ی جست و جو را انتخاب کنید.
 3. روی دکمه‌ی Clean up system files کلیک کنید.
 4. تیک گزینه‌ی (Previous Windows Installation(s را بزنید.

ترفند: در ابزار Disk Cleanup، می‌توانید دیگر انواع فایل‌های غیر ضروری را نیز انتخاب کنید (مانند فایل‌های Log به‌روزرسانی‌های ویندوز، فایل‌های درون Recycle Bin، فایل‌هایی که برای بهینه سازی انتقال اطلاعات به وجود می‌آیند و…) و فضای بیشتری را آزاد کنید.

 1. روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.

پس از انجام موارد بالا، همانند قدم‌های قبلی و Storage Sense، فایل‌های مربوط به نسخه‌های قبل به‌روزرسانی به همراه دیگر فایل‌های غیرضروری (در صورت انتخاب آن‌ها در Disk Cleanup) برای همیشه حذف خواهد شد و چندین گیگابایت فضای آزاد را در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید