login_logo2-4

در مایکروسافت ورد، رزومه حرفه‌ای بسازید

در مایکروسافت ورد، رزومه حرفه‌ای بسازید!

ساخت و ارسال رزومه برای کارفرمای احتمالی آینده، می‌تواند یکی دشوارترین کارها باشد. در این مطلب قصد داریم نحوه ساخت یک رزومه حرفه‌ای در نرم‌افزار مایکروسافت ورد را به شما آموزش دهیم. رزومه‌ای که بتوانید با اعتماد به نفس برای همه ارسال کنید.

رزومه چیست؟

رزومه یا اصطلاحا CV، خلاصه‌ای از مجموعه تجارب شماست که می‌تواند شامل تجربیات عملی، کاری، تحصیلی و یا حتی کارهای داوطلبانه باشد. رزومه را افرادی که جویای کار هستند برای کارفرما ارسال می‌کنند تا وی بر اساس آن، پس‌زمینه و تجریبات افراد را قضاوت کند. نوشتن رزومه سابقه‌ای طولانی دارد. حتی لئونادرو داوینچی نیز یک رزومه برای خودش درست کرد که به اولین رزومه جهان معروف است.

البته که شکل رزومه نویسی از زمان داوینچی در سال ۱۴۸۲ تغییرات زیادی کرده است. حتی از سال‌های دهه ۱۹۷۰ که رزومه به روشی رایج تبدیل شده بود نیز تغییرات زیادی را در آن مشاهده می‌کنیم. اکنون ما با فرمت‌های استاندار doc و PDF آشنا شده‌ایم و برخی حتی فیلم کوتاهی را به عنوان رزومه در یوتیوب ارسال کرده و یا از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام و لینکدین برای عرضه خود به شرکت‌ها استفاده می‌کنند.

استفاده از فایل‌های پیش‌ساخته مایکروسافت ورد

مایکروسافت ورد تعداد زیادی قالب پیش‌ساخته برای رزومه دارد که برخی از آن‌ها اتفاقا زیبا هستند. برای یافتن آن‌ها نرم افزار ورد را باز کنید، در همان ابتدا با تعداد زیادی قالب پیش ساخته در موضوعات مختلف رو‌به‌رو می‌شوید. از قالب نامه گرفته تا رزومه و حتی طرح‌هایی با موضوعات فصلی. در زیر نوار جست‌وجو بر روی “Resumes and Cover Letters” کلیک کنید.

اکنون تعداد زیادی قالب پیش ساخته رزومه را می‌توانید مشاهده کنید. اکنون یکی از آن‌ها را به سلیقه خود انتخاب کنید. حتی اگر کمی پایین‌تر بیایید، قالب‌های پیش فرضی را می‌بینید که در جهت مشاغل خاصی طراحی شده‌اند.

بیش‌تر رزومه‌ها رایگان هستند و برای دانلود آن‌ها حتی نیاز نیست نرم‌افزار ورد را ترک کنید. زمانی که بر روی گزینه “Create” کلیک می‌کنید، نرم افزار سایز فایل پیش ساخته را به شما می‌گوید و بعد از چند ثانیه یک رزومه کامل در اختیار شماست. فقط کافی است نوشته‌ها را به صورت دلخواه عوض کرده و اطلاعات خودتان را وارد نمایید.

ساخت رزومه شخصی سازی شده

پیش از شروع، بهتر است بدانید که هر رزومه بایستی منعکس کننده تجارب و تحصیلات شخصی هر فرد باشد. از آن‌جا که تجارب و مهارت‌های هر فرد با فرد دیگری متفاوت است، رزومه‌هایی هم که افراد درست می‌کنند چه از نظر محتوی و چه از نظر ظاهری متفاوت هستند.

برای شروع اولین کار تنظیم مارجین صفحه است. به برگه  “Layout” در ورد رفته و بر روی گزینه “Margins” کلیک کنید.

در منویی که باز می‌شود، اندازه‌های مختلف مارجین را می‌توان یافت. اگر هیچ کدام از مارجین‌ها مناسب شما نبود، می‌توانید با انتخاب گزینه  “Custom Margins”، اندازه دلخواه خود را برگزینید.

مارجین پیشنهادی توسط کارشناسان شامال، ۱ اینچ از بالا، ۱ اینچ از پایین و ۰/۶۴ اینچ از هر دو سمت چپ و راست صفحه است. ممکن است این ابعاد برای شما عجیب باشد اما هدف نهایی در رزومه نویسی این است که هم به اندازه کافی فضای سفید در اختیار داشته باشید و هم تمامی صفحه پر نشود. با این مارجین می‌توانید اطلاعات خود را به اندازه در صفحه جای داده و از طرفی با اطلاعات اضافه خواننده را خسته نکنید. پس از وارد کردن اندازه‌ها بر روی OK کلیک کنید.

تصمیم‌گیری در باره اطلاعات رزومه

حالا که مارجین مدنظر خود را تنظیم کرده‌ایم، زمان آن رسیده است که در مورد اطلاعات درون رزومه تصمیم‌گیری کنیم.

اطلاعاتی که شما در رزومه خود می‌گنجانید، بستگی به نوع تجربیات شما و کاری که برای آن رزومه می‌فرستید، دارد. اگر بیش از دو سال سابقه کاری دارید، پس اطلاعات مربوط به سابقه کار شما، بسیار با ارزش‌تر از اطلاعات تحصیلی شما، مخصوصا در مقاطع پایین‌تر از کارشناسی است.

پس چه اطلاعاتی را انتخاب کنید؟ در این مطلب ما قوائد کلی را می‌گوییم و شما بر اساس آن می‌توانید تصمیم بگیرید.

  • اطلاعات تماس
  • سابقه کار حرفه‌ای شما (در انتهای این بخش می‌توانید سوابق کارهای داوطلبانه خود را اضافه کنید)
  • تحصیلات
  • مهارت‌های اضافی

برای تمام موارد فوق، در نظر بگیرید که کدامشان برای شغل آینده شما مهم‌تر است. مثلا اضافه کردن سوابق شغلی نامربوط لازم نیست، مگر آنکه نبود آنها یک فاصله بزرگی را در رزومه ایجاد کند. اما اگر درخواست استخدام به عنوان حسابدار را دارید، مطمئنا کارفرما اهمیتی به شغل تحویل پیتزایی که ۱۲ سال پیش‌ داشته‌اید، نمی‌دهد. پس اطمینان حاصل کنید که تا حد امکان، سوابق کاری مرتبط را اضافه کنید.

نکته دیگر این‌که همیشه بایستی سوابق خود را به صورت برعکس در رزومه قرار دهید. یعنی سوابق جدیدتر در بالای لیست و سوابق قدیمی‌تر به ترتیب در پایین لیست قرار می‌گیرد.

سازماندهی اطلاعات رزومه

راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد اما رایج‌ترین آن ایجاد سرفصل است. در زیر هر سرفصل هم جدولی از سوابق مربوط با همان سرفصل بایستی ایجاد شود. با این کار، سوابق شما به صورت دسته بندی شده ارائه می‌شود و از شلوغی بیهوده، جلوگیری می‌گردد. و البته این امکان هم وجود دارد که با طراحی خاص جدول، رزومه خود را زیباتر کنید. در مثال زیر شما می‌بینید که سوابق بر اساس عنوان شغلی دسته‌بندی شده است.

اولین کار این است که استایل مورد نظر خود برای عنوان‌بندی را بیابید. در بخش “Styles”  در برگه “Home” می‌توانید تعدادی از حالت‌های پیش‌فرض عنوان‌بندی را پیدا کنید. حتی نرم افزار ورد به شما اجازه می‌دهد، عنوان‌بندی شخصی سازی شده خود را درست کنید. برای این کار بر روی “More” کلیک کنید که در شکل زیر به صورت یک فلش رو به پایین مشخص شده است.

لیستی با سه گزینه مختلف ظاهر می‌شود. بر روی “Create a Style” کلیک کنید.

پنجره  “Create New Style from Formatting” ظاهر می‌شود که در آن نام استایل خود را انتخاب می‌کنید. بر روی Modify کلیک کنید.

حال پنجره جدید باز شده، به شما اجازه می‌دهد از امکانات مختلف برای حالت عنوان خود استفاده کنید. در انتخاب فونت توصیه‌ای به شما نمی‌توان کرد و بایستی آن را با سلیقه خود انتخاب کنید. فقط اطمینان پیدا کنید، فونت منتخبتان خوانا و تمیز باشد. اندازه فونت ۱۴ برای عنوان مناسب است، منتها آن را بر روی حالت Bold قرار دهید.

گزینه  “Add to the Styles gallery” به صورت خودکار انتخاب شده است. بهتر است که اجازه دهید تیک این گزینه بماند تا برای سایر قسمت‌های رزومه، استایلی که ساخته‌اید در دسترس باشد. اگر می‌خواهید از این استایل در اسناد دیگر خود بعدا استفاده کنید، تیک گزینه “Only in this document” را بردارید.  در نهایت بر روی OK کلیک کنید.

خوب، اکنون عنوان اول خود را نوشته و برای آن از استایلی که ساخته‌ای استفاده کنید.

خوب اکنون بایستی از جدول زیر عنوان استفاده کنید تا تمامی مطالب مرتبط با آن عنوان به صورت مرتب در آنجا قرار بگیرد. در برگه “Insert” بر روی “Table” کلیک کنید.

یک فضای چهارخانه ۱۰ در ۸ در برابر شما قرار می‌گیرد. با حرکت دادن ماوس می‌توانید اندازه جدول را دلخواه را انتخاب کنید. برای رزومه شما نیاز به یک ستون دارید اما تعدا ردیف‌ها به تعداد مواردی که قصد وارد کردن‌ دارید، بستگی دارد. برای مثال اگر در عنوان مشاور بازرگی سه تجربه کاری داشته‌اید، پس جدول شما باید دارای سه ردیف باشد.

بعدا می‌توانید خط‌های اطراف جدول را محو نمایید. ابتدا اطلاعاتتان را در جدول وارد کنید. دقت کنید که عنوان شغلی و نام سازمانی که در آن مشغول بوده‌اید باید از توضیحات آن، دارای فونت ۱ یا ۲ شماره بزرگتر باشد. حتی برای این‌که عنوان شغلی مشخص‌تر دیده شود، می‌توانید رنگ آن را تغییر دهید. 

بعد از واردن کردن مشخصات، نوبت به تغییر خطوط اطراف جدول می‌رسد. با ماوس خود، جدول را کامل انتخاب کرده و به برگه “Design” بروید. از آن‌جا گزینه “Borders” را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید رزومه شما تمیز و بدون خطوط اضافه باشد، گزینه “No Border” را انتخاب کنید. در این مثال ما گزینه “Borders and Shading” را انتخاب می‌کنیم، تا به جدولمان ظاهر خاصی ببخشیم.

در برگه “Borders”، گزینه‌های پیش‌فرضی را می‌بینید اما اگر قسمتی که می‌خواهید آن را تغییر دهید در آن‌ها نیست، گزینه “Custom” را انتخاب کنید. در قسمت “Preview”، محل مورد نظری را که قصد دارید، خطوط آن حذف شود، انتخاب کنید.

در لیست “Style” نیز می‌توانید حالت خط‌ها را مشخص کنید.

اکنون قسمت سوابق شما در حال شکل گرفتن است. کمی با رنگ‌ها و فاصله‌ها بازی کنید، تا ترکیب مورد نظرتان پیدا شود.

مراحل بالا را برای سایر بخش‌های رزومه تکرار کنید. اکنون شما یک رزومه حرفه‌ای و زیبا در اختیار دارید که مطمئنا در یافتن شغل بعدی، کمک حالتان خواهد بود.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید