login_logo2-4

مخفی کردن درایوها در ویندوز با آموزش تصویری

شما می توانید درایوهای خاصی را در ویندوز 10 پنهان کنید تا جلوی ورود کاربران را به فایل ها و اطلاعات خود و سو استفاده از اطلاعات خود را بگیرید. در این راهنما ما به شما می گوییم که چگونه مخفی کردن درایوها در ویندوز را به همراه آموزش تصویری  انجام دهید.

چرا ما نیاز به مخفی کردن درایوها در ویندوز داریم ؟

شاید شما هم دیده باشید که در کافی نت ها درایوها را مخفی می کنند تا کاربران به داده ها دسترسی نداشته باشند و تنها یک درایو را باز می گذارند تا افرادی که به کافی نت می آیند داده هایشان را تنها روی همان درایو ذخیره کنند.

گاهی اوقات نیز پیش می آید که لپ تاپ خود را به دوستانتان می دهید، اما نمی خواهید که آن فرد وارد درایوی خاص و یا مثلا پوشه عکس های شخصی شما شود. می توانید به راحتی و با چند حرکت پارتیشن درایو خود را مخفی کنید تا خیالتان از بابت دسترسی به داده هایتان راحت باشد.

چرا ما نیاز به مخفی کردن درایوها در ویندوز داریم ؟

خوب است بدانید که مخفی کردن پارتیشن در ویندوز با این روش ها راه حل نهایی برای محافظت از اطلاعات تنیست اما حداقل افراد آماتور دیگر نمی توانند به اطلاعات شخصی شما در درایور مخفی شده دسترسی داشته باشند. مهم ترین کاربرد مخفی کردن درایوها این است که از تخریب ناخواسته اطلاعات جلوگیری می کنند. این امر خصوصا برای افرادی که کودکی در منزل دارند و کامپیوتر یا لپ تاپ خود را برای بازی در اختیار او می گذارند، روش بسیار مناسبی محسوب می شود و بهتر است پارتیشن خاصی رو مخفی کنند چون ممکن است کودک اطلاعاتی مهم را پاک کند که برگشت آنها امکان پذیر نباشد.

مخفی کردن درایو در ویندوز 10

در ویندوز 10، می توانید چند راه برای مخفی کردن فایل های ذخیره شده در رایانه شما وجود دارد. به طور معمول، ساده ترین راه برای مخفی کردن داده ها استفاده از File Explorer یا Command Prompt است. با این حال، اگر شما با بسیاری از فایل ها برخورد می کنید، ایده آل ترین راه برای مخفی کردن محتوا به صورت جداگانه نیست. راه حل مناسب تر این است که کل یک درایو را مخفی کنید تا دیگر کاربران را از دیدن فایل های خصوصی خود پنهان کنید.

اگر می خواهید فایل های خاص یا درایوهای تحت ویندوز را نگه دارید، ویندوز 10 به شما اجازه می دهد درایو های خاصی را با حداقل سه ابزار مختلف پنهان کنید، از جمله این ابزارها می توان به استفاده از Disk Management برای تنظیم نقطه اتصال و ایجاد پوشه آیتم های مخفی یا حذف نام دیسک اشاره کرد.

مخفی کردن درایو در ویندوز 10

شما می توانید از رجیستری هم برای مخفی کردن هر درایو به صورت دستی استفاده کنید، روش Group Policy نیز برای مخفی کردن درایو های خاصی از کامپیوتر کاربرد دارد. در زیر به هر یک از این موارد اشاره می شود.

 مخفی کردن درایوها در ویندوز با استفاده از DISK MANAGEMENT

برای مخفی کردن درایوها با disk management ابتدا باید بگوییم که برنامه Disk management یک برنامه بسیار مفید و ساده برای مدیریت حافظه است . این برنامه جز برنامه های داخلی ویندوز است. با استفاده از مدیریت دیسک با کمک این برنامه می توانید کل یک درایو را به راحتی مخفی کنید. برای مخفی کردن درایو در ویندوز با استفاده از Disk management مراحل زیر را انجام دهید.

 • با استفاده از کلیدهای ترکیبی Windows + X می توانید وارد بخش Disk management شوید. این مرحله را می توانید به دو صورت دیگر نیز انجام دهید: کلید های ترکیبی Win + R رو بزنید تا برنامه Run اجرا شود. حالا در کادر متنی Run عبارت msc را تایپ کنید تا برنامه Disk Management ویندوز اجرا شود.

روش دیگر این است که می توانید روی آیکن My computer راست کلیک کنید و بعد گزینه روی Manage کلیک کنید تا برنامه Computer Management باز شه و بعد از منوی سمت چپ این برنامه گزینه Disk management رو انتخاب کنید.

 • روی درایو که میخواهید پنهان کنید راست کلیک کنید و Change Drive Letter and Paths را انتخاب کنید.
 • بخش drive letter را انتخاب کرده و روی Remove بزنید.
 • روی Yes کلیک کنید تا مراحل را تائید کنید.
 • مجددا روی درایو کلیک کرده و روی Change Drive letter and Paths بزنید.
 • روی دکمه Add بزنید.
 • گزینه Mount in the following empty NTFS folder را انتخاب کنید.
 • دکمه Browse را بزنید.
 • درایوی که می خواهید را انتخاب کنید.
 • روی دکمه New folder کلیک کنید.
 • نام توصیفی برای فولدر خود انتخاب کنید.
 • روی فولدر کلیک کرده و Ok را بزنید.
 • اکنون File Explorer (Windows + L) را باز کنید.
 • به مسیری که انتخاب کرده بودید بروید.
 • روی mount point کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.
 • از تب General و بخش attribute گزینه hidden را بررسی کنید.
 • روی apply کلیک کنید.
 • گزینه Apply changes to this folder only را انتخاب کنید.
 • Ok را بزنید.
 مخفی کردن درایوها در ویندوز با استفاده از disk management

پس از انجام این مراحل دیگر در my computer خود درایو مشخص شده را نمی بینید. اما همچنان می توانید با آدرس هایی چون C:\secretDrive به آن دسترسی داشته باشید. اگر خواستید درایو را از حالت مخفی خارج کنید نیز کافیست مراحل را مجددا انجام دهید و در مرحله آخر روی دکمه add کلیک کرده، نام پارتیشن را انتخاب و دکمه OK را بفشارید.

 مخفی کردن درایو در ویندوز با GROUP POLICY

اگر شما از ویندوز 10 پرو، Enterprise  یا Education استفاده می کنید، می توانید از ویرایشگر Group policy editor  برای مخفی کردن درایوهای خاص استفاده کنید. با این حال، بر خلاف رجیستری، شما فقط می توانید تعداد محدودی از ترکیبات درایو ها را مخفی کنید. برای مخفی کردن درایوهای خاص با استفاده از Group Policy، موارد زیر را انجام دهید:

 • از کلید میانبر ویندوز +  R برای باز کردن دستور Run استفاده کنید.
 • msc را تایپ کنید و OK را برای باز کردن Local Group Policy Editor کلیک کنید.
 • مسیر زیر را دنبال کنید.
 • User Configuration > Administrative Templates > Windows Components > File Explorer
 • روی Hide these specified drives در بخش My Computer policy دابل کلیک کنید.
 • گزینه Enabled را انتخاب کنید.
 • در بخش options ، روی درایوی که می خواهید مخفی کنید کلیک کرده و یا Restrict all drives
 • را منوی کشویی انتخاب کنید. در این منو چند گزینه وجود دارد که هر کددم امکانی را در اختیار شما قرار می دهند. واژه Restrict یعنی محدود کردن ، پس گزینه Restrict c drive یعنی محدود کردن درایو C . گزینه یکی مانده به آخر یعنی Restrict all drives همه درایوها را مخفی می کند و گزینه آخر Do not restrict drives هیچ کدام از گزینه ها را مخفی نکن. گزینه مورد نظرتان رو انتخاب کنید .
 • Apply را زده و Ok را بزنید.

مخفی کردن درایو در ویندوز با CMD

مخفی کردن درایوها در cmd به روش زیر انجام می شود:

برای استفاده از این روش ابتدا باید پنجره دستورات CMD را باز کنید ، برای این کار می توانید یا روی منوی استارت از نوار وظیفه راست کلیک کرده و گزینه command prompt admin را انتخاب کنید و یا منوی استارت را باز کرده و All apps را زده و روی Windows System کلیک کنید سپس روی ابزار Command Prompt کلیک راست نموده و ماوس را روی More برده و گزینه Run as administrator را بزنید حالا Yes کرده تا پنجره خط فرمان نمایش داده شود. سپس مراحل زیر را انجام دهید.

 • کلید های ترکیبی Win + R را بزنید تا برنامه Run اجرا شود. اکنون حالا در کادر Run عبارت diskpart را تایپ کنید و Enter بزنید .
 • پس از باز شدن پنجره CMD، ابتدا دستور list volume را وارد کنید . تا لیست تمام درایو ها را ببینید. هر درایو دارای یک عدد تخصصی به نام volume number است، در ابتدای هر گزینه می توانید شماره volume مربوط به هر پارتیشن رو ببینید .
 • اکنون می توانید Volume number مربوط به درایو مورد نظرتان را پیدا کنید . و دستور select volume number  را تایپ کنید و بعد کلید Enter رو بزنید .
 • اکنون در خط فرمان دستور remove رو تایپ کنید و کلید Enter رو بزنید .

 مخفی کردن درایوها در ویندوز با برنامه های جانبی

Disk Drive Administrator 3.8  از جمله نرم افزارهای مفید برای مخفی کردن درایوها است که برای مقوله ی امنیت سیستم هایی که به صورت عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. مدیران شبکه ها و کافی نت ها مجبور هستند ورودی هایی همانند سی دی درایو ها، فلاپی درایور ها، پورت های USB،  برخی از درایو های هارد دیسک و در کل ورودی های سیستم را قفل نمایند تا کاربران به آن ها دسترسی نداشته باشند.

یکی از راه های محدود کردن دسترسی افراد، بستن سخت افزاری این گونه ابزار است و اما روش ساده تر، استفاده از نرم افزارهای موجود در این زمینه است که نرم افزار Disk Drive Administrator یکی از بهترین آن هاست.

این نرم افزار دارای امکاناتی چون مخفی کردن درایوهای شبکه، مخفی کرد درایو های لوکال، مخفی کردن درایو USP، قفل کردن درایو های هارد، مخفی کردن درایو فلاپی، مخفی کردن درایو CD، مخفی کردن درایو DVD، قفل کردن درایوهای USB، قفل کردن درایو CD، قفل کردن درایو DVDاست و می توان برای امنیت بیشتر امکان تعریف پسورد را نیز برایش ایجاد کرد.

 مخفی کردن درایوها در ویندوز با برنامه های جانبی

این نرم افزار کم حجم و بسیار کاربردی  با اکثر نسخه های مختلف ویندوز سازگار بوده و با کمک آن درایو های لوکال، USP، فلاپی و شبکه خود را می توانید قفل، مخفی و محافظت نمایید. همچنین می توانید اجرای اتوماتیک این درایوها را نیز مدیریت نمایید. محدودیت ایجاد شده با این نرم افزار بر روی سیستم با استفاده از یک رمز عبور مطمئن تر شده و مدیران سیستم ها را قادر می سازد که نهایت امنیت را در سیستم مورد نظر خود به کار بگیرند.ا

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید