login_logo2-4

زندگینامه ی کلنل هارلند دیوید ساندرز بنیان گذار رستوران های زنجیره ای کی اف سی

زندگینامه ی کلنل هارلند دیوید ساندرز بنیان گذار رستوران های زنجیره ای کی اف سی (KFC)

قصه ی انسان هایی که یک شبه به موفقیت می رسند با یک تفکر ناب با یک ایده ی خارق العاده و خاص.

داستان این آدم ها را هنگامی که می شنویم به این نتیجه میرسیم که هیچ چیزی در دنیا دست نیافتنی نیست. با تلاش و پشتکار و ساختن ایده ی نو می توان تا ابد در اذهان باقی ماند و الگویی می شوی فراموش نشدنی.

از بین این انسانهای موفق می توان از کلنل هارلند دیوید ساندرز نام برد. موسس بزرگترین رستوران فست فود زنجیره ای دنیا !

کی اف سی KFC

وی در سال 1890 در ایالت ایندیانا چشم به جهان گشود و انقلابی در فست فود های زنجیره ای دنیا به پا کرد و عنوان نخستین کاندیدای انتخاباتی دنیای فست فود را از آن خود کرد.

شرکت کی اف سی (KFC) در سال 1952 توسط سرهنگ کلنل هارلند دیوید ساندرز تاسیس شد.اگرچه ایده ی اولیه ی آن به سال 1930 برمی گردد.اما هنوز نام او الهام بخش این کمپانی می باشد و تصویر  کلنل هارلند دیوید ساندرز در تبلیغات آن شرکت به کار می رود.همه روزه به طور متوسط بیش از 12 میلیون نفر از 15 هزار شعبه ی کی اف سی ( KFC ) در سراسر جهان که 5200 شعبه ی آن در آمریکاست خرید می کنند شهرت کی اف سی  ( KFC)  بیشتر به خاطر مرغ سوخاری (جوجه سوخاری ) مخصوص خود است که ادویه ی خاصی در آن استفاده شده است که همچنان سری و به عنوان یک راز باقی مانده است که 50 سال پیش برای اولین بار توسط کنل هارلند دیوید ساندرز(سرهنگ ) مورد استفاده قرار می گرفت که بعد از آن امتیاز خود را به فرد دیگری واگذار نمود کنل هارلند دیوید ساندرز در ایام کودکی سختی های بسیاری را پشت سر گذاشت.جدایی پدر و مادر و مجادله های بسیار با ناپدری کودکی پرتلاطمی برای وی رقم زد.یک شب تصمیم خود را گرفت و خانه را ترک کرد.در سن 10 سالگی با حقوق ماهیانه 2 دلار در یک مزرعه کار می کرد.او در 15 سالگی راننده تراموا شد. در سن 16 سالگی در کوبا به عنوان سرباز پذیرفته شد. در مابقی ایام زندگی  به مشاغل گوناگونی از جمله همین زندگی عادی گذشت تا اینکه روز موعود فرا رسید. روزی که ورق زندگی او جور دیگری رقم خورد.

یک روز نوه اش گفت پدر بزرگ یک دوچرخه برایم می خری؟ خیلی به نوه اش علاقه مند بود بدون تعلل پاسخ داد: حتما عزیزم .بعد به فکر فرو رفت ماهی 500 دلار حقوق بازنشستگی میگیرم و حتی در مخارج خانه هم مانده ام.کتابی را باز کرد شروع کرد به خواندن.موضوع کتاب موفقیت بود.چشمش به یک بند خیره ماند:قابلیت هایتان را روی کاغذ بنویسید.شروع کرد به نوشتن.نوه اش با تعجب نزدیک شد و پرسید پدربزرگ این چیست؟ پاسخ داد کارهایی که می توانم انجام بدهم را یاد داشت می کنم.پسرک گفت :پدربزرگ مرغ های خوشمزه ای را که درست می کنی را فراموش نکن.حقیقت داشت پدربزرگ اش واقعا مرغ های خوشمزه ای با توجه به پودر هایی که به آن میزد درست میکرد.جرقه ای در ذهن ساندرس زده شد.در 40 سالگی یعنی سال 1930 کارش را با یک رستوران کوچک بین راهی در کوربین,ایالت کنتاکی دراتاقکی در یک پمپ بنزین با پخت خوراک مرغ آغاز کرد.در روش پخت مرغ از یازده ادویه استفاده می کرد.به 1009 رستوران مراجعه کرد و شصد و بیست و چهارمین رستوران حاضر شد از پودر مرغ وی استفاده کند.در سال 1936به دلیل موفقیت چشم گیر وی, فرماندار ایالت به او لقب افتخاری کلنل را اعطا کرد به همین دلیل او را به نام سرهنگ ساندرز می شناسند. پشتکار و روحیه ی شکست ناپذیری باعث شد با وجود شکست های متعدد در فروش نوع خاص مرغ سوخاری خود مغلوب نشود.هم اکنون در بیش ازیکصد کشور جهان دارای بیش از سیزده هزار رستوران است.در حال حاضر در حدود هفتصد و پنجاه هزار نفر کارمند در سراسر دنیا در این رستوران ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار هستند. کلنل هارلند دیوید ساندرز در سال 1980 میلادی 6000 شعبه در سراسر دنیا افتتاح کرد.اما عمر وی بیش از این کفاف نداد و در سال 1980 از دنیا رفت. پرچم های ایالت کنتاکی 4 روز تمام به احترام او به حالت نیمه افراشته درآمد.

البته یکی از مهمترین سازمانهای حمایت از حقوق حیوانات به نام مردم برای درمان اخلاقی جانوران (PETA) از سال 2001  میلادی کمپین بزرگی را در سراسر جهان علیه رستوران های زنجیره ای کی اف سی(KFC)در اعتراض به قتل سالیانه بیش از هفتصد و پنجاه میلیون مرغ آغاز کرده است و رفتار شرکت کی اف سیKFC) (را ضد بشری و غیر اخلاقی می نامد.اما ایده ی نوین و فکر خلاق و پشتکار و تلاش کلنل هارلند دیوید ساندرز را نمی توان نادیده گرفت  و حتی باید درس بزرگی برای همه ی ما انسان ها باشد که با هر شکستی از پای ننشینیم و دوباره برخیزیم و به تلاش ادامه دهیم تا به موفقیت برسیم.هیچ چیز در این دنیا دست نیافتنی نیست فقط کافیست بخواهیم و محکم قدم بر داریم. او یک جمله ی معروف داشت که کار اساس زندگی کردن است.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید