login_logo2-4

بررسی دو مرورگر؛ تفاوت های میان کروم و کرومیوم

دستگاه های هوشمند امروزی می توانند از چند مرورگر به طور همزمان استفاده کنند. دو مرورگر معروف در این زمینه که توسط کاربران زیادی مورد استفاده قرار می گیرد شامل Chrome و Chromium است که هر کدام از جانب گوگل معرفی شده اند اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند. Chromium پروژه ای متن باز است که حکم پایه های کروم را دارد. به دلیل متن باز بودن آن، از طریق بسیاری از منابع نرم افزاری توزیع های لینوکس در دسترس و به آسانی قابل نصب است. در زیر بیشتر در مورد این دو مرورگر توضیح خواهیم داد.

کرومیوم

مرورگر کرومیوم که توسط پروژه ای به همین نام طراحی و توسعه یافته است، یک مرورگر منبع باز وب است. بدان معنا که شما می تواند کد منبع آن را تغییر دهید. با این حال تنها تعداد کمی از توسعه دهندگان مجاز به انجام این کار هستند.

کروم

گوگل این مرورگر را راه اندازی کرده است و برخلاف کرومیوم شما نمی توانید کد منبع آن را تغییر دهد. با این حال کروم اساسا بر اساس کرومیوم به وجود آمده است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا کدهای منحصر به فرد خود را اضافه کنند. این کار مرورگر را قادر می سازد تا ویژگی هایی داشته باشد که بتواند داده های سرچ شده را ردیابی کرده و از فایل های Flash نیز پشتیبانی کند.

مقایسه کروم و کرومیوم

همانطور که پیش از این ذکر شد، هر دو مرورگر وب با همان کد منبع کار می کنند، اما کرومیوم به روز رسانی های منظمی دریافت می کند، در حالی که مرورگر گوگل شامل ویژگی هایی است که طیف گسترده ای از وظایف را انجام می دهد. اگر چه این یکی از تفاوت هاست اما تفاوت های متعددی دیگری نیز در این خصوص وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می شود:

فعالسازی SANDBOX  امنیتی

هر دو مرورگر برای حمایت از ویژگی های امنیتی از Sandbox پشتیبانی می کنند که محیط امنی برای اجرای برنامه ها فراهم می کند. با این حال کرومیوم این ویژگی را به صورت پیش فرض در بیشتر موارد غیرفعال کرده است.تفاوت های میان کروم و کرومیوم

به روز رسانی

کروم به روز رسانی های کمتری را نسبت به کرومیوم ارائه می دهد. این به این دلیل است که کرومیوم با پروژه کرومیوم کار می کند که اغلب تغییر می کند. بنابراین اگر نیاز به دسترسی به آخرین نسخه کد دارید، کرومیوم را دانلود کنید. اما کروم به خودکار به روز رسانی ها را دریافت می کند، در حالی که کرومیوم اینگونه نیست.

حریم خصوصی

کروم فعالیت های روزانه شما را دنبال می کند. این امر خصوصا گوگل را قادر می سازد اطلاعاتی در مورد عادت های شما در وب جمع آوری کند. اما کرومیوم سطح بالاتری از حریم خصوصی را برای شما ارائه می دهد زیرا وب شما را مرور و داده ها را جمع آوری نمی کند. بنابراین اگر به دنبال جایگزینی برای کروم هستید، کرومیوم را در نظر بگیرید.

پشتیبانی از ادوب فلش

کروم دارای پشتیبانی بومی از این نرم افزار است، در حالی که کرومیوم اینگونه نیست.

جمع بندی نهایی: کدامیک بهتر است؟

هر دو مرورگر مزایای خود را دارند و از آنجا که هر دو از همان کد منبع استفاده می کنند، ممکن است انتخاب سخت باشد. با این حال اگر شما کاربر لینوکس هستید یا حریم شخصی و امنیت را دوست دارید، کرومیوم بهترین گزینه است.

در عین حال کروم یک گزینه عالی برای کاربرانی است که به دنبال مرورگری ایده آل برای مک یا ویندوز هستند. این مرورگر به شما اجازه می دهد که موسیقی یا فیلم ها را به راحتی پخش کنید و از مزیت فایل های فلش نیز برخوردار شوید. همچنین شما می توانید این مرورگر را به راحتی پیکربندی کنید.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید