login_logo2-4

حذف کدهای درون استانی تلفن از 25 فروردین

معاون شرکت مخابرات ایران از ازسرگیری اجرای طرح یکسان سازی کدهای مخابراتی استانهای کشور از ۲۵ فروردین ماه جاری خبر داد و گفت: با اجرای این طرح، نرخ تماس از شهرهای مختلف در داخل هر استان بر مبنای یک تعرفه واحد محاسبه می شود.

به گزارش ایتنا از مهر، طرح هم کدسازی تلفن های ثابت درون استانی از حدود ۳ سال پیش و براساس دستور دولت دهم آغاز شد که با اجرای آن قرار بود مشترکان هر استان بدون نیاز به شماره گیری کد با تلفن های داخل استان ارتباط برقرار کنند اما از آنجایی که قرار بود دولت هزینه های مخابرات را در اجرای این طرح تامین کند و به نوعی به این وعده عمل نکرد مخابرات اجرای این طرح را که قرار بود ظرف ۴ ماه در کل کشور اجرایی شود متوقف کرد.

یکسان سازی کدهای استانی در استانهای مرکزی، قم ، تهران و البرز اجرا شده است و تا پیش از این مخابرات اجرای این طرح در سایر استانها را منوط به تامین هزینه های این طرح عنوان کرده بود.

علی سپهری راد معاون شرکت مخابرات ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، از شروع مجدد اجرای طرح همسان سازی کدهای مخابراتی شهرستانها خبر داد و اظهار داشت: تمهیدات فنی لازم برای اجرای این طرح در استانهای باقیمانده در دست انجام است و از ۲۵ فروردین به مرور این طرح در کل کشور پیاده سازی می شود و تمامی کدهای شهری و شهرستانها به کد استانها تغییر پیدا کرده و تلفن های استانها ۸ رقمی می شوند که این به نفع مشترکان خواهد بود چرا که می توانند بدون گرفتن کد درون استانی، با تلفنهای داخل استان تماس برقرار کنند.

وی اجرای کامل این طرح را در تمامی استانها براساس پیش بینی های مدنظر ظرف مدت ۳ ماه عنوان کرد و افزود: با اجرای این طرح برقراری ارتباط در تمامی استانهای کشور بر مبنای تعرفه دقیقه ای بدون درنظر گرفتن مسافت ۳۰ ریال خواهد بود و نرخ مکالمات تلفن ثابت به سایر استانها در هر دقیقه ۳۳۰ محاسبه می شود.

سپهری راد حذف زون های منطقه ای و جابجایی و مسافت را از جمله ویژگیهای اجرای طرح یکسان سازی کدهای مخابراتی عنوان کرد و گفت: اجرای طرح یکسان سازی کدهای مخابراتی براساس مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مبنی بر تصویب نظام تعرفه ای استاندارد و قانونمند و در جهت کاهش شکاف طبقاتی شهر و روستا و حمایت از مناطق محروم و دورافتاده و نیز حذف پالس مکالمات درون استانی در دستور کار مجدد قرار گرفت.

معاون شرکت مخابرات ایران خاطرنشان کرد: با اجرای طرح هم کدی مخابرات، امکان کاهش درآمد مخابرات وجود دارد که در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با فرض ثابت نگهداشتن درآمد مخابرات، امکان اجرای طرح آبونمان پلکانی دیده شده است که کاهش درآمد مخابرات از این طریق جبران شود.

وی گفت: این طرح به ترتیب برنامه ریزی مدنظر مخابرات در استانهای مختلف اجرایی می شود که به زودی زمان و نحوه اجرای آن از سوی مخابرات اطلاع رسانی می شود.

به گفته وی مخابرات تاکنون این طرح را در استان مرکزی، قم، تهران و البرز به اجرا درآورده است.

به گزارش مهر، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در روزهای پایانی سال ۹۲ ، تعرفه یکنواخت ارائه خدمات تلفن ثابت و همراه با تغییر روش پالس محوری به محاسبه کارکرد مشترکین بر مبنای دقیقه را تصویب کرد.

 

منبع: ایتنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید