login_logo2-4

توصیه هایی برای افزایش نمره ی امتحان ها

 

رعايت توصيه های زير مي تواند شما را به گرفتن نمره ي بالا در امتحانات نزديک تر کند…

1) حق تقدم را رعايت کنيد

دانش آموزان موفق زمان مطالعه شان را تکه تکه نمي کنند، يعني اگر مي خواهند درس بخوانند کامپيوتر را خاموش مي کنند، تلفن جواب نمي دهند، به برنامه هاي تلويزيون سرک نمي کشند، خوردني را فراموش مي کنند و خلاصه تمام حواس شان به درسي است که مي خوانند. آنها اين جمله را در ذهن سپرده اند که دانش آموزان موفق اين اصل را رعايت مي کنند: مطالعه کار است و کار به سرگرمي ارجحيت دارد.

2) دريچه مطالعه را پيدا کنيد

کلود الني، پرفسور دانشگاه آريزونا به يکي از دانشجويان مردود شده کالج درس مي داد که شغل دوره گردي هم داشت. الني او را تشويق مي کرد تا از زمان هايي در طي کار براي به خاطر سپردن مفاهيم زيست شناسي استفاده کند. به يکي ديگر از آنها ليستي از کلمات را داده بود تا در وقتي که دارد مسواک مي زند آنها را دوره کند و هر دو آنها ترم بهتري با نمره هاي بهتري گذراندند، در حالي که تغيير زيادي در ساعت مطالعه شان نداده بودند. در ميان دانش آموزان زيادي که الني درباره آنها تحقيق کرد، ديد ساعت و زمان مطالعه يک امر کاملا شخصي است. بعضي ها آخرهاي شب وقتي خانه ساکت و آرام است و بعضي ها صبح زود بهتر مي توانند درس بخوانند. بعضي وقتي از مدرسه مي آيند آن قدر سرحال هستند که مي توانند کارهاي مدرسه را همان موقع انجام بدهند و بعضي ها به استراحت نياز دارند و اين تعريفي است که خود ما بايد به آن دست پيدا کنيم و نمي توان براي همه يک نسخه پيچيد.

اما يک جمله از يک دانشجوي موفقمي گويد: در حال انجام هر کاري که هستم دريچه اي باريک پيدا مي کنم براي مطالعه!

3) سازماندهي داشته باشيد

مک کري که در دوره دبيرستان دانش آموز ممتازي بود مي گفت: آن زمان من در مسابقات دو و ميداني شرکت مي کردم، فوتبال بازي مي کردم و در گروه ارکستر هم بودم. خيلي سرم شلوغ بود. همين شلوغي باعث مي شد وقت نداشته باشم دنبال يک خودکار يا کاغذ بگردم، بنابراين مجبور بودم مرتب باشم و هرچيزي را دقيقا سر جاي خودش بگذارم. پاول ملندر يکي ديگر از شاگردهاي ممتاز است که مي گويد: دو پوشه داشتم. يکي مخصوص تکاليف روزانه و يکي ديگر مخصوص برگه هاي امتحاني که هميشه مروري بر پيشرفت تکاليف و مقايسه آنها با نمره هايم داشتم. يکي ديگر از دانش آموزان ممتاز هم از برگه هاي حاوي نکات مهم درسي مي گويد که در آرشيو نگهداري مي کند و شب امتحان آنها را دوره مي کند. دسترسي آسان به نکته هاي مهم درسي، دنبال جزوه و کتاب در شب امتحان نگشتن و گم نکردن آنها از نکته هاي مهمي است که دانش آموزان ممتاز رعايت مي کنند.

4) روش درست درس خواندن را ياد بگيريد

 فايول يکي ديگر از دانش آموزان فارغ التحصيل ممتاز است. او مي گويد: اين کلاس تنها به او ياد نداد که مي تواند در ظرف زمان کمتر، کلمات بيشتري بخواند بلکه به او ياد داد به کتاب درس نگاه کند و وقتي شروع مي کند به خواندن با تمام حواس به کتاب نگاه کند، به عکس ها، نمودارها و جزييات بيشتري را به خاطر بسپارد. به اين شيوه مطالعه، مطالعه فعال مي گويند که با پرسش هايي از درس تکميل و باعث مي شود نکته مبهمي در ذهن فرد نماند. اين نکات مبهم مي تواند تبديل به سوال هاي بي جواب در جلسه امتحان شود.

5) جدول زمان بندي داشته باشيد

وقتي که معلم يک برگه امتحاني طولاني يا تکليف درسي که بايد انجام شود در اختيار دانش آموزان مي گذارد، دومينکا رومان، دانش آموز موفق کلاس يک جدول زماني طراحي مي کند. سوال ها را تقسيم مي کند به قسمت هاي کوچک و متفاوت. براي مثال:

▪ گروه اول: سوال هاي سخت و وقت گير

▪ گروه دوم: سوال هاي نه سخت و نه راحت

▪ گروه سوم: سوال هاي راحت

رومان از سوال هاي گروه سخت ـ اول ـ شروع مي کند و در آخر وقت امتحان به سوال هاي راحتي که زمان و انرژي کمتري براي جواب دادن لازم دارد، مي رسد. در مورد کارهايي که بايد در زمان طولاني تر هم انجام بگيرند و از يک هفته تا يک ماه فرصت براي انجام آنها وجود دارد بايد کار را تقسيم بندي کرد، بنابراين زمان کافي براي پرداختن به اصل کار و همچنين دوره اي کوتاه بر پروژه يا درس براي آنها وجود دارد. يکي ديگر از دانش آموزان نمونه درباره اهميت در نظر داشتن زمان مي گويد: صبر کنيد! اگر مي خواهيد جزو دانش آموزان ممتاز کلاس باشيد حتما بايد براي انجام کار، خود ضرب الاجلي در نظر بگيريد و به خودتان اخطار بدهيد که تا فرا رسيدن اين زمان حتما به کارهايتان رسيدگي کنيد.

6) خوب نکته برداري کنيد

خواندن متن کتاب مهم است اما مهم تر از آن يادداشت برداري از نکاتي است که معلم روي آنها تاکيد دارد. به غير از اين نکته ها، دانش آموزان موفق خودشان هم سعي مي کنند طي درس خواندن نکته هاي مهم و اصلي را پيدا کنند و از روي آنها يادداشت بردارند. اما يک روش ديگر شاگرد زرنگ ها؛ آنها برخلاف ديگران که به محض خوردن زنگ وسايل شان را جمع و شروع مي کنند به سر و صدا و حرف زدن با همديگر، چند دقيقه صبر مي کنند و حداقل يک تا سه نکته مهم از نکته هاي درسي را قبل از شروع زنگ بعدي يادداشت مي کنند.

7) کار را تميز تحويل بدهيد

برگه هاي مرتب و تميز شانس بيشتري از برگه هاي کثيف و نامرتب براي گرفتن نمره بالا دارند. پرفسور الني در اين باره مي گويد: گرفتن نمره 20 بي شباهت به آماده کردن يک غذا نيست. مهم نيست که چه اندازه آن غذا خوش مزه است بلکه مهم تر آن است که با چه سر و وضعي به شما ارايه شود!

8) از خودتان امتحان بگيريد

شاگردان زرنگ نکته هاي مهمي را که احتمال مطرح شدن شان در امتحان بيشتر است، مشخص مي کنند، از آنها سوال طرح مي کنند و به آن سوال ها جواب مي دهند. يک روش مناسب براي اين کار تهيه کارت هايي است که امروز به فلش کارت معروف شده است. شما مي توانيد کارت هاي کوچکي تهيه کنيد، يک طرف آن سوال طراحي شده و در طرف ديگر جواب سوال را بنويسيد. با اين روش مي توانيد تا پايان ترم و سال تحصيلي تعداد زيادي فلش کارت داشته باشيد و با آنها خود را بيازماييد و نقاط ضعف و قوت خود را پيدا کنيد.

9) بيشتر از انتظار کار کنيد

فرض کنيد معلم کلاس مي خواهد به 5 پرسش از 10 سوال طراحي شده به عنوان تکليف درسي تان جواب دهيد. دانش آموزاني که اصولا با بي ميلي تکاليف را انجام دهند حداکثر به سه سوال جواب مي دهند. آنها که مقيدترند و تا حدودي کار برايشان اهميت دارد به همان 5 سوال جواب مي دهند اما دانش آموزان ممتاز اکثر مواقع بيشتر از آنچه از آنها خواسته شده، انجام مي دهند.

10) از پدر و مادرتان کمک بخواهيد

بيشتر اين دانش آموزان والديني دارد که سهم بسيار زيادي در موفقيت شان بازي کرده اند. پدر و مادر آنها از کودکي وجود آنها را از عشق به ياد گرفتن سرشار کرده اند. آنها با فراهم کردن استانداردهاي مناسب براي بچه ها، آنها را به سمت کسب اهداف استاندارد و متعالي سوق داده اند. آنها پسر و دخترشان را به درس خواندن تشويق مي کنند نه فقط با گفته هاي شفاهي و گرفتن هديه و… بلکه آنها خود به يادگيري مشتاق اند و اهل مطالعه و درس هستند، بچه ها هم اين حس را از آنها گرفته و انعکاس مي دهند.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید