login_logo2-4

مسیر کتاب کمیک، بروکسل

b0ef42d7-ea82-4c44-a818-e2178afc05f9[1]

کتاب کمیک نام مسیری است در بروکسل و در محله‌های لاکن و اودرگم، با ساختمان‌ها و دیوار‌های مزین به نقاشی‌های دیواری بزرگ از برخی شخصیت‌های محبوب کتاب داستان‌های مصور یا کمیک بوک فرانسوی و بلژیکی مانند تن تن، اسمورف، آستریکس و اوبلیکس، لوک خوش‌شانس، گاستون و گیل جردن

این پروژه در سال ۱۹۹۱ با همکاری مقامات محلی و مرکز کمیک استریپ بلژیک برای بزرگداشت وابستگی و سابقه تاریخی بلژیک به کمیک استریپ، آغاز شد. در واقع کمیک استریپ به نوعی نشانه فرهنگی کشور بلژیک است. کمیک استریپ در بلژیک از یک رسانه محبوب متوسط به هنری در حد اعلا رشد و ارتقا داشته و در واقع بلژیک با داشتن بیش از ۷۰۰ هنرمند کمیک استریپ بیشتر از هر کشور دیگری در جهان در این هنر پیشتاز است. در پایتخت بلژیک می‌توانید تعداد زیادی از مغازه‌های تخصصی، مجسمه، نقاشی‌های دیواری، کافه‌ها و موزه‌های اختصاص داده شده به این هنر را بیابید. در هیچ کجای جهان هنر کمیک تا این حد با واقعیت و تخیل مردم گره نخورده است.

بروکسل - بلژیک

در دهه‌های آغازین قرن بیستم، داستان‌های کمیک به تنهایی منتشر نمی‌شدند، بلکه در روزنامه‌ها و مجلات هفتگی یا ماهانه به صورت قسمت به قسمت منتشر می‌شدند. در دهه ۱۹۰۰ اولین داستان‌های کمیک محبوب فرانسوی به نام‌های Bécassine و Les Pieds Nickelés، ظاهر شدند. اولین تولیدات در مقیاس بزرگ داستان‌های کمیک در بلژیک از نیمه دوم دهه ۱۹۲۰ آغاز شد. در طی این دوره بلژیک شاهد به وجود آمدن موجی از مجلات جوانان مانند Zonneland و Petits Belges بود. یکی از اولین داستان‌های کمیک ماندگار و خوب بلژیکی ماجرا‌های تن تن بود که توسط جرج پراسپر رمی با نام هنری و معروف هرژه (Hergé) در سال ۱۹۲۹ منتشر شد. در سال ۱۹۳۴ پل وینکلر مجارستانی طبق قراردادی با سندیکای کینگ فیچرز، شروع به انتشار ماجرا‌های میکی موس و دیگر شخصیت‌های دیزنی در مجله جوانان خودش به نام Le Journal de Mickey کرد. موفقیت این ابتکار عمل، الهام‌بخش ناشران دیگر برای انتشار مجلات دوره‌ای با سری آمریکایی شد. در طول این دوران صد‌ها مجله اغلب اقدام به انتشار این داستان‌های کمیک می‌کردند که مجله اسپیرو، از پیشگامان مجلات داستان‌های مصور هم در همین دوران به وجود آمد.

هنگام آغاز جنگ جهانی دوم، واردات داستان‌های کمیک آمریکایی غیر ممکن شد و فرصتی برای بسیاری از هنرمندان جوان به وجود آمد تا فعالیت خود را در عرصه داستان‌های مصور و انیمیشن آغاز کنند. در وهله اول آن‌ها اقدام به تکمیل داستان‌های کمیک آمریکایی سوپر‌من و فلش گوردون کردند اما بعد از مدتی رویه خود را تغییر داده و شروع به خلق شخصیت‌ها و داستان‌های خود کردند.در طول ۵۰ سال بعد و با حمایت تعداد زیادی از ناشران، بازار داستان‌های مصور داخلی رشد کرد.

امروزه داستان‌های کمیک فرانسوی و بلژیکی به اغلب زبان‌های اروپایی ترجمه شده است، همینطور برخی از سری‌های محبوب مانند لوک خوش‌شانس، اسمورف‌ها، آستریکس و تن تن به موفقیت گسترده‌ای در سراسر جهان دست یافتند. مسیر کتاب کمیک با بیش از ۵۰ نقاشی دیواری بزرگ نقش بسته روی دیوار‌ها و ساختمان‌های موجود در این مسیر، به نوعی تجلیل و قدر‌دانی از این شخصیت‌ها و خالقانش است. حتی اگر هوادار داستان‌های کمیک نباشید بازدید از این مسیر را باید برای یک‌بار هم که شده، تجربه کنید.

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

بروکسل - بلژیک

 

منبع: کجارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید