login_logo2-4

ساده‎ترین و سریعترین راه ممکن برای خالی کردن خودکار Recycle Bin

چگونه همزمان با خاموش کردن کامپیوتر محتویات Recycle Bin را بصورت خودکار پاک کنیم؟

همانطور که کاربران ویندوز می‌دانند، برای پاکسازی Recycle Bin روشی که عموما انجام می‎پذیرد، با انجام راست کلیک روی آیکون آن صورت می‎گیرد، آن هم نه تنها به منظور سازماندهی دستگاه‎های خود بلکه برای اینکه درصورت لزوم قابل بازیابی باشد.

پاکسازی محتویات File Explorer نباید دستی صورت گیرد، و خوشبختانه در ویندوز 10 گزینه ای خودکار برای اینکار وجود دارد که کل این فرآیند را بدون نیاز به روش پیشین انجام می‎هد.

برای مثال یکی از راه‎های متداول برای اطمینان از پاک شدن فایل‎ها در فایل اکسپلورر ویندوز، گزینه Shift + Delete می‌باشد. این میانبر بلافاصله محتویات Recycle Bin را برای همیشه حذف کرده، و بازیابی آن را غیرممکن می‎کند.

اما در عین‎حال اگر همچنان مایلید از Recycle Bin بصورت دستی استفاده کنید، می توانید یک آیکون برای آن قرار دهید. اما اکنون خواهیم دید که چگونه می توان بصورت خودکار و همزمان با خاموش کردن کامپیوتر محتویات Recycle Bin را پاک کرد.

موضوع مهم اینست دراین روش که با تنظیمات ویرایشگر داخلی سیستم یا همان لوکال گروپ پالیسی ادیتور (Local Group Policy Editor) درگیر می باشد، شما نیاز به نسخه ویندوز 10 پرو (Windows 10 Pro) خواهید داشت.

درگام نخست، می باید متنی را آماده کنیم که به هنگام اجرای آن فورا Recycle Bin را خالی کند. ساده‎ترین راه و دستور بدین ترتیب می‌باشد:

PowerShell.exe -NoProfile -Command Clear-RecycleBin -Confirm:$false

سند دیگری تهیه کرده و دستور ذکر شده را در دسکتاپ با نام دلخواه خود پیست و ذخیره کنید – پیشنهاد ما “Empty Recycle Bin script” است، آنهم به این منظور که در صورت وجود چندین متن در همان محل به آسانی قابل شناسایی و در دسترس باشد.

دراینجا برای اینکه شما از یک سند متنی برای تهیه فایل استفاده می‎کنید، باید از پسوند txt. استفاده شود، سپس آن را به bat. تغییر نام دهید. به این معنا که باید فایل خود را با این پسوند در دسکتاپ ذخیره کنید.

Empty Recycle Bin script.bat

با قرار دادن فایل در Recycle Bin و اجرای دستور براحتی می توانید آن را آزمایش کنید. اگر فایل از Recycle Bin حذف شد، پس درست عمل کردید.
اکنون باید آن را برای اجرا هنگام شات دان کامپیوتر تنطیم کنید. برای اینکار چندین روش وجود دارد، اما در نسخه ویندوز 10 پرو، می توانید از ویرایشگر داخلی سیستم یا همان لوکال گروپ پالیسی ادیتور (Local Group Policy Editor) استفاده کنید تا بتوانید دستور تازه‎ای برای سیستم خود تنظیم کنید.
روی استارت منو کلیک کنید یا کلید Windows key + R را انتخاب و دستور زیر را وارد کنید:

gpedit.msc

سپس در لوکال گروپ پالیسی ادیتور به این آدرس بروید:

Computer Configuration > Windows Settings > Scripts > Shutdown

در بخش شات دان روی Add > Browse کلیک کنید و دستوری که آماده کرده بودید را انتخاب کنید.
اگر مراحل را دقیق طی کرده باشید دستور در محل مورد نظر روی دسکتاپ خواهد بود. لزومی به تهیه متن اضافی دیگر به دستور نیست و همان متن اولیه برای دستور تعریف شده و کافیست.
اکنون همه چیز مهیاست. مادامیکه سیستم خود را راه‎اندازی مجدد کنید، ویندوز بصورت خودکار دستور نوشته شده را اجرا و خودبخود Recycle Bin پاک می‌شود.

پیشنهاد می کنیم ابتدا از درست بودن تمام مراحل اطمینان حاصل کنید، سپس فایل‎هایی را که نیاز ندارید در آن قرارداده و سیستم را شات دان کنید. اگر هنگام بالا آمدن ویندوز اثری از فایل‎ها نبود کارتان را درست انجام داده‎اید.

فراموش نکنید که با راه‎اندازی یکچنین دستوری هنگام خاموش کردن سیستم، امکان ارسال و از دست دادن اتفاقی داده‎های مهمی در Recycle Bin وجود دارد، و بازیابی این داده‎ها  بسیار دشوار و تاحدی غیرممکن می باشد.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید