login_logo2-4

رجیستری به چه معناست؟

رجیستری به چه معناست؟

توضیح خلاصه

رجیستری یک پایگاه داده مرتبه‌ای (تودرتو) است که برای ثبت اطلاعات سطح پایین در قالب‌های گوناگون و در بطن سیستم‌عامل‌های ویندوز گنجانده‌شده است. اکثر برنامه‌های کاربردی، درایورها، هسته ویندوز، سرویس‌ها و رابط‌های کاربری داده‌های مختلفی ازجمله تنظیمات، اطلاعات و گزینه‌های خود را در رجیستری ثبت می‌کنند.


توضیحات کامل

تاریخچه

قبل از ساخت رجیستری، از فایل‌های متنی خام با فرمت ini برای ذخیره مقادیر نرم‌افزاری استفاده می‌شد. پایگاه داده‌ای رجیستری، مختص به سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت بوده که برای اولین بار همراه با ارائه ویندوز ۳٫۱ و برای ذخیره اطلاعات پیکربندی اجزا COM معرفی شد. در خانواده ویندوز ۹x این کاربری گسترده‌تر شده و رجیستری برای جایگزینی فایل‌های ini (که برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌شدند) به‌کار گرفته شد.win31regedit

در حال حاضر ساختار رجیستری در سیستم‌عامل ویندوز حاوی اطلاعاتی است که برای کنترل سخت افزار، نرم افزار، محیط کاربری و ارتباط با سایر نرم افزارها حیاتی است.

ساختار رجیستری

رجیستری از یک ساختار بانک داده کندوی تودرتو (Hierarchical Database) استفاده می‌کند. در این ساختار تمام مقادیر ذخیره شده در کندوهای بانک اطلاعاتی (Hives) دارای یک نوع خاص هستند و همانند ساختار فولدر در فایل سیستم، کلید (Keys) و زیر کلید ها (Subkeys) هایی وجود دارند که مقادیر (Values) را در بر می‌گیرند.windows-xp-registry-hive-key-value-regedit-indx

تمام کلیدهای رجیستری در ۵ کلید بالادستی قرار دارند. این کلیدهای اصلی عبارتند از:

  • HKEY_USERS
  • HKEY_CLASSES_ROOT
  • HKEY_CURRENT_USER
  • HKEY_LOCAL_MACHINE
  • HKEY_CURRENT_CONFIG

انواع داده ای در رجیستریregedit_data_types_t

داده‌های رجیستری در انواع خاصی ذخیره می‌شوند. هرکدام از این نوع‌ها برای ذخیره و بازیابی داده‌هایی با طول و نوع خاص به کار می‌روند. این نوع‌ها شامل Binary (دودویی)، String (رشته‌ای)، DWORD (سیستم‌های ۳۲ بیتی)، QWORD (سیستم‌های ۶۴ بیتی)، Multi-String (رشته‌ای چندخطی) و Expandable String (رشته‌ای قابل‌گسترش) هستند. البته کلیدها (Key) نیز نوع داده حساب می‌شوند.

محل ذخیره سازی بانک اطلاعاتی رجیستری

هرچند رجیستری یک بانک اطلاعات سیال است، اما بخش عمده آن به‌صورت محلی ذخیره‌شده است. فایل‌های کندویی (Hive) رجیستری در درایو ویندوز و در مسیر Windows\System32\config ذخیره‌شده‌اند.
registry files

البته این کندوها شامل اطلاعات دینامیک رجیستری (مانند اطلاعات سخت‌افزار متصل به رایانه در مسیر HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE) که در هر بار راه‌اندازی ویندوز بارگذاری می‌شوند نیستند. دسترسی به کندوهای رجیستری از طریق هسته سیستم‌عامل و ACL ویندوز محدودشده است؛ به همین دلیل شما هرگز نمی‌توانید این فایل‌ها را خارج از ابزار Regedit ویندوز ویرایش کنید.

ابزار ویرایش رجیستری

در سیستم‌عامل ویندوز، ابزاری به نام Registry Editor گنجانده‌شده است که برای تغییر، حذف و ایجاد کلیدها و مقادیر در پایگاه داده رجیستری استفاده می‌شود. همچنین از این ابزار می‌توان برای تهیه نسخه پشتیبان از رجیستری، بازگردانی نسخه پشتیبان، اتصال به رجیستری یک رایانه از راه دور و … استفاده کرد.Registry-File-Location-In-Windows-10-or-8-or-7-pic1

برای استفاده از این ابزار کافی است با فشردن کلیدهای Windows + R وارد Run شوید و عبارت Regedit را در آن تایپ و OK کنید تا پنجره ویرایش رجیستری فراخوانی شود.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید