login_logo2-4

آموزش کورل دراو(بخش اول)

1. آشنایی با نرم افزار CorelDraw و کاربردهای آن

نرم افزار کورل یک نرم افزار برداری بوده و هر شکل یا تصویری که در این نرم افزار ایجاد می کنید بصورت شی می باشد. یک شی دارای خواص و ویژگی هایی است که شامل رنگ،اندازه، و …. بوده و به آسانی قابل تغییر می باشد. پسوند فایل هایی که در این نرم افزار ایجاد می شود، CDR است. از کورل بیشتر برای ایجاد آرمف گرافیک هنری،کارت های تبلیغاتی و … استفاده می کنند، در حالی که نرم افزار فتوشاپ بیشتر برای کار با تصاویر، در نظر گرفته شده است.همچنین از لحاظ استفاده شبیه نرم افزار AutoCAD می باشد.

2. امکانات لازم برای نصب نرم افزار CorelDraw برای اینکه بتوانید برنامه کورل 13 یا X3 را نصب کنید نیاز به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری زیر دارید:

حداقل سیستم :

windows2000,windows XP,windows Server2003

حداقل پردازنده یا CPU:

pentium III,600 MHZ or greater

حداقل حافظه ی اصلی یا RAM:

256MB RAM

وسایل گرافیکی:

MOUSE OR TABLET

حداقل مرورگر اینترنتی:

Microsoft internet Explorer6 or higher

 

3. آشنایی با مفاهیم اولیه

همانطور که بیان شده نرم افزار کورل یک نرم افزار برداری بوده که دارای یک سری ویژگی ها و مفاهیم است که در زیر بیان می کنیم.

1.3-Docker

این واژه به معنای لنگرگاه و جای ثابت بوده و در نرم افزار کورل، به پالت ها و پنجره های کوچک و ثابتی که بصورت پیش فرض در سمت راست صفحه قرار دارند می گویند.که هر کدام برای انجام مجموعه عملیات های خاصی استفاده می شوند.

جهت فعال سازی یا غیر فعال سازی Dockerها از طریق:

Windows/Dockers

2.3- نوار استاندارد(Standard Bar)

از طریق این نوار  یکسری عملیات های کلی از قبیل ذخیره سازی، چاپ، بزرگنمایی و … را می توان انجام داد. در صورت مشاهده نکردن این نوارد از طریق زیر عمل کنید.

Window/Toolbars/standard Bar

3.3- نوار منو

منوهاف گزینه هایی هستند که رد بالای صفحه قرار داشته و بصورت دسته بندی شده می باشند. هر گزینه از منو شامل یکسری از گزینه ها بوده که برای انجام عمل خاصی در نظر گرفته شده اند.

4.3- صفحه طراحی (Design Page)

صفحه ای است که در وسط پنجره قرار داشته و بر روی آن می توانید عملیات طراحی را انجام دهید. این صفحه بصورت خودکار، ایستاده(Portrait) و نامه ای (Latter) می باشد که از طریق نوار ویژگی یا Property Bar می توانید این مقادیر را عوض کنید.

4.3- جعبه ابزار (TOOLBox)

در سمت چپ صفحه قرار دارد و با استفاده از آن می توانید عملیات های طراحی و ویرایش را بخوبی انجام دهید. برای نمایش یا عدم نمایش آن می توانید از طریق زی عمل کنید:

window/Toolbars/toolbox

5.3- پالت رنگ(Color Palette)

یک نوار ثابت بوده که در سمت راست صفحه قرار داشته و برای انتخاب رنگ در طراحی استفاده می شود. برای فعال و یا غیرفعال کردن این نوار و مدل های مختلفی از آن، از طریق زی عمل کنید:

 

 

6.3-خط کش ها و خطوط راهنما و شبکه

خط کش ها یا Ruler  ابزاری است که با استفاده از آن می توانید بصورت دقیق و با اندازه های تعیین شده عمل طراحی را انجام دهید. خط کش هم بصورت عمودی و هم بصورت افقی در بالا و پایین صفحه قرار دارد. به تصویر دقت کنید.

خطوط راهنما و شبکه خطوط مجازی هستند که بر روی صفحه نمایش داده می شوند که با استفاده از آن می توانید براحتی خطوط را با اندازه های مختلف طراحی کنید. برای نمایش یا عدم نمایش خطوط راهنما و شبکه از طریق منوی View و گزینه Guideline(خطوط راهنما) و Grid(شبکه) استفاده کنید.

موفق باشید..

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید