login_logo2-4

تفاوت نرم افزار فتوشاپ و کرل از نظر کاربردی

معمولا تمام طراحان و گرافیست ها با 2 نرم افزار کرل و فتوشاپ آشنایی کامل دارند و از این 2 برنامه به صورت مداوم استفاده می کنند .
کار این 2 نرم افزار از خیلی جهات باهم متفاوت می باشد . فتوشاپ معمولا برای طراحی و ویرایش تصاویر دیجیتالی ، Edit یا همان ویرایش عکس ، تغییرات در تصاویری که به مرور زمان دچار مشکل شده است و هر چیزی که مربوط به یک تصویر باشد (ایجاد، ترکیب، ویرایش، بازسازی و یا دگرگونی عکس‌ها و نگاره‌ها) می باشد ولی نرم افزار کرل یک نرم افزار طراحی دو بعدی برداری می باشد ، یعنی شما نمی توانید یک تصویری دیجیتالی را ویرایش یا تغییراتی بر روی آن اعمال کنید .
بد نیست بدانید در ابتدا فتوشاپ برای ویرایش عکس ها جهت چاپ روی کاغذ طراحی شده بود، اما به خاطر تنوع ابزارهایی که در اختیار کاربر می‌گذارد، از فتوشاپ به طور فزاینده‌ای برای تولید و ویرایش عکس‌ها در فرمت‌های دیجیتال (به خصوص برای استفاده در وب) استفاده می‌شود

اما نرم افزار کرل : معمولا طراحان از نرم افزار کرل برای طراحی و آماده سازی نوشته و آرم های مختلف (بدلیل سهولت طراحی و کیفیت بالا)  ، برش طرح با دستگاه کاتر پلاتر که اکثراً مورد مصرف شرکت های تبلیغاتی و تابلوسازی و برش شبرنگ می باشد ، طراحی پوستر و کاتالوگ و کارت ویزیت و… در امور چاپی دیگر استفاده می شود ، استفاده از template ها و صفحات آماده برای طراحی مجله ها و روزنامه ها و برای طراحی پارچه در کارخانجات چاپ پارچه مورد استفاده قرار می گیرد ، استفاده می کنند.

تصاویری که در فتوشاپ طراحی می شود معمولا دارای کیفیت و رزولیشن بالا می باشد و در همان ابتدای طراحی باید اندازه تصویر بدرستی انتخاب شود ، بدلیل اینکه اگر طراح بخواهد بعدا اندازه تصویر را کوچک یا بزرگ تر کند با افت کیفیت روبرو می شود که در نرم افزار کرل بدلیل برداری بودن تصاویر و اشکال به هیچ وجه بعد از تغییر اندازه تصاویر با افت کیفیت روبرو نمی شود که یکی از مزیت های کرل نسبت به فتوشاپ همین موضوع می باشد. برای درک بهتر به تصویر زیر دقت کنید .

bitmpap-vector

یکی دیگر از ویژگیهایی که در کرل وجود ندارد و در مطلب بالا به صورت خلاصه به آن اشاره کرده ام ، عدم ویرایش تصاویر در نرم افزار کرل می باشد . شما فقط باید در نرم افزار کرل از تصاویر برداری استفاده کنید و نمی توانید یک تصویر که دارای مشکل می باشد را در آن ویرایش کنید ، ولی با فتوشاپ به راحتی می توانید پیکسل های معیوب را با بزرگ کردن تصویر ، از دوباره بازسازی کنید  و به شکل اول در بیاورید .

یکی دیگر از تفاوتهای این دو برنامه گرافیکی کار با لایه ها می باشد بطوریکه شما با نرم افزار کرل مثل فتوشاپ نمی توانید به راحتی لایه ها را حذف ، غیرفعال ، اضافه کردن ویژگی جدید، اعمال افکت های تصویری بر روی لایه تصویر ، اضافه کردن ماسک  و … بر روی لایه مورد نظر اعمال کنید . (امکانش وجود دارد ولی به صورت محدود )

منبع:آسارایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید