login_logo2-4

خرابی اطلاعات یا بد سکتور روی یک هارد دیسک خراب به چه معناست؟

 هنگامی که در مورد حفظ داده های حساس صحبت می شود، احتمالا اصطلاح داده های خراب یا خرابی اطلاعات به گوشتان خورده است. اما دقیقا خرابی اطلاعات به چه چیزی گفته می شود؟

تصور کنید که در یک بیمارستان مشغول کار هستید و باید از تمام ظرفیت موجود اتاق ها برای ذخیره سازی بیماران استفاده کنید. هر بیمار دارای یک پوشه با تمام اطلاعات شخصی است که محل مشخصی در کشو دارد و اسامی بیماران در محدوده خاصی را پوشش می دهد.

این بیمارستان شبانه روز مشغول است و بنابراین کشوها به طور مداوم باز و بسته می شوند و پوشه ها استخراج و بازگردانده می شوند. از این رو می توانید تصور کنید که پس از پایان روز این سیستم و اطلاعات آن تا چه حد قاطی خواهد شد. برخی پوشه ها به بخش های دیگر برده می شوند، پرونده های داخل آن گم می شوند، فرمها اشتباه پر می شوند و امکان دارد اطلاعات نادرست نیز در یک پوشه غیر مرتبط قرار گیرند.  هارد و اطلاعات روی ان نیز چنین وضعیتی دارند و این موارد ممکن است موجب خراب هارد شوند.

فایل خراب شده چیست؟

خرابی اطلاعات

خراب شدن فایل به صورت دیجیتالی هنگامی اتفاق می افتد که داده های یک فایل از هم پاشیده شود و جایی بین صفر و یک گم شود. هنگامی که یک سند خراب شده را باز می کنید ممکن است کاراکترهای عجیب و غریب و نامفهومی را درون آن ببینید. کامپیوتر هم نمی تواند آن را باز کند یا خطایی در هنگام خواندن فایل رخ می دهد.

علل خرابی داده ها

علل خرابی داده ها

داده ها می توانند در حین نوشتن، ویرایش یا انتقال به یک درایو دیگر خراب شوند. هنگامی که یک برنامه اطلاعات نادرست را می نویسد، یا زمانی که چیزی فرایند نوشتن را متوقف می کند، داده ها می توانند از بین بروند و باعث خراب شدن یک فایل شوند.

ویروس ها عامل دیگر خرابی

وجود یک ویروس نیز می تواند فایل ها را نیز خراب کند. به طور معمول، این آسیب به صورت عمدی در فایل های مهم سیستم انجام می شود. ویروس می تواند یک اثر موج دار با فساد چند فایل مهم در سیستم عامل ایجاد کند که مانع از راه اندازی صحیح سیستم عامل و کامپیوتر شما شود.

هارد دیسک شامل یک دیسک چرخنده به نام Platter است که در آن تمام 1 ها و 0 ها که فایل های شما را تشکیل می دهند را ذخیره می کند. گاهی اوقات بخشی از هارد دیسک به علت خطای نرم افزاری تصادفی، که به عنوان بدسکتور نرم افزاری نامیده می شود، قفل می شود. این مانع دسترسی به داده ها در آن بخش می شود. با انجام یک اسکن دیسک، می توانید بخش های آسیب دیده یا بد سکتورها را تعمیر کنید که موجب هنگی و گیر کردن سیستم عامل نشوند.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید