login_logo2-4

آیا هدفون و ایربادها می توانند به گوش های شما آسیب برسانند؟

بحث هایی در مورد کاهش شنوایی ناشی از هدفون وجود دارد، اما آیا حقیقتا هدفون ها و ایربادها می توانند آسیب جدی به گوش وارد کنند؟ چه میزان صدایی بلند محسوب می شود و چگونه بدون آسیب رساندن به گوش باید موسیقی گوش داد؟

آستانه آسیب شنوایی 46 دسی بل است

اکثر پزشکان بر این باورند که 85 دسی بل آستانه آسیب شنوایی است. پس از مواجه شدن طولانی مدت با صداهای بالاتر از 85 دسی بل باید خودداری کرد. می توانید انتظار داشته باشید که قرارگیری طولانی مدت در معرض این صداها موجب کاهش شنوایی یا وزوز گوش شود.

در حالی که احتمالا پیش خود فکر می کنید که 85 دسی بل رقم زیادی است، اما جالب است بدانید که هر روز در معرض صداهایی هستید که از این آستانه شنوایی عبور می کنند. برای مثال ماشین چمن زنی و رستوران های شلوغ خود عامل تولید 90 دسی بل صدا هستند، شاید به همین خاطر است که در رستوران ها موسیقی پخش می کنند تا صدا و همهمه زیاد اطراف، مشتریان را آزار ندهد.

پس از 85 دسی بل چه اتفاقی می افتد؟

هدفون ها و منابع صوتی شما میزان بلندی صدا را به شما دیکته می کنند. تقریبا تمام ترکیبات شنیداری مانند آمپلی فایر، هدفون و هندزفری های قدرتمند می توانند تا آستانه 85 دسی بل پیش روند. این رقم برای برخی هدست ها حتی بین محدوده 110 تا 120 دسی بل است. در این سطح صدا، گوش تنها می تواند یک دقیقه قبل از مواجه با آسیب رساندن به گوش مقاومت کند.هدفون ها و منابع صوتی شما میزان بلندی صدا را به شما دیکته می کنند.

توجه کنید که رابطه بین سطح دسی بل و تحمل صدا خطی نیست. در 90 دسی بل، چهار ساعت زمان قرارگیری در  معرض صدای بلند می تواند منجر به کم شنوایی دائمی شود. در 95 دسی بل تنها در 2 ساعت آسیب می رساند و در صدایی با 110 دسی بل تنها 1 دقیقه و 29 ثانیه طول می کشد تا به گوش های شما آسیب برسد.

آیا می توان سطح دسی بل هدفون مان را اندازه گرفت؟

اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که هدفون یا ایرباد شما به آستانه 85 دسی بل می رسد یا خیر شاید نیاز به این دارید که سطح دقت هدفون خود را اندازه گیری کنید اما این کار دشوار است. اکثر دسی بل متر ها برای محاسبه حجم محیط هایی مانند رستوران یا محل های ساخت و ساز ساخته شده است. اما صدای هدفون و ایرباد مستفیم به گوش شما می رسد نه داخل اتاق. بنابراین برای استفاده از دسی بل متر در هدفون ها، شما باید هدفون را دقیقا در مقابل این ابزار قرار دهید. در بهترین حالت نیز یک نتیجه نیمه دقیق خواهید گرفت و رقم واقعی نمایش داده نمی شود. اگر می خواهید برای این کار هزینه نکنید، از اپلیکیشن های رایگان مانند Sound meter یا Sound analyzer نیز می توانید برای این کار استفاده کنید اما نتایج آن از نیمه دقیق نیز کمتر است.

اجازه دهید صادقانه صحبت کنیم، اگر نگران این هستید که هدفون شما صدای بالایی دارد و می تواند به گوش آسیب برساند باید بگوییم که بله هدفون ها صدای بلندی دارند. بنابراین بهتر است که توجه و عادت های گوش کردن خود را اصلاح کنید. این یکی از گام هایی است که می تواند به شما کمک کند از عادت کردن به حجم صدای بلند خلاص شوید.

آیا هدفون و ایربادها می توانند به گوش های شما آسیب برسانند؟

با توجه به محیط حجم صدا را تنظیم کنید

یکی از بهترین راه های محدود کردن حجم صدا، محدود کردن میزان صدا است. در برخی محیط ها واقعا نیاز نیست که صدای هدفون خود را بلند کنید، خصوصا در ساعاتی که در اتاق خود و در محیطی ساکت قرار دارید، سعی کنید با حجم کم صدا موسیقی گوش کنید. خصوصا موسیقی هایی که ریتم تند دارند را با حجم صدای کمتر گوش کنید و برای موسیقی های آرام می توانید صدا را اندکی بالاتر ببرید.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید