login_logo2-4

درمان گل‌ مژه با این راهکارهای ساده

درمان گل‌ مژه با این راهکارهای ساده

آیا تا به حال گل مژه داشته‌اید؟ آیا می‌دانید گل‌مژه چیست؟

گل‌مژه برآمدگی بیرون از چشم می‌باشد. اگر گل مژه داخل چشم باشد شالازیون نام دارد. در این خبر همراه ما باشید تا راهکارهای درمان گل مژه را با شما در میان بگذاریم. این برآمدگی میتواند همانند یک جوش در انتهای مژه ها ظاهر شود. گل مژه زیر پلک ممکن است در ابتدا کمتر قابل توجه باشد. اما هر دو نوع می توانند پلک شما را قرمز، متورم و حساس به لمس کنند. چشم ممکن است احساس خارش و درد داشته باشد.

شالازیون چیست؟

شالازیون (Chalazion) برآمدگی بر روی پلک است که وقتی که غده ی چربی مسدود می شود رشد می کند. بر خلاف گل مژه، معمولا بدون درد و احساس خارش است.

چه چیزی سبب بروز گل مژه می شود؟

مشکل نوعی باکتری است. این باکتری غده چربی داخل پلک یا فولیکول موی یکی از مژه ها را آلوده می کند. این میکروب ها می توانند از هر چیزی که با آن چشم های خود را لمس یا پاک کنید، مانند دست ها و یا لوازم آرایش منشاء بگیرند. ممکن است در طول فصل آلرژی که چشم ها بیشتر دچار خارش میشوند، بیشتر به گل مژه مبتلا شوید. اگر به بلفاریت که نوعی التهاب در اطراف لبه پلک هاست، مبتلا باشید بیشتر احتمال دارد که دچار گل مژه شوید.

چه چیزی سبب بروز شالازیون را ایجاد می کند؟

هنگامی که غدد اطراف پلک ها نوعی چربی تولید میکنند که بسیار غلیظ است یا منفذ غدد مسدود میشود، چربی در آن قسمت تجمع می یابد و این ناحیه التهاب پیدا میکند و موجب بروز برآمدگی میشود. معمولا پزشک شما نمیتواند بگوید دقیقا علت چه چیزی است، هرچند انواع خاصی از پوست و بیماری ها مانند بلفاریت ممکن است بروز این برآمدگی را بیشتر شایع کنند.

تفاوت گل مژه و شالازیون چیست؟

تمایز این دو می تواند دشوار باشد، اما تفاوت هایی وجود دارند. به طور کلی، گل مژه عفونت است و شالازیون این طور نیست. عفونت می تواند موجب بروز نقطه چرکی کوچکی در نوک گل مژه شود (که در این تصویر نشان داده شده است) که شبیه جوش است. این وضعیت می تواند موجب درد، خارش، پوسته پوسته شدن، آبریزش، و حساسیت بیشتری نسبت به نور شود. گل مژه حتی ممکن است باعث فرو رفتن کامل پلک شما شود. شالازیون معمولا آسیبی نمی زند و فقط میتواند پلک را متورم کند. حتی ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید.
سعی نکنید آنها را فشار دهید.
گل مژه می تواند بسیار شبیه جوش باشد. این مسئله ممکن است شما را تحریک کند تا آنها را بترکانید. این کار را نکنید، این کار می تواند باعث گسترش عفونت در پلک شما شود. فقط به آن دست نزنید. هم گل مژه و هم شالازیون معمولا طی چند روز یا چند هفته به خودی خود از بین می روند.

کمپرس گرم بهبودی را تسریع میکند

یک حوله تمیز را در آب گرم خیس کنید و آنرا هر بار به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه، ۳-۵ بار در روز روی پلک قرار دهید. این کار می تواند کمک کند گل مژه یا شالازیون نرم شوند و سر باز کنند. اگر دچار شالازیون شده اید، می توانید به آرامی ناحیه مورد نظر را با انگشتان خود ماساژ دهید (آن را فشار ندهید). فقط مطمئن شوید که دست های شما تمیز هستند. اگر به طور منظم به گل مژه و شالازیون مبتلا می شوید، کمپرس گرم به صورت روزانه نیز میتواند به پیشگیری از آنها کمک کند.

چه موقع نیاز است به پزشک مراجعه کنیم؟

اکثر موارد گل مژه و شالازیون به خودی خود از بین می روند و به درمان نیاز ندارند. در صورتی که چند روز بعد، شروع به بهتر شدن نکرد، سریع رشد کرد، شروع به خونریزی کرد یا بینایی شما تحت تاثیر قرار داد، نزد چشم پزشک بروید و چشمانتان را کنترل کند. همچنین اگر شروع به گسترش به سمت سفیدی چشم کرد یا در گونه های خود قرمزی مشاهده کردید، به چشم پزشک مراجعه کنید. این علائم می توانند نشانه هایی از شیوع عفونت باشند.

پیشگیری از گل مژه با راهکارهای زیر

پیشگیری: لوازم آرایشی

اگر گل مژه یا شالازیون دارید، تا زمان بهبودی، از خط چشم، ریمل مژه و سایر لوازم آرایشی استفاده نکنید. اگر لوزام آرایش قدیمی خود را دور بریزید می توانید از آنها جلوگیری کنید. بهتر است هر ۶ ماه یک بار لوازم آرایش مربوط به چشم را جایگزین کنید و به صورت مشترک از آنها استفاده نکنید. همچنین، هر شب قبل از اینکه به رختخواب بروید، صورت خود را کاملا بشویید تا منافذ و فولیکول های مو را مسدود نکنید.

پیشگیری: لنزهای تماسی

اگر از لنزهای تماسی استفاده میکنید، مطمئن شوید که آنها تمیز هستند. پزشک می تواند بهترین راه برای ضد عفونی کردن لنزها را به شما بگوید. مهم است که قبل از هر بار دستکاری لنز، دست های خود را کاملا بشویید. سعی کنید وقتی دچار گل مژه یا شالازیون هستید، از لنز استفاده نکنید.

پیشگیری: شستن دست ها

دست ها اغلب میکروب هایی را حمل می کنند که می توانند در چشم شما موجب بروز شالازیون یا گل مژه شوند. دست ها را با صابون و آب گرم تمیز کنید، یا از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید. وقتی چشم ها دچار خارش هستند، مالیدن آنها وسوسه انگیز است. بهتر است این کار را نکنید. استفاده از داروهای آلرژیک برای کمک به خارش را مدنظر قرار دهید.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید