login_logo2-4

ده چهره بزرگ دنیای فناوری که آنها را نمی‌شناسید!

img-gallery_04

این ده نفر بسیار کمتر از امثال بیل گیتس و استیو جابز شناخته‌شده‌اند، اما کارهای بسیار بزرگی در زمینه فناوری انجام داده‌اند.

Marty Cooper

پدر موبایل

 کوپر در سال 1973 حق امتیاز «سیستم تلفن رادیویی» را در حالی که در شرکت موتورولا کار می‌کرد به نام خود ثبت کرد. او اولین فردی بود که با تلفن همراه تماس گرفت. این تماس با مهندسی رقیب در آزمایشگاه‌های معروف بل بود.

Mike Lazardidis

پدر بلک‌بری

لازاردیدیس کانادایی از پدر و مادری یونانی در ترکیه به دنیا آمد. او در سن 12 سالگی به دلیل خواندن تمامی کتاب‌های علمی کتابخانه مدرسه جایزه‌ گرفت. او از تحصیل در دانشگاه انصراف داد تا شرکت Research in Motion را در سال 1983 تاسیس کند، شرکتی که بلک‌بری محصول معروفش شد.

Tony Fadell

پدر آی‌پاد

فادل ایده آیپ‌اد را مطرح کرد، آن را توسعه داد و سپس اپل او را برای همین ایده استخدام کرد. او معاون بخش آی‌پاد اپل است. اما چرا تاکنون اسم او را نشنیده بودیم؟ چون سیستم روابط عمومی اپل می‌خواهد نگاه‌ها به سمت فردی دیگر باشد که مشهورتر است!

John Backus

پدر فورترن

این مهندس کامپیوتر سابق IBM زبان فورترن را ساخت که اولین زبان برنامه‌نویسی رایج دنیا شد. او که سال گذشته در 82 سالگی درگذشت در جوانی تومور مغزی داشت و به همین دلیل دو لوح فلزی در سرش کار گذاشتند که لوح دوم را خودش طراحی کرده بود!

Jack Nilles

پدر دورکاری

او در اوایل دهه 1970 که در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مشغول تحصیل بود این واژه را ابداع کرد. او سپس شرکت مشاوره مدیریت JALA را در سال 1980 بنا نهاد. افراد دورکار در زمینه محل کار و زمانی که برای کار در نظر می‌گیرند آزاد هستند.

Doug Engelbart

پدر ماوس

انگلبارت فیلسوف، دانشمند و مخترع همیشه به عنوان پدر ماوس شناخته می‌شود که حق امتیاز آن را در سال 1970 ثبت کرد. حق امتیاز او البته در سال 1987 منقضی شد، یعنی پیش از آن که کامپیوترهای خانگی با ماوس به تمامی خانه‌ها راه پیدا کنند!

Gary Thuerk

پدر اسپم

در سال 1978 بود که این نماینده فروش Digital Equipment خطاب به صدها نفر در لیست ایمیل شبکه آرپانت اسپم تبلغاتی فرستاد. او نه‌ تنها اخراج شد که حتی تهدید کردند او را به زندان می‌اندازند. دوره و زمانه از آن هنگام تاکنون بسیار عوض شده!

John Cioffi

پدر DSL

تحقیقات این استاد دانشگاه استنفورد بود که به فناوری ارسال داده‌های دیجیتالی روی کابل‌های تلفن، بدون مداخله با مکالمات تلفنی منجر شد؛ چیزی که DSL نام گرفت. چیوفی فردی گوشه‌گیر است و علاقه‌ای به شهرت ندارد. او سال‌هاست روی مدیریت پویای طیف (DSM) متمرکز شده.

James Gosling

پدر جاوا

او در سال 1994 در شرکت سان زبان برنامه‌نویسی جاوا را اختراع کرد. او پیش از آن هم در حالی که دانشجوی دکترای دانشگاه کارنگی ملون بود نسخه‌ای چندپردازنده‌ای از سیستم عامل یونیکس را نوشت. او همچنین اخیرا به استخدام گوگل درآمده است.

Vic Hayes

پدر اینترنت بی‌سیم

این مهندس برق متولد هلند در طول ده سال رییس کارگروه IEEE 802.11 برای شبکه‌های بی‌سیم بود و نقشی حیاتی در تدوین استانداردهایی داشت که منجر به موفقیت این شبکه‌ها شد. او در حال حاضر محقق ارشد دانشگاه صنعتی دلفت در هلند است.

 منبع: computernews.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید