login_logo2-4

موتور جستجوگر Torrentz.eu از دسترس عموم خارج شد

1091a5ba-4905-495d-b466-5cb60c9ef8c4

اگر به صفحه‌ی موتور جستجوگر Torrentz.eu سری بزنید متوجه خواهید شد که این سرویس بیت تورنت از دسترس خارج شده است. این اتفاق برای دامنه‌های پشتیبان نیز که توسط آنها کاربران می‌توانستند به فایل‌های تورنت دسترسی داشته باشند رخ داده و هنوز علت آن مشخص نشده است. همراه با ما باشید.

هنوز ۱۶ روز از صدور حکم دستگیری ادمین سایت یکی از سایت‌های ارائه دهنده‌ی فایل‌های تورنت توسط مقامات ایالات متحده نگذشته که  Torrentz.eu بزرگ‌ترین موتور جستجوگر بیت تورنت با قرار دادن پیامی در صفحه‌ی اصلی خود از دسترس عموم خارج شد.

در حال حاضر که این خبر را می‌خوانید سایت Torrentz.eu که روزانه میلیون‌ها کاربر از سراسر دنیا برای دانلود محتویات مختلف به این موتور جستجوگر سر می‌زدند پیامی به شرح زیر قرار داده است:

 Torrentz یک موتور جستجوگر مجانی، سریع و قدرتمند بود که نتایج را از ده‌ها موتور جستجوگر دیگر گرد هم آورده و به کاربر نشان می‌داد.

کافی است بر روی هر لینکی از سایت کلیک کنید تا متن پیام تغییر یافته و عبارت زیر به نمایش در آید:

Torrentz همیشه شما را دوست خواهد داشت. خدانگهدار.

تمام دامنه‌‌های پشتیبان Torrentz نیز از دسترس خارج شده‌اند

مانند دامنه‌ی اصلی که به EU. ختم می‌شد دامنه‌های پشتیبان ME ،.CH. و IN. نیز حاوی پیغام ذکر شده هستند و اگر بر روی لینکی کلیک کنید با پیغام خداحافظی رو به رو خواهید شد. جالب است بدانید که دامنه‌ی اصلی این موتور جستجوگر یعنی Torrentz.eu توانسته بود به رنک جهانی ۱۸۶ در الکسا برسد.

سایت اصلی در ماه جولای سال ۲۰۰۳ میلادی با نام Flippy به راه افتاد و هدف آن نیز فهرست کردن تورنت‌ها از چند پورتال بزرگ و همچنین گردآوری تمامی سراغ گیرها (Trackers) بود. این کار سبب می‌شد که کاربران بتوانند فایل‌های تورنت را با داشتن چندین سراغ گیر در منابع خود، دانلود کنند که در واقع افزایش سرعت دانلود را به همراه داشت و در صورتی که سرور یا سرورهایی برای مدتی از دسترس خارج می‌شدند باز امکان ادامه‌ی دانلود محتوا از سرور دیگری برای کاربر فراهم می‌شد.

ابهامات موجود در مورد علت از دسترس خارج شدن  موتور جستجوگر Torrentz

با افزایش فشارهای قانونی بر روی «دی پایریت بِی» (The Pirate Bay) و همچنین دستگیری ادمین یکی از سایت‌های دیگر، به نظر می‌رسد که دیگر پورتال‌های اشتراک گذاری محتوای تورنت، به دلیل غیرقانونی بودن کارشان تصمیم گرفته‌اند که به کار خود پایان دهند که در میان آنها می‌شود به Solarmovie نیز اشاره کرد.

با این حساب می‌شود احتمال داد که ادمین‌های Torrentz.eu نیز تصمیم گرفته‌اند تا قبل از برخورد قانونی مقامات با آنها، به کار خود پایان داده و موتور جستجوگر Torrentz را از دسترس عموم خارج سازند.

سال گذشته نیز YTS که به YIFY نیز مشهور است به همین شکل به فعالیت خود خاتمه داد. کمی بعد MPAA (انجمن سینمایی آمریکا) اعلام کرد در ملاقاتی که خارج از دادگاه با ادمین YTS داشته توانسته به تفاهمی برسد و ادمین این سایت را متقاعد کند که بر انتشار نسخه‌ی غیر مجاز فیلم‌های سینمایی خاتمه دهد.

البته احتمال هک شدن سایت Torrentz.eu و دامنه‌های آن نیز وجود دارد. در نظر داشته باشید که چنین اتفاقی برای سایت EZTV رخ داده بود که عمده فعالیتش انتشار فایل‌های تورنت شو و سریال‌های تلویزیونی است.

منبع : زومیت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید