login_logo2-4

ارائه پرونده ثبت جهانی «ماسوله» به. یونسکو

8d4e0976-5451-4283-85e4-d41a3b776eba

ارائه پرونده ثبت جهانی ماسوله در دست پیگیری است و این پرونده به‌زودی به یونسکو ارائه می‌شود.

«رضا علیزاده» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به وجود آثار تاریخی در گیلان بیان کرد:

در گیلان یک‌هزار و ۱۴۰ اثر تاریخی وجود دارد.

وی با بیان اینکه اکنون پرونده‌های دیگری برای ثبت در فهرست آثار ملی وجود دارد، افزود که این پرونده‌ها مربوط به بناهای تاریخی، میراث طبیعی و معنوی گیلان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان بر ثبت آثار باقی‌مانده از این استان تأکید کرد و گفت که ثبت آثار تاریخی و طبیعی گیلان در زمینه‌ی صیانت، حفاظت و مدیریت صحیح ابنیه و میراث ملموس و ناملموس به ما کمک می‌کند و امیدواریم هر چه سریع‌تر پرونده‌های جدید مذکور ثبت ملی شوند.

وی با اشاره به وضعیت پرونده ثبت جهانی شهرک تاریخی ماسوله در فهرست آثار یونسکو، عنوان کرد:

پرونده ثبت جهانی ماسوله در دست پیگیری بوده و به‌زودی به یونسکو ارائه می‌شود.

علیزاده با بیان اینکه کشورهای زیادی برای ثبت جهانی آثار خود در نوبت هستند، گفت که در سال‌های گذشته بارها ثبت ماسوله در فهرست جهانی یونسکو مطرح شد و اکنون ایرادهایی را که به این شهرک تاریخی برای ثبت جهانی وارد کرده بودند در حال برطرف شدن است.

وی با تأکید بر ضرورت برداشته‌شدن ساخت ‌و سازها در منظر دید ماسوله، یادآور شد که برای ثبت جهانی ماسوله، ساخت‌وسازهایی که در نوار سبز ماسوله و در منظر دید عموم قرار دارد باید برداشته شود.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان، از سال ۹۲ تاکنون یک‌ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برای خانه‌های مشارکتی در ماسوله هزینه شده است.

منبع: کجارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید