login_logo2-4

سفره های افطار مسلمانان سراسر دنیا چگونه است؟

d58b4e2d-44b5-45fb-aea0-aaab72cbe4c9

مسلمانان سراسر دنیا ماه مبارک رمضان را روزه می‌گیرند. سفره‌های افطار هم بهانه‌ای هستند که اعضای خانواده را دور هم جمع می‌کنند. در این میان، تنوع سفره‌های افطاری مسلمانان سراسر دنیا، گستردگی جامعه‌ی مسلمانان را نشان می‌دهد. در ادامه به گوشه و کنار دنیا سفر می‌کنیم و مهمان سفره‌های افطار مسلمانان سایر کشورها می‌شویم. با ما همراه باشید.

احساس سرخوشی و رضایت لحظه‌ی افطار، تحمل روزه‌های طولانی و سخت به خصوص در فصل تابستان را راحت‌تر می‌کند. در این میان، خوردن یک وعده‌ی غذایی مقوی که تامین کننده‌ی انرژی و آب مورد نیاز بدن باشد، در زمان افطار بسیار مهم است.

عکاس‌های آسوشیتد پرس تصاویری از افطار مسلمانان سراسر دنیا ثبت کرده‌اند؛ از اسپانیا گرفته تا یمن. با هم به تماشای لحظه‌های شیرین افطار می‌نشینیم.

مِلیلیه (Melilla)، اسپانیا

اسپانیا

این دو تصویر، خانواده‌ای سوری پناهنده در این شهر را نشان می‌دهد که منتظر لحظه‌ی افطار هستند. این عکس در سال ۲۰۱۴ ثبت شده است. آن زمان این خانواده در مرکز موقتی مهاجران در ملیلیه زندگی می‌کردند. آن‌ها قبل از رسیدن به اسپانیا از ترکیه، مصر، الجزایر و مراکش گذشته بودند.

بغداد، عراق

بغداد

این دو تصویر، خانواده‌ای عراقی و سفره‌ی افطار آن‌ها را نشان می‌دهد. بسیاری از فرهنگ‌ها، برای ماه رمضان، عادات غذایی مشابه دارند. در بیشتر کشورهای عربی آب زردآلو یکی از نوشیدنی‌های مخصوص افطار است.

خارطوم، سودان

خارطوم

این دو تصویر، خانواده‌ای سودانی و سفره‌ی افطارشان را نشان می‌دهد. بیش از ۱۴۰۰ سال است که بیشتر مسلمانان با شیوه‌ای که پیامبر (ص) توصیه کرده است روزه‌ی خود را افطار می‌کنند. یعنی با چند دانه خرما و جرعه‌ای آب گرم.

غزه، فلسطین

غزه

این دو تصویر، سفره‌ی افطار خانواده‌ای فلسطینی را نشان می‌دهد. غذای افطاری آن‌ها ترکیبی از برنج است.

پکن، چین

چین

این عکس، تصویری از زنان مسلمان چینی را در مسجد نیوجیه (Niujie) پکن نشان می‌دهد. مسلمانان در کشور چین نیز مانند مسلمانان سراسر دنیا ماه رمضان را روزه می‌گیرند و در کنار آب گرم و خرما افطاری خاص خود را دارند.

تهران، ایران

سفره افطار

این تصویر، خانواده‌ای ایرانی و سفره‌ی افطارشان را نشان می‌دهد. ایرانی‌ها نیز مانند سایر مسلمانان با جرعه‌ای آب گرم و خرما افطار می‌کنند. شله‌زرد، آش رشته، نان و پنیر و سبزی از سایر غذاهایی هستند که معمولاً در سفره‌های ایرانیان وجود دارند.

استانبول، ترکیه

استانبول

این تصویر، خانواده‌ای را در ترکیه به همراه سفره‌ی افطارشان نشان می‌دهد. در پس زمینه‌ی تصویر می‌توانید مسجد سلطان احمد یکی از دیدنی‌های استانبول را ببینید. روزه، هم تمرینی جسمی و هم تمرینی روحی برای انسان به شمار می‌رود. عملی که انسان را به خدا نزدیک‌تر می‌کند و باعث می‌شود که بیش از گذشته به فکر نیازمندان بیافتیم.

کانو، نیجریه

نیجریه

در تصویر، خانواده‌ای نیجریه‌ای را می بینید که منتظر افطار هستند. در تصویر پایین نیز تصویری از سفره‌ی افطار آنها مشاهده می‌کنید.

صَنعاء، یمن

یمن

در تصویر، خانواده‌ای یمنی را می‌بینید که منتظر افطار هستند.

جاکارتا، اندونزی

جاکارتا

اندونزی یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای مسلمان است. در این تصویر عکسی از خانواده‌ اهل اندونزی و سفره‌ افطارشان را می‌بینید.

کازابلانکا، مراکش

مراکش

در تصویر، خانواده‌ای مراکشی را می‌بینید که در کنار سفره منتظر افطار هستند. در مراکش و در سایر کشورهای اسلامی، افطار بهانه‌ای است برای جمع شدن همه‌ی اهالی خانواده در کنار هم و لذت بردن از غذاها و نوشیدنی‌های لذیذی که برای این لحظات شیرین آماده می‌شوند.

تاکر (Tucker)، جورجیا، ایالات متحده‌ی آمریکا

آمریکا

در تصویر، خانواده‌ی آمریکایی را می‌بینید که منتظر افطار هستند. مسلمانان گوشه و کنار دنیا، وعده‌های غذایی متفاوتی برای افطارشان در نظر می‌گیرند.

کابل، افغانستان

کابل

سفره‌ی افطار این خانواده در افغانستان شاید به سفره‌ی افطار ما ایرانی‌ها بسیار شباهت داشته باشد. نان و پنیر و سبزی به همراه خرما که در سفره‌ی افطار هر مسلمانی دیده می‌شود.

کوالالامپور، مالزی

مالزی

این خانواده‌ی اهل مالزی منتظر افطار هستند. لحظه‌ای که علاوه بر شور و نشاط معنوی، بهانه‌ای برای جمع شدن اعضای خانواده و خوردن غذایی لذیذ بعد از ساعت‌ها روزه‌داری است.

تونس، جمهوری تونس

تونس

این عکس، خانواده‌ای تونسی را در باردو، حومه‌ی شهر تونس نشان می‌دهد. در سفره‌ی  افطاری این خانواده نیز مانند سایر مسلمانان دنیا، خرما دیده می‌شود. انواع سوپ و آش نیز در وعده‌ی افطار، زینت‌بخش سفره‌های مسلمانان است.

سیدنی، استرالیا

سیدنی

تصویر بالا خانواده‌ای استرالیایی را نشان می‌دهد که منتظر افطار هستند. خرما، نوشیدنی و دسرهای شیرین در سفره‌ی افطار بیشتر مسلمانان دیده می‌شود.

نایروبی، کنیا

کنیا

تصویر بالا خانواده‌ای کنیایی را بر سر سفره‌ی افطار نشان می‌دهد. آن‌ها با انواع آش‌ها و غذاهای محلی و انواع میوه‌ها افطار می‌کنند. در لحظه‌های شیرین افطار، همه‌ی خانواده دور هم جمع می‌شوند و با ذکر و دعا منتظر لحظه‌ی اذان می‌نشینند.

دهلی نو، هند

هند

تصویر بالا تعدادی از مسلمانان هندی را نشان می‌دهد که مشغول افطار کردن هستند. وعده‌ی افطار هم مانند سایر وعده‌های غذایی متاثر از فرهنگ و آداب و رسوم و عادات غذایی اهالی یک شهر و کشور است.

کجارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید