login_logo2-4

روزشمار: ۱۸ اردیبهشت؛ آغاز به کار رسمی «ولادمیر پوتین» به عنوان رئیس جمهور روسیه

4aeab2f3-165f-49d8-9f7b-21b38c13743d

«ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین» در ۷ می سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان رئیس‌جمهور روسیه رسماً آغاز به کار کرد.

«ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین» در ۷ اکتبر ۱۹۵۲ در شهر سن‌پترزبورگ که در آن زمان، لنینگراد نام داشت به دنیا آمد. او دومین و چهارمین رئیس‌جمهور روسیه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و قدرتمندترین مرد دنیاست.

پوتین از ۱۵ آوریل ۲۰۰۸ رئیس حزب روسیه واحد است. او از اوت ۱۹۹۹ تاکنون همواره پست ریاست‌جمهوری یا نخست‌وزیری روسیه را در اختیار داشته است.

ولادیمیر پوتین به‌عنوان رئیس‌جمهوری پُرکار شناخته می‌شود که اقتصاد روسیه را از بحران شدید دهه ۱۹۹۰ به ثبات و رشد قابل توجه در قرن بیست و یکم هدایت کرده‌ است. شاید به همین خاطر او را قدرتمندترین مرد جهان می‌نامند. پوتین پیش از ریاست جمهوری روسیه، سابقه همکاری با کا.گ.ب را در دوران شوروی در کارنامه خود دارد. همچنین عده‌ای او را به‌عنوان ورزشکارترین رئیس‌جمهور دنیا می‌شناسند.

در روز ۹ اوت ۱۹۹۹ پوتین، رئیس وقت اداره اطلاعات و امنیت روسیه «اف.اس.بی» (جانشین کا.گ. ب) و رئیس شورای امنیت فدراتیو روسیه، صبح به‌عنوان یکی از سه معاون «سرگیی استپاشین» نخست‌وزیر وقت روسیه برگزیده شد، اما تنها ساعاتی بعد با سقوط دولت استپاشین، به مقام کفالت نخست‌وزیری رسید و عصر همان روز «بوریس یلتسین» رئیس‌جمهور وقت روسیه او را به‌عنوان جانشین خود به مردم روسیه توصیه کرد.

پیرو حوادث این روز، کمتر از یک هفته بعد، پوتین از پارلمان روسیه به‌عنوان نخست‌وزیر رأی اعتماد گرفت، در آخرین روز این سال، ۳۱ دسامبر ۱۹۹۹ رسماً کفیل ریاست جمهوری شد، پستی که به او کمک کرد در انتخابات ماه مه ۲۰۰۰ بر رقبای سرشناسی مانند «پریماکوف» و «یوری لوژکوف» پیروز شود. پوتین به مدت دو دوره تا سال ۲۰۰۸ ریاست جمهوری روسیه را بر عهده داشت. در این سال در پی انتخاب دیمیتری مدودف به ریاست جمهوری، پوتین به‌عنوان نخست‌وزیر روسیه معرفی شد و تا سال ۲۰۱۲ در این سمت مشغول به کار بود. پوتین در سال ۲۰۱۲ برای سومین بار به ریاست جمهوری روسیه برگزیده شد.

منبع: کجارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید