login_logo2-4

عادت بد در استفاده از فناوری

 هر فناوری تازه‌ای زبان و آداب خودش را دارد که اگر آنها را فرا نگیریم نمی‌توانیم از آن فناوری به‌درستی استفاده کنیم. عادت‌های نادرست‌ ما در استفاده از فناوری‌های جدید از فرا نگرفتن همین زبان و آداب سرچشمه می‌گیرند و ضرر نهایی آن به خود ما می‌رسد.

 در این مقاله 12 عادت متداول در استفاده از فناوری روز فهرست شده‌اند؛ عادت‌هایی که شاید هرکدام از ما گرفتارشان باشیم و ترک کردن‌شان برایمان دشوار باشد، اما بهتر است دست‌کم سعی خودمان را بکنیم.

 1. جدی نگرفتن امنیت

خیلی از ما حفظ امنیت اطلاعات‌مان را جدی نمی‌گیریم. شاید علت این باشد که از خطرات پیش روی خود آگاه نیستیم. مثلا در کار کردن با اینترنت، شبکه‌های محلی یا حتی باز کردن ایمیل کوچک‌ترین تردیدی به خودمان راه نمی‌دهیم. این کار مانند این است که بدون جلیقه نجات وارد آب‌های خروشان بشویم.

کمترین کاری که می‌توانیم بکنیم نصب برنامه ضد‌ویروس رایگان و به‌روز نگه داشتن آن است. خود‌ ویندوز هم تنظیم‌هایی برای امن نگه‌داشتن کاربر در اینترنت دارد که بهتر است آنها را هم رعایت کنیم.

 2. تنبلی در تهیه نسخه پشتیبان

نکته جالب درباره کسانی که از اطلاعات خود نسخه پشتیبان (بک‌آپ) نمی‌گیرند این است که همیشه می‌گویند: «آره، واقعا لازمه…» اما همچنان به تنبلی خود ادامه می‌دهند. همه سخت‌دیسک‌ها سرانجام روزی از کار می‌افتند، همه آنها. سخت‌دیسک کامپیوتر شما هم همین‌طور است. پس زودتر دست به کار شوید و از اطلاعات مهم‌تان نسخه پشتیبان بگیرید. می‌توانید این کار را با خریدن سخت‌دیسک جانبی انجام بدهید.

 3. پاسخ دادن به هرزنامه‌ها

چرا فرستندگان هرزنامه(Spam) به کارشان ادامه می‌دهند؟ چون بسیاری از کاربران به آنها پاسخ می‌دهند. در واقع فرستندگان هرزنامه‌ها تقریباً از درست بودن هیچ‌کدام از نشانی‌هایی که در فهرست‌شان دارند مطمئن نیستند تا این‌که کاربران عبارتی مانند «…Remove me from » را در نامه آنها کلیک می‌کنند تا به حساب خودشان از فهرست گیرندگان‌ نامه خارج شوند، اما همین کار باعث می‌شود فرستندگان بفهمند نشانی را درست گرفته‌اند و انبوه هرزنامه‌ها را چندبرابر کنند.

4. استفاده از لپ‌تاپ در تختخواب

اگر لپ‌تاپ را مدتی طولانی جایی بگذارید که زیرش نرم باشد(مانند تختخواب یا مبل) جلوی سوراخ‌های تهویه هوای آن گرفته می‌شود و اجزای درون آن کم‌کم داغ می‌شوند.

اگر در همین حالت باقی بماند ممکن است پردازنده آن بسوزد یا حتی موجب آتش‌سوزی بشود. بهتر است لپ‌تاپ را همیشه روی میز بگذارید یا اگر اصرار دارید روی مبل یا تختخواب با آن کار کنید، کتابی با جلد سخت زیرش بگذارید تا مانعی برای جریان هوای آن ایجاد نشود.

 5. چاپ کردن‌ همه‌چیز

واقعا چقدر لازم است که همه ایمیل‌های دریافتی‌تان را چاپ کنید؟ اگر می‌خواهید آرشیوی از نامه‌های دریافتی‌تان داشته باشید بهتر است از نرم‌افزارهای مخصوص‌ این کار استفاده کنید. به این‌ترتیب خواهید دید که دسته‌بندی کردن نامه‌ها بسیار بهتر انجام می‌شود و جستجو در میان آنها فوق‌العاده آسان‌تر است. هر بار که می‌خواهید چیزی را چاپ کنید به درختانی که دارند از بین می‌روند، به خطر گرمایش زمین‌ و… فکر کنید!

 6 . ذخیره کردن‌ هر چیزی در هر جایی

وقتی قبض برق جدیدی به دست‌تان می‌رسد با آن چکار می‌کنید؟ آن را لای آلبوم عکس می‌گذارید؟ یا بین پرونده‌های اداری‌تان؟ یا وسط سی‌دی‌های موسیقی؟ یا شاید همه اینها همیشه روی میز ناهارخوری‌تان پخش‌و‌پلا هستند؟ فقط 20 ثانیه طول می‌کشد تا قبض برق را سر جایش بگذارید پس پیشنهاد می‌کنم قبل از خواندن ادامه این مقاله، فایل‌های کامپیوتری‌تان را (مخصوصا آنها که بی‌دلیل روی میزتحریر ویندوز نگهداری می‌شوند) سر‌و‌سامان بدهید و برگردید.

 7. نخواندن دستورالعمل

وقتی وسیله الکترونیکی جدیدی می‌خریم، معمولا با هیجان بسیار آن را از جعبه‌اش بیرون می‌آوریم و راه می‌اندازیم، اما کوچک‌ترین توجهی به دفترچه راهنمای آن نمی‌کنیم. بعد که با مشکل مواجه می‌شویم و دستگاه ،

آن‌کاری را که می‌خواهیم درست انجام نمی‌دهد با نثار‌کردن ناسزای فراوان به سازندگان آن، سراغ دفترچه‌اش می‌رویم و تازه با دستورالعمل‌هایی مواجه می‌شویم که تأکید کرده‌اند: «پیش از نخستین استفاده این را بخوانید». آن‌وقت از خودمان خجالت می‌کشیم، اما بار دیگر که وسیله دیگری می‌خریم همین ماجرا تکرار می‌شود.

 8 . دور انداختن متعلقات

وقتی وسیله الکترونیکی جدیدی می‌خریم(مثلا چاپگر، تلفن همراه، دوربین و…) معمولا جعبه و متعلقات آن را مدتی جلوی چشم‌مان نگه می‌داریم، اما کمی بعد که می‌بینیم کاری با آنها نداریم و جایمان را تنگ کرده‌اند به انبار تبعیدشان می‌کنیم یا دور می‌اندازیم‌شان. این متعلقات اگر لازم نبودند، همراه دستگاه به خریدار داده نمی‌شدند.

نکته: خیلی از ما حفظ امنیت اطلاعات‌مان را جدی نمی‌گیریم. شاید علت این باشد که از خطرات پیش روی خود آگاه نیستیم

 جعبه بسیاری از دستگاه‌ها حکم کارت گارانتی آنها را دارد. سی‌دی‌های آنها شامل برنامه‌هایی هستند که شاید ابتدا‌ به کارتان نیایند اما چند ماه بعد باید دنبال‌شان بگردید. کابل‌ها هم همیشه به کار نمی‌آیند، اما اگر یک بار به آنها نیاز پیدا کنید، متوجه می‌شوید که یافتن کابل مناسب‌ کارتان در بازار چقدر دشوار است.

 9. بردن دوربین عکاسی به ساحل

دانه‌های ماسه ساحل دریا از مضرترین دشمنان دوربین‌های عکاسی به حساب می‌آیند. این دانه‌ها به‌آسانی به سیستم شاتر دوربین و مکانیسم زوم کردن آن خسارت وارد می‌کنند. باور کنید هر چقدر هم که احتیاط کنید باز هم ماسه‌ها دست از سرتان برنمی‌دارند. اگر خیلی تمایل به عکاسی در ساحل دارید بهتر است دوربین ضدآب یا مقاوم در برابر آب بخرید.

 10. سفر با لپ‌تاپ روشن

لپ‌تاپ روشن را از آشپزخانه به پذیرایی می‌برید؟ هیچ اشکالی ندارد. در‌ لپ‌تاپ‌تان را می‌بندید و در حالی که هنوز روشن است آن را به دوش می‌اندازید و از محل کارتان یک کیلومتر راه می‌روید تا به مترو برسید و بعد از پله‌ها بالا می‌روید تا به خانه برسید؟ این فاجعه است! باید مراقب باشید لپ‌تاپی را که روشن است زیاد حرکت ندهید چون ممکن است آسیبی جدی به سخت‌دیسک آن وارد شود. بهترین راه این است که پیش از حرکت دادن لپ‌تاپ، آن را خاموش کنید یا این‌که ویندوز آن را طوری تنظیم کنید که با بستن در‌ لپ‌تاپ، خود به خود خاموش یا

Hibernate شود.

11. رها کردن لپ‌تاپ در خودرو

اگر عادت دارید لپ‌تاپ‌تان را همه‌جا با خودتان ببرید، حواس‌تان باشد که آن را ـ حتی مدتی بسیار کوتاه ـ به حال خودش درون خودرو نگذارید.

بارها پیش آمده است در فرصت کوتاهی که راننده از خودرو پیاده شده تا در‌ پارکینگ را باز کند، سارقی حرفه‌ای در یک چشم برهم زدن به سراغ لپ‌تاپ رفته و آن را برده است. این کار برای سارقان حرفه‌ای فقط 10 ثانیه طول می‌کشد: شیشه را می‌شکنند، لپ‌تاپ را برمی‌دارند و فرار می‌کنند.

حتی اگر به نظر می‌رسد دور و برتان کسی نیست، باز هم این کار را نکنید، چون سارقان حرفه‌ای جایی نیستند که شما بتوانید ببینیدشان! شاید لپ‌تاپ‌تان بسیار قدیمی باشد و قیمت چندانی نداشته باشد، اما باز هم مواظب باشید چـــون شیشه خودرو ارزان نیست!

 12. قفل نکردن گوشی موبایل

اگر روی گوشی تلفن همراه خود رمز نگذاشته باشید در صورتی که (خدای نکرده) آن را گم کنید یا آن را بدزدند ممکن است به دست کسی بیفتد که قصد سوءاستفاده داشته باشد. حداقل کاری که ممکن است بکند این است که تا آخرین اعتبار گوشی یا تا زمانی که برای از رده خارج کردن سیمکارت‌ آن اقدام نکنید، تلفن‌های پرهزینه خارج از کشور بزند. شاید هم به دوستان‌تان پیامک بزند و شماره کارت بانکی بدهد تا به این بهانه که مشکلی برای شما پیش آمده به آن حساب پول بفرستند.

منبع:جام جم آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید