login_logo2-4

مراسم روز ملی فردوسی با حضور معاون اول رییس جمهوری

615c989c-114e-498c-a148-758c6a3e6d15

مراسم گرامی‌داشت روز ملی فردوسی عصر شنبه با حضور معاون اول رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی در محل آرامگاه حکیم زبان و ادب پارسی در توس مشهد آغاز شد.

استاندار خراسان رضوی در این مراسم حکیم ابوالقاسم فردوسی را شاخصترین چهره فرهنگی در تاریخ و فرهنگ ایران توصیف و بیان کرد:

فردوسی حماسه سرای بی‌بدیلی است که بعد از سده‌ها هنوز بلاغت کلام او بر سر فرهنگ و ادب پارسی زنده و مجالی مستحکم برای حفظ هویت ایران و زبان فارسی است.

علیرضا رشیدیان افزود که فردوسی با ظرافت‌های بیانی و کلامی، در سلطه بی‌چون و چرای حرکت به سوی نابودی زبان فارسی، یکه‌تازی کرد و موجب ماندگاری زبان فارسی شد.

وی ادامه داد که ارزش تاریخی و حفظ هویت بخشی ایرانیان در شاهنامه و در کنار ارزش‌های ادبی و حماسی این اثر ماندگار می‌درخشد.

استاندار خراسان رضوی گفت که انعکاس فضای سیاسی و اجتماعی دوران فردوسی و تاریخ سرزمین کهن ایران آراسته به اندیشه‌های پیامبر (ص) از مهم‌ترین ویژگی‌های شاعر و شاهنامه است.

وی تاکید کرد که امروز در دهکده‌ی جهانی، انفجار اطلاعات و جنگ تمدن‌ها برای حفظ و گسترس هویت اسلامی و ایرانی خود نیازمند فردوسی‌پژوهان و ادامه‌دهندگان راه و هنر وی هستیم.

رشیدیان افزود که دولت یازدهم برای حفظ و گسترش این گنجینه بزرگ انسانی، ایرانی در حوزه فرهنگ و ادب تاکید بسیار دارد و در کنار اقدامات عمرانی و آبادی در سراسر کشور به خصوص نسبت به آبادانی، توسعه و رفع محدودیت‌های منطقه توس توجه دارد.

وی با اشاره به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلامی در سال ۲۰۱۷ میلادی بیان کرد که به همین مناسبت جایزه بین‌المللی فردوسی برای حمایت از پژوهندگان این حوزه اعطا می‌شود.

منبع: کجارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید