login_logo2-4

برنامه خوب برای روز اول سرماخوردگی

 به سختی بیمار هستید نمی‌توانید از روی تخت بلند شوید؟ پس باید استراحت كنید، اما شاید شرایط شغلی و تحصیلی شما به گونه‌ای است كه فقط می‌توانید یك روز مرخصی بگیرید یا سركلاس نروید، از همین حالا هم نگران هستید كه پس از یك روز مرخصی چطور با حال بد سر كار بروید. اما نگران نباشید، اینجا به شما می‌گوییم چطور با یك برنامه‌ریزی 24ساعته حال خودتان را خوب كنید و آماده برگشتن سر كار (یا كلاس) شوید.

 8:00 صبح : خودتان را معاینه كنید

مرخصی می‌خواهید یا نه؟

شك دارید كه امروز استراحت كنید یا سر كار بروید؟ دكتر جیسون جوناس، متخصص داخلی در بیمارستان لیرز نافیلد می‌گوید: «اگر تب دارید (درجه حرارت شما بیشتر از 5/37 درجه است) یا به‌شدت سرفه می‌كنید یا به شدت دچار ضعف و بی‌حالی و درد بدن و سردرد هستید یا اگر اسهال دارید به خودتان مرخصی بدهید و استراحت كنید.

 همه اینها نشانه این هستند كه بدن شما مشغول جنگیدن با میكروب‌ها و عفونت است. اگر به خودتان استراحت ندهید اوضاع را بدتر خواهید كرد و حتی ممكن است به چند روز استراحت نیاز پیدا كنید. استراحت امروز می‌تواند باعث شود كه شما شرایط بهتری برای فردا داشته باشید.»

 9:00 صبح: مایعات بنوشید.

 با آب پرتقال شروع كنید

باید سعی كنید تا می‌توانید بدن‌تان را هیدراته كنید. در واقع رساندن مایعات كافی به بدن یكی از بهترین راهبردهای ممكن برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوآنزاست. دكتر استیون لاكر، متخصص عفونی در پنسیلوانیا می‌گوید: «بهترین كار این است كه با یك لیوان آب پرتقال شروع كنید تا به بدن تان ویتامین C برسانید، اینگونه سیستم ایمنی‌تان تقویت می‌شود. سپس یك لیوان آب بخورید، طی روز هم حداقل 8 لیوان دیگر مایعات بخورید. مایعات سم‌ها را از بدن شما دفع می‌كند و به شما كمك می‌كند با عفونت بجنگید. اگر تب دارید چون با تعریق و تنفس آب از دست می‌دهید میزان نوشیدن‌تان را بیشتر هم كنید.»

 10:00 صبح : از قرص‌ها كمك بگیرید

 یار كمكی استفاده كنید

 یادتان باشد كه قرص نخوردن همیشه كار خوبی نیست، باید بدانید كه به تنهایی نباید با عفونت بجنگید. دكتر جوناس می‌گوید: «داروهایی مثل پاراستامول و ایبوپروفن می‌تواند تب شما را پایین بیاورد و در عین حال باعث شود شما كمتر مایعات از دست بدهید. در عین حال این داروها سیستم ایمنی شما را هم تقویت می‌كند و اینگونه بدن‌تان بهتر می‌تواند با بیماری بجنگد. می‌توانید یك قرص را در ساعت 10 صبح و یك قرص دیگر را 4 تا 6 ساعت بعد بخورید. در كل روزی 3 عدد از این داروها را مصرف كنید.»

 12:30 ظهر: سوپ بخورید

 سوپ مادربزرگی

 احتمالا آنقدر كم‌اشتها هستید كه اصلا دوست ندارید غذا بخورید اما مطمئن باشید بدن‌تان به انرژی نیاز دارد. دكتر جوناس می‌گوید: «شما باید به سیستم ایمنی‌تان ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز را برسانید. باور كنید در این یك مورد خاص باید به نصیحت‌های مادربزرگ‌تان گوش كنید و سوپ مرغ بخورید.» پروتئین مرغ به بازسازی سیستم ایمنی كمك می‌كند، سیر و پیاز داخل این سوپ هم با میكروب‌ها مبارزه كرده و كل سوپ هم باعث می‌شود سلول‌‌های مرده و میكروب‌ها از بدن خارج شود. اگر معده‌تان حتی سوپ مرغ را هم تحمل نكرد، می‌توانید یك موز بخورید كه منبعی غنی از پتاسیم است و سیستم ایمنی بدن‌ را تقویت می‌‌كند.

 3:00 بعدازظهر: بیدار بمانید

 خوابیدن به نفع شما نیست

 اگرچه بدن‌تان به استراحت نیاز دارد، اما اگر تمام روز را بخوابید شب نمی‌توانید بخوابید و اینگونه روز بعد حال بدتری خواهید داشت. اگر بدن‌تان به استراحت نیاز دارد چرت بزنید اما این چرت نباید بیشتر از 45 دقیقه باشد. اینگونه می‌توانید شب خوب استراحت كنید و برای فردا انرژی بیشتری داشته باشید. اگر خسته هستید دراز بكشید اما نخوابید، خودتان را سرگرم كنید، اما سعی كنید كار نكنید كه خسته شوید.

 5:00 بعدازظهر: پیاده‌روی كنید

 یك توصیه نسبتا عجیب

 اگر احساس می‌كنید نسبت به صبح بهتر هستید، می‌توانید برای یك پیاده‌روی 10 دقیقه‌ای اقدام كنید. دكتر آنجلا چاملرز، متخصص بهداشت و سلامت در دانشگاه وست‌مینستر می‌گوید: «یك پیاده‌روی كوتاه می‌تواند به بدن شما كمك كرده و درواقع عملكرد بدن‌تان را تنظیم كند. بهتر این است كه مثلا با پوشیدن یك لباس و كفش مناسب تا مغازه نزدیك بروید و برگردید، سرعت راه رفتن شما باید نه زیاد باشد و نه كم.»

 7:00 بعدازظهر: برنامه‌های كمدی تماشا كنید

 خنده بر هر دردی دواست

 تا به حال شنیده‌اید كه خنده برای آدم سرماخورده خوب است؟ خب، اگر نشنیده‌اید حالا بشنوید. دكتر جوناس می‌گوید: «خندیدن فقط حال روح‌تان را خوب نمی‌كند، بلكه در بدنتان آنتی‌بادی‌هایی ترشح می‌كند كه علیه میكروب‌ها می‌جنگد، در ضمن باعث ترشح سروتونین هم می‌شود كه حالی بهتر را در شما به وجود می‌آورد. داشتن خنده و شادی همین‌طور باعث ترشح اندورفین‌ها در بدن می‌شود كه آنها هم گرفتگی و كوفتگی عضلات را برطرف می‌كنند، برای همین به تماشای یك فیلم یا نمایش كمدی بنشینید یا مطالب كمدی بخوانید تا خوب شوید.»

 9:30 شب: بخوابید

 در خواب خوب شوید

 دكتر چاملرز می‌گوید: «زود به تختخواب بروید و استراحت كنید، البته نه آنقدر زود كه خواب‌تان نبرد یا وسط شب بیدار شوید، حداكثر یك تا 2 ساعت قبل از وقتی كه به طور معمول می‌خواهید بخوابید تا یك خواب خوب داشته باشید و طی خواب بیدار نشوید، بهترین كار این است كه حداقل 8 ساعت بخوابید، اینگونه بدن شما فرصت خواهد داشت تا هورمون‌های لازم مثل ملاتونین و هورمون رشد را ترشح كند و اینطوری فردا صبح كه بیدار می‌شوید دیگر بیمار نیستید.»

منبع: سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید