login_logo2-4

دولت ترکیه به دلیل افت میزان گردشگران، از شرکت‌های گردشگری حمایت می‌کند

c4d2b6e3-d37f-4404-b3a2-ea63d06dc074[1]

به دلیل انفجار‌های تروریستی که اخیرا در ترکیه اتفاق افتاد، صنعت گردشگری این کشور دچار مشکل شده است و گردشگران کمتری مایل هستند که به این کشور سفر کنند. حال دولت ترکیه اقداماتی را برای حمایت از شرکت‌های گردشگری‌ خود انجام داده است.

ترکیه در تلاش است به شرایط اقتصادی نامناسب خود در صنعت توریسم بهبود بخشد. لازم به ذکر است که شرکت‌های گردشگری این کشور حدود ۱۷ میلیارد دلار به بانک‌های ترکیه بدهکار هستند و دولت تصمیم دارد با قوانین جدیدی از این شرکت‌ها حمایت کند.

براساس قانون و حمایت جدیدی که دولت ترکیه اعمال کرده است، بانک‌ها تا پایان امسال می‌توانند میزان پرداخت وام به شرکت‌های گردشگری را دو برابر کنند. این خبر توسط روزنامه رسمی ترکیه به نام Gazette منتشر شده است.

صنعت گردشگری ترکیه حدود ۵ درصد از تولید ناخالص این کشور را شامل می‌شود و به دلیل حملات تروریستی در برخی از شهر‌های اصلی آن، شاهد کاهش سفر گردشگران به این کشور هستیم. مقررات بانکی جدید در این کشور باعث می‌شود که شرکت‌های گردشگری و هتل‌های ترکیه بدلیل عدم توانایی در بازپرداخت وام‌ها، برشکست نشوند.

مدیر بخش اجرایی دنیزبانک با نام Hakan Ates در مصاحبه‌ای که در ماه مارس انجام داد، مدعی شد که احتمال دارد کاهش تمایل سفر به ترکیه حدود دو یا سه سال ماندگار باشد. بانک وام‌دهنده ترکیه متعلق به Sberbank روسیه است که میزان زیادی از وام را در اختیار شرکت‌های گردشگری قرار داده است.

البته روسیه نیز در مسئله گردشگری ترکیه بی‌تاثیر نیست. همان‌طور که مطلع هستید، ترکیه و روسیه سر جنگ سوریه با یکدیگر نزاع کردند و همین عاملی شد تا میزان گردشگران روسیه در ترکیه نصف شود. براساس آخرین اطلاعات منتشر شده، در سال ۲۰۱۴ ترکیه حدود ۲.۵ میلیون گردشگر روس را میزبانی کرده بود.

براساس آنچه که وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرده است، میزان گردشگران خارجی ترکیه سال به سال کاهش پیدا می‌کند. مودی (Moody)  روز چهارشنبه پیش‌بینی کرد که میزان وام‌های پرداخت نشده ترکیه به بیشترین حد در پنج سال گذشته می‌رسد.

طبق گفته تحلیلگران در اوراق بهادار Garanti استانبول، وام دادن به شرکت‌های گردشگری در حالی که میزان گردشگران کاهش یافته، موضوعی جنجال برانگیز است. از دیدگاه این تحلیلگران، گرفتن تصمیمی درست باعث می‌شود که برخی از این نگرانی‌ها کاهش یابد و این تصمیم برای بانک‌ها نیز مفید خواهد بود.

منبع: کجارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید