وب سایت آموزشی و فناوری اطلاعات

آیفون از فروشگاه های ایران جمع می‌شود

6f228827-cf49-4428-b115-246035b00913

به گفته‌ی مدیر کل دفتر مبارزه با قاچاق کالای هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در صورت تأسیس نشدن نمایندگی محصولات اپل در ایران تا پیش از اجرای طرح رجیستری موبایل، گوشی‌های آیفون از فروشگاه‌های موبایل جمع آوری خواهد شد. البته هنوز زمان دقیق اجرای طرح رجیستر شدن موبایل مشخص نیست. همراه ما باشید.

عباس نخعی با بیان اینکه طرح رجیستری گوشی‌های موبایل در آینده نزدیک اجرایی می‌شود، گفت: «هم اکنون تصمیم بر این است که تنها گوشی‌های موبایل برندهای دارای نمایندگی در کشور قابلیت فعال شدن در شبکه و خرید و فروش داشته باشند. البته این امکان وجود دارد که پس از اجرای طرح، تصمیمات جدیدی در این حوزه اتخاذ شود.»

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالای هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  اعلام کرد: «اپل تا پیش از اجرای طرح رجیستر شدن موبایل، فرصت تأسیس نمایندگی در کشور را دارد. در غیر این صورت پس ابلاغیه‌ی جمع آوری گوشی‌های آیفون صادر شده و در صورت تأسیس نشدن نمایندگی در ایران، گوشی‌های موبایل این برند جمع‌آوری می‌شوند.»

نخعی ادامه داد: «هم اکنون ابلاغیه جمع‌آوری گوشی‌های آیفون را به تمام استان‌ها اعلام کرده‌ایم و در صورت عدم تأسیس نمایندگی اپل در کشور تا روز اجرای طرح رجیستری، تمام محصولات موبایل اپل از سطح بازار جمع‌آوری خواهد شد.»

هر گوشی تلفن همراه دارای کد ۱۵ رقمی منحصر به فرد با نام IMEI است که با استفاده از آن می‌توان گوشی را در شبکه رجیستر یا آن را ردیابی کرد. این کد دارای مشخصاتی از جمله شرکت و کشور تولید کننده‌ی موبایل است. کد IMEI شبیه به شناسه‌ی MAC در رایانه‌ها یا دستگاه‌های متصل به شبکه است.

در طرح رجیستر موبایل، IMEI گوشی‌هایی که از طریق گمرک وارد کشور می‌شوند ثبت شده و می‌توانند در شبکه‌ی اپراتورهای تلفن همراه کشور فعالیت کنند. گوشی‌هایی هم که به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شوند، نمی‌توانند در شبکه‌های موبایل کشور فعال باشند.

پیش از این چند شرکت داخلی ادعای تأسیس نمایندگی غیرمستقیم اپل در کشور را داشته‌اند که هر کدام بعد از مدتی جنجال، تب‌شان فروکش کرده است.

منبع: زومیت

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید