login_logo2-4

روشهای حذف اشکال و نقاط اضافه در فتوشاپ

احتمالا برایتان پیش آمده است که عکسی گرفته باشید که لکه ای بر روی لنز بوده باشد یا هنگام عکس برداری به محیط اطراف دقت نکرده اید و شی ئی در کادر انتخابی وجود داشته باشد که عکستان را زشت و نامطلوب نشان دهد .
در ادامه روشهایی را آموزش میدهم که به کمک آن در فتوشاپ می توانید قسمتهای اضافی را حذف یا محو کنید بطوریکه تصویر اصلی شما با همان کیفیت و بدون هیچ افت کیفیتی باقی بماند .
نسخه فتوشاپ : CS5
1. روش اول استفاده از ابزار Clone Stamp Tool  می باشد . کاربرد این ابزار زمانی هست که نقطه یا شی شما دقیقا جایی قرار گرفته که رنگ آن سطح یکنواخت هست . برای پاک کردن این لکه‌ها کافی است ابزار Clone Stamp Toolرا که با فلش  در تصویر مشخص شده، انتخاب کنید.
سپس از کناره‌ی همان قسمتی که می‌خواهید لکه را بردارید ( به شرط اینکه هم‌رنگ و یکنواخت باشد) دکمه‌ی Alt بر روی کیبورد را فشار دهید و نگه دارید و سپس روی لکه‌ای که می‌خواهید بردارید کلیک کنید.
این ساده‌ترین روش برای از بین بردن لکه‌ها است ولی دقیق ترین وبهترین نیست .

Clone-Stamp-Tool1

Clone-Stamp-Tool2

استفاده از ابزار Spot Healing Brush
ابزار Spot Healing Brush شبیه Healing Brush عمل می کند . با این تفاوت که این ابزار نیاز به نمونه برداری از اطراف تصویر توسط کلید Alt ندارد و اتوماتیک از اطراف نقطه ای که نقص دارد نمونه برداری می کند . این روش برای سطوحی که دارای یکنواختی رنگ هستند مناسب می باشد

Clone-Stamp-Tool3

Clone-Stamp-Tool4

2.  روش دوم برای انجام این کار استفاده از ابزار Patch Tool  است که روش مورد علاقه و استفاده‌ بسیاری از عکاسان حرفه‌ای هم هست ، من بیشتر از این ابزار برای محو کردن اشیا استفاده می کنم و تقریبا یک ابزار کامل و هوشمند به حساب می آید .
روش استفاده از این ابزار به این شکل می باشد که به دور شی یا نقطه ای که می خواهید حذف کنید یک کادر بکشید . فکر کنید می خواهید دور یک دایره یک خط دیگر بدون هیچ دقتی ترسیم کنید .
بعد از کشیدن خط یک کادر دور نقطه یا شی مورد نظر ترسیم می شود .
موس را در میانه‌ی همان خطوط قرار دهید و آن را به طرفی دیگر کمی دورتر از نقطه ای که انتخاب کرده‌اید بکشید. به راحتی می‌بینید که لکه، نقطه و یا هرچیز نامطلوب دیگر از بین می‌رود، بدون این‌که نیازی به تغییر دادن رنگ و کنتراست و … باشد.

Clone-Stamp-Tool5

Clone-Stamp-Tool6

Clone-Stamp-Tool7

Clone-Stamp-Tool8

Clone-Stamp-Tool9

3. روش سوم نسبت به روشهای قبلی کمی پیچیده تر می باشد و با دقت بیشتری باید مراحل دنبال شود . فرض کنید یک تصویر دانلود کرده اید و می خواهید متن پایین تر که به صورت کپی رایت می باشد را حذف کنید .
به تصویر زیر دقت کنید

من می خواهم متن گوشه سمت راست را حذف کنم . ابتدا ابزار Polygonal Lasso Tool را انتخاب و یک کادر به صورت دقیق و با کمی فاصله از خطوط رنگی پایین صفحه به دور متن ترسیم می کنم

Clone-Stamp-Tool10

Clone-Stamp-Tool11

بعد از کشیدن کادر ، سپس داخل همان خط چین کشیده شده راست‌کلیک کنید و گرینه‌ی (Fill) را انتخاب کنید.

Clone-Stamp-Tool12

یک پنجره همانند تصویر زیر باز می شود . گزینه USE را برابر با Content-Aware و گزینه Opacity را برابر با 100 قرار بدهید . کافیست بر روی کلید OK کلیک کنید تا قسمت مورد نظر محو شود .

Clone-Stamp-Tool13

Clone-Stamp-Tool14

 منبع:آسارایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید