login_logo2-4

بهترین دما برای پردازنده چه دمایی است؟

بهترین دما برای پردازنده چه دمایی است؟

سی‌پی‌یو پردزانده‌ای است که درون کامپیوتر شما قرار دارد و مسئول بسیاری از پردازش‌های روزانه سیستم می‌باشد. به طور خلاصه، سی‌پی‌سو قطعه‌ای است که بسیاری از عملیات مربوط به اجرای ویندوز و نرم‌افزارها را بر عهده دارد.

دمای ایده‌آل برای پردازنده تا حد ممکن باید پایین باشد (که معمولا این دما برابر با دمای اتاق است). گرم شدن بیش از حد پردازنده، سبب بروز مشکلاتی از قبیل کرش‌های ناخواسته و یا وارد شدن آسیب فیزیکی به خود پردازنده می‌شود. شما می‌توانید با کنترل سرعت فن، دمای پردازنده را خنک نگه دارید.

بسیاری از پردازنده‌های مدرن مانند AMD’s Ryzen، یک ویژگی امنیتی با خود دارند که در صورت داغ شدن بیش از حد پردازنده، سیستم را خاموش می‌کند؛ بنابراین بروز آسیب فیزیکی در این مورد بعید به نظر می‌رسد.

شما می‌توانید مشخصات پردازنده خود را در وب‌سایت CPU World چک کنید. این مشخصات شامل حداکثر دمای عملیاتی برای بسیاری از پردازنده‌ها نیز می‌شود. در کل شما باید دمای 60 درجه سانتی‌گراد را حداکثر مطلق برای دوره‌های طولانی در نظر بگیرید؛ با این وجود تلاش برای دست یافتن به دمای 45 تا 50 درجه سانتی‌گراد، از نظر ایمنی قابل توجه است.

برای یافتن مشخصات پردازنده خود در ویندوز 10، کافی است بر روی Start کلیک راست کرده و سپس گزینه Device Manager را انتخاب کنید.

نحوه چک کردن دمای پردازنده

این که به رایانه خود اجازه دهید تا در مدت زمانی طولانی با دمای زیاد کار کند، ایده خوبی نیست زیرا ممکن است موجب خرابی پیش از موعد پردازنده و یا سایر قطعات شود. بنابراین شما باید با استفاده از ابزارهای رایگانی همچون SpeedFan، دمای قطعات مختلف را بررسی کنید.

SpeedFan را دانلود کنید. این ابزار اجازه می‌دهد تا دمای پردازنده خود و سایر سنسورهای رایانه از قبیل دمای محیط، دمای هارد درایو و غیره را چک کنید.

به دماهای Core 1، Core 0 و Core 2 و Core 3 نگاه کنید. هر کدام از هسته‌های پردازنده، مقاومت گرمایی مخصوص خود را دارند. با این وجود همه آن‌ها اطلاعاتی تقریبا مشابه را به ما می‌دهند.

شما می‌توانید اجازه دهید ه در هنگام اجرای بازی و یا هر نرم‌افزار دیگری، این ابزار در پشت زمینه اجرا شود. سپس بعد از چند دقیقه می‌توانید دوباره به SpeedFan برگشته و دمای سیستم را بررسی کنید.

چگونه دمای پردازنده را کاهش دهیم

اگر دمای پردازنده بیش از حد زیاد شود، شما باید به دنبال راهکارهایی برای بهبود خنک‌سازی باشید.

اگر شما از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که هیچ کدام از فن‌ها با گرد و خاک مسدود نشده باشند (از جاروهای مخصوص برای خارج کردن گرد و خاک و تمیز کردن حفره‌ها استفاده کنید) و وضعیت خنک‌سازی لپ‌تاپ را بررسی کنید. می‌توانید از هیت‌سینک‌ها و یا کول‌پدهایی که سیستم خنک‌سازی خود را داشته باشند استفاده کنید.

برای تمیز کردن دسکتاپ‌ها، مطمئن شوید که فن‌ها بیش از حد گرد و خاک ندارند و کابل‌های داخلی نیز مانع جریان یافتن هوا در داخل کیس نمی‌شوند.

ممکن است حتی ناچار به جایگزین کردن کولر پردازنده خود شوید؛ مخصوصا اگر رایانه شما یک هیت سینک استانداد اینتل به همراه یک فن را دارا باشد. کولرهای موجود در بازار ممکن است کمی گران‌تر باشند ولی قدرت خنک‌سازی بسیار بهتری را فراهم می‌کنند.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید