login_logo2-4

قابلیت Hibernate چیست و تفاوت آن با Sleep و Shut Down

قابلیت هایبرنیت در ویندوز در سال های اخیر بسیار مورد توجه کاربران قرار می گیرد و با استفاده از آن می توانید با حفظ برنامه های خود سیستم خود را خاموش کنید، توجه داشته باشید که برخلاف خاموش کردن سیستم زمانی که آن را از حالت هایبرنیت خارج می کنید، تمام اطلاعات شما باز می گردد و می توانید به ادامه فعالیت های خود بپردازید.

قابلیت هایبرنیت(Hibernate) به صورت پیشفرض روی ویندوز ۱۰ مانند نسخه های قبلی در اختیار شما قرار نمی گیرد، با این وجود می توانید به سادگی آن را مورد استفاده قرار دهید. در این بخش قصد داریم به مرور کلی در مورد هایبرنیت و همچنین ویژگی های آن بپردازیم. البته قبل از پاسخ به سوال چگونه hibernate را در ویندوز فعال کنیم قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چرا از هایبرنیت استفاده کنیم.

قابلیت هایبرنیت(Hibernate) چیست؟

هایبرنت را باید بخشی میان خاموش کردن یا حالت sleep mode ویندوز دانست که برای لپتاپ ها تولید می شود. هنگامی که کامپیوتر خود را در این حالت قرار می دهید وضعیت فعلی نرم افزار های و اسناد به هارد دیسک شما انتقال پیدا می کند و سپس کامپیوتر خاموش می شود، این موضوع باعث می شود که در هنگام روشن کردن مجدد ویندوز شما در همان حالت قبلی قرار دارد و به نوعی آماده به کار است، با این وجود توجه داشته باشید که قابلیت Hibernate به مرور سرعت شما را کاهش می دهد از این رو بهتر است به صورت مداوم مورد استفاده قرار نگیرد و گاهی سیستم را خاموش کنید.

قابلیت هایبرنیت(Hibernate) چیست؟

چگونه hibernate را در ویندوز ۱۰ و ۷ و ۸ فعال کنیم؟

ویژگی هایبرنیت در ویندوز های ۷، ۸ و ۱۰ وجود دارد، با این وجود در ویندوز ۱۰ این ویژگی به طور مستقیم و در بخش Start در اختیار شما وجود ندارد و باید برای استفاده از آن مراحلی را انجام دهید.

اضافه کردن هایبرنیت به ویندوز ۱۰

  • برای اضافه کردن این قابلیت باید وارد بخش کنترل پنل شوید و عبارت power options را در بخش جستجو پیدا کنید.
  • پس از وارد شدن به این بخش وارد Choose what the power buttons شوید. این گزینه در بخش سمت چپ صفحه ایجاد شده دارد.
  • پس از وارد شدن به این بخش در بالای صفحه ایجاد شده گزینه Change settings that are currently unavailable را انتخاب کنید.
  • حال به بخش پایین صفحه نمایش بروید و در قسمت Shutdown settings گزینه Hibernate را انتخاب کنید و تیک آن را فعال کنید.
  • پس از فعال کردن این قسمت می توانید در بخش Start گزینه مورد نظر خود را پیدا کنید و به سادگی از آن استفاده کنید.

پس از اضافه کردن قابلیت یاد شده می توانید به استفاده از این قابلیت بپردازید،به طور کلی hibernate در ویندوز ۷ و نسخه های دیگر کاملا مشابه است و عملکرد یکسانی دارد. از این رو شما برای فعال کردن آن باید وارد منوی Start شده و در کنار سایر ویژگی های بخش Shut Down از آن استفاده کنید.

اضافه کردن هایبرنیت به ویندوز 10

چه موقع لپ تاپ خود را در حالت hibernate بگذاریم؟

در بخش بالایی به آموزش استفاده از هایبرنیت پرداختیم، حال یک سوال وجود دارد و قصد داریم یک موضوع پراهمیت را مورد بررسی قرار دهیم که چه زمانی هایبرنیت ویندوز خود را مورد استفاده قرار دهیم. توجه داشته باشید که این حالت از رم شما برای ذخیره اطلاعات کمک نمی گیرد و در حافظه دستگاه شما ذخیره می شود، همچنین این قابلیت برق بسیار کمتری را مصرف می کند، پیشنهاد می کنیم که اگر قصد دارید برای مدت چند ساعت از ویندوز خود استفاده نکنید این قابلیت بسیار کاربردی است.

با این وجود در نظر داشته باشید که پس از خارج شدن از حالت hibernate برنامه های گرافیکی در بیشتر اوقات عملکرد مناسبی ندارند و بهتر است از این قابلیت زمانی استفاده شود که شما در حالت اجرای کارهای سبک تر مانند وب گردی و همچنین مشاهده فیلم هستید صورت گیرد.

استفاده از hibernate در ویندوز ۸ و سایر نسخه ها می تواند به سرعت اجرای روزمره شما کمک بسیار زیادی کند و سرعت کار شما را بالا برد.

چه موقع لپ تاپ خود را در حالت hibernate بگذاریم؟

نحوه خارج شدن از حالت hibernate

برای خارج شدن از حالت hibernate نیاز دارید که سیستم خود را مانند همیشه روشن کنید، با این وجود سیستم شما زمانی که اجرا می شود و پیغامی مبنی بر Windows is resuming  نمایش داده می شود، در این حال تمام برنامه های شما مانند حالت قبل از هایبرنیت در اختیارتان قرار می گیرد، توجه داشته باشید که اگر قصد حذف کردن این ویژگی را نیز در ویندوز خود دارد می توانید آن را از دسترس برای مدتی خارج کنید، از این رو در ادامه قصد داریم به سوال چگونه لپ تاپ را از حالت hibernating خارج کنیم پاسخ دهیم.

برای غیر فعال کردن حالت hibernate روش های متعددی وجود دارد، اما بهترین روش برای این موضوع استفاده از دستور CMD است که در تمام ویندوز ها حالت یکسانی دارد.

نحوه خارج شدن از حالت hibernate

برای غیر فعال کردن حالت hibernate باید مراحل زیر را انجام دهید.

  • وارد بخش Start شوید و در بخش جستجو عبارت CMD را تایپ کنید و به عنوان ادمین وارد آن شوید.
  • حال در این بخش عبارت powercfg.exe /hibernate off را تایپ کنید و سپس گزینه اینتر را انتخاب کنید.
  • پس از اجرای این بخش عبارت exit را تایپ کنید و از این بخش خارج شوید.
  • این مراحل برای مخفی کردن گزینه هایبرنیت در ویندوز استفاده می شود، توجه داشته باشید که غیر فعال کردن به صورت موقت است و به سادگی می توانید آن را به حالت قبل بازگردانید. برای بازگردانی این قابلیت باید رویه بالا را اجرا کنید و تنها در مرحله سوم باید عبارت powercfg.exe /hibernate on را انتخاب باید کنید.
  • توجه داشته باشید که این کار از طریق روش های مختلفی نظیر استفاده از تنظیمات موجود در کنترل پنل وجود دارد و در ویندوز  نیز با خارج کردن تیک فعال سازی می توانید آن را به حالت غیر فعال بازگردانید.
برای غیر فعال کردن حالت hibernate باید مراحل زیر را انجام دهید.

تفاوت حالت hibernate با sleep و shut down چیست؟

تفاوت حالت hibernate با sleep و shut down را باید اصلی ترین سوال کاربران دانست که هر کدام از این تنظیمات چه قابلیت هایی را در اختیار کاربران قرار می دهند و چه زمانی باید از آن ها استفاده کرد.

در مورد حالت hibernate توضیحات مفصلی صورت گرفت، با این وجود قصد دارید به بررسی تفاوت های این ویژگی با حالت Sleep یا همان استندبای و خاموش کردن کامپیوتر بپردازیم.

در حالت Sleep تمام نرم افزار های در رم سیستم شما اجرا می شود از این رو زمانی که در این حالت سیستم خود را قرار می دهد تمام بخش های سیستم به جز رم دستگاه شما خاموش می شوند، در نظر داشته باشید که در این حالت کامپیوتر شما برق مصرف می کندف با این وجود مصرف برق آن کمتر از حالت روشن مانند کلی دستگاه است.

در بخش hibernate همانطور که بیان شد اطلاعات شما در حافظه دستگاه ذخیره می شود و سیستم شما برق مصرف نمی کند. توجه داشته باشید که این ویژگی زمانی که برای چند ساعت قصد دارید سیستم خود را استفاده نکنید بسیار کاربردی است.

shut down نیز که به معنای خاموشی کلی کامپیوتر است و زمانی که این کار را انجام می دهید تمام اطلاعات رم شما خارج می شود و زمانی که سیستم خود را روشن می کنید باید تمام بخش هایی که اجرا می کنید را در نظر داشته باشید.

تفاوت حالت hibernate با sleep و shut down چیست؟

در این بخش به طور کلی به مرور ویژگی های آن ها بپردازیم هایپرنیت ویژگی بسیار کاربردی است و معایب hibernate بسیار کم است، اگر قصد صحبت در مورد این موضوع را داشته باشیم بهتر است این موضوع را بیان کنیم که در هنگام اجرای بازی ها و برنامه های گرافیکی ممکن است پس از روشن کردن دستگاه نیاز به ریستارت شدن ویندوز داشته باشید.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید