login_logo2-4

ارتباط بین اطلاعات کاربرگ ها در اکسل

يک فايل اکسل شامل چندين برگه (Sheet) است که هر يک داراي داده هاي مشخصي هستند که کاربر وارد کرده است. یکی از قابلیت های مهم Excel امکان برقراری ارتباط بین کاربرگها و کارپوشه های مختلف است. بعبارعتی دیگر در اکسل این امکان وجود دارد که بتوانیم مقادیر سلولهای دیگر را در کاربرگ دلخواه استفاده کنیم .

در برخي مواقع کاربر نياز دارد ميان 2 یا 3 برگه، ارتباط برقرار کند. منظور از ارتباط اين است که هر تغييري در مقادير سلول هاي يک برگه اعمال شد، اين تغييرات به طور خودکار در برگه مرتبط با آن نيز اعمال شود. براي ارتباط اطلاعات درچند برگه، ابتدا برگه مبداء را (به عنوان مثال Sheet1) که حاوي اطلاعات است ، فعال کنيد.

یا در سلول مورد نظر فرمول ارتباط دو برگه را بصورت زیر وارد نمایید.

‘نام سلول مبدا’!’نام کاربرگ مبدا’=

برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید..

مانند شکل زیر سه برگه با عنوان های زیر ایجاد کرده و جدول فوق را در هر سه برگه انتقال دهید.

کاربرگ اول با نام “فاکتور فروش کتاب”

کارپوشه دوم را “آموزشگاه رایانه 1” نامگذاری نموده و محتوای کاربرگ را مطابق شکل زیر پر کنید.

کارپوشه سوم را “آموزشگاه رایانه 2” نامگذاری نموده و محتوای کاربرگ را مطابق شکل زیر پر کنید.

حال می خواهیم در کاربرگ “فاکتور فروش کتاب” تعداد و مبلغ فروش کلیه ی کتابها را داشته باشیم برای این کار کافی است فرمول زیر را در سلول E6  وارد نماییم و آن را تا سلول های E9 درگ کنیم تا جمع سلول های تعداد کتاب ها و مبالغ دو فاکتور قبلی محاسبه شوند:

E6!’آموزشگاه رایانه2’+E6!’آموزشگاه رایانه1’=

نکته: ساده ترین راه برای درج فرمول فوق:

الف- علامت “=” را در سلول E6  از کاربرگ فاکتور فروش کتاب وارد کرده و سپس سلول  E6  را از کاربگ آموزگاه رایانه 1 انتخاب کرده و کلید Enter  را بزنید.

ب- یکبار دیگر سلول E6  را از کاربرگ فاکتور فروش کتاب انتخاب کرده و در نوار فرمول در ادامه فرمول علامت + را درج کرده و سپس سلول E6  را از کاربرگ آموزشگاه رایانه2  انتخاب  کرده و کلید Enter  را بزنید.

حال کاربرگ فاکتور فروش کتاب مطابق  تصویر زیر تکمیل و مشاهده می شود:

همانطوری که ملاحظه می شود ارتباط بین سلول های کاربگ فاکتور فروش کتاب با کاربرگ های آموزشگاه رایانه1  و آموزشگاه رایانه2 برقرار شده است و از این پس هر گونه تغییر در تعداد کتابهای کاربگ های آموزشگاه رایانه1 و آموزشگاه رایانه 2 در کاربگ فاکتور فروش اعمال خواهد شد.

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید