login_logo2-4

آموزش ریکاوری با فایل image ویندوز 10

مشکل ریکاوری شاید جذاب‌ترین موضوع کامپیوتر نباشد اما مطمئنا گاهی اوقات برای ما حیاتی است. در این آموزش به شما یاد خواهیم داد که چگونه هنگام ویروسی شدن کامپیوترتان یا خراب شدن ویندوزتان از فایل ویندوز 10 در جهت بازگردانی سیستم خود به شرایط عادی استفاده کنید.

یک فایل image سیستم به طور خلاصه یک نسخه المثنی از نسخه نصب‌شده ویندوزتان است. فایل‌های image سیستم یک کپی از هر فایلی است که زمان ساخته‌شدن آن‌ها  روی هارد شما بوده است. بنابراین هنگامی که شما هارد خود را با ویندوز ریکاوری می‌کنید، همه‌ی برنامه‌ها و فایل‌های خود را سالم خواهید دید.

ما با فرض اینکه شما image سیستمی را روی یک فلش، هارد یا دی‌وی‌دی موجود دارید آموزش را شروع می‌کنیم. انجام اولین مرحله‌ها بستگی به این دارند که ویندوز شما بالا می‌آید یا نه؟ اگر می‌توانید به محیط دسکتاپ دسترسی داشته باشید راه اول براي شما مناسب است در غير اين صورت راه اول را رد كنيد.

راه اول: ريكاوری هنگامی كه ويندوز هنوز اجرا می‌شود.

هنگامی که به محیط دستکاپ رفتید به قسمت تنظیمات بروید (می‌توانید از کلید win+I استفاده کنید). از منوی اصلی تنظیمات روی “Update & Security” کلیک کنید. بعد در منوی سمت چپ روی “Recovery” کلیک کنید.

در این صفحه زیر قسمت “Advanced start-up” دکمه‌ی “Restart now” را بزنید. ,ویندوز ری‌استارت خواهد شد و صفحه‌ی ریکاوری که در ادامه مفصل توضیح خواهیم داد ظاهر می‌شود.

راه دوم: ریکاوری هنگامی که ویندوز شروع نمی‌شود یا شما نمی‌توانید به صفحه دسکتاپ دسترسی داشته باشید.

اگر ویندوز بالا نمی‌آید، کامپیوتر خود را خاموش کنید؛ سپس دوباره آن را روشن نمایید و کلید F9 را مرتبا فشار دهید تا زمانی که صفحه ریکاوری (که در پایین نشان داده شده است) نمایش یابد. در صورتی که فشار دادن کلید F9 بی‌نتیجه بود، شما پس از چند بار بالا نیامدن ویندوز باید خود به خود به منوی ریکاوری هدایت شوید.

استفاده از صفحه‌ی ریکاوری

زمانی که وارد صفحه‌ی ریکاوری شدید، روی “Troubleshoot” کلیک کنید. سپس گزینه‌ی “Advanced options” را انتخاب کنید بعد روی “System Image Recovery” کلیک کنید.

در این مرحله، کامپیوتر شما باید ری‌استارت شود، صبر کنید تا ویندوز محیط ریکاوری image سیستم شما را آماده کند. در گام بعد شما به صفحه‌ای هدایت می‌‌شوید که باید اکانت خود را انتخاب کنید. بعد از انتخاب رمز خود را وارد کنید. در مرحله بعد محیط ریکاوری image سیستم شما نمایش می‌یابد. در صفحه‌ی اول گزینه “system image to recover” را فعال کنید.

در مرحله بعد شما می‌توانید از بین دی‌وی‌دی image یا فلشی که این فایل روی آن ریخته شده یا جایی که این فایل روی هارد ذخیره شده را انتخاب کنید. پس از کلیک کردن روی next در گام بعد ریکاوری شروع می‌شود. به یاد داشته باشید که تمام داده‌های شما روی سیستم بازنویسی خواهند شد. (حتی آن‌هایی که از قبل فرقی نکرده‌اند) و به همین دلیل فرآیند ریکاوری ممکن است گاهی بسیار زمان‌بر شود. بعد از اینکه این فرآیند به اتمام رسید شما باید سیستم‌ خود را دقیقا همان‌گونه که هنگام ساخت فایل image بود بیابید.

نصب image سیستمی هنگامی که ویندوز نصب نشده است

شما هنگامی که ویندوز از قبل روی سیستم شما نصب نباشد نمی‌توانید که از محیط ریکاوری F9 که قبلا به آن پرداختیم استفاده کنید. برای بازیابی اطلاعات شما به فایل نصب ویندوز 10 روی یک فلش یا دی‌وی‌دی که قابلیت boot شدن داشته باشد نیاز خواهید داشت.

اولین گام‌های نصب ویندوز را تا زمانی که به دکمه‌ی “Install Now” می‌رسید را دنبال کنید؛ سپس به جای نصب ویندوز در گوشه‌ی پایین صفحه روی “Repair your computer” کلیک کنید. این گزینه منوی ریکاوری (که گزینه بازگردانی image سیستم در آن است) را اجرا می‌کند.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید