login_logo2-4

ناخن‌هايتان را چقدر مي‌شناسيد؟

به نظر شما، استفاده از لاک‌هايي با رنگ صورتي کمرنگ مي‌توانند بيشتر باعث زرد شدن رنگ ناخن‌ها شوند يا لاک‌هايي به رنگ قرمز تيره؟ فکر مي‌کنم تقريبا بيشتر شما، قرمز تيره را انتخاب کرده‌ايد و اگر اينطور است، بايد بدانيد که سخت در اشتباه هستيد، هرچند که رنگ‌هاي نامرغوب به کار رفته در برخي لاک‌هاي بي‌کيفيت مي‌توانند باعث رنگ گرفتن ناخن‌ها بشوند و علاوه بر آن، انواع لاک اجازه رسيدن هوا به سطح ناخن‌ها را نمي‌دهد و به اين ترتيب باعث زرد شدن آنها مي‌شود…

 حالا فرقي نمي‌کند رنگ لاک به روشني آفتاب باشد يا به تيرگي شب. به همين دليل است که متخصصان توصيه مي‌کنند لاک را بيشتر از يک روز روي ناخن‌هاي خود نگه‌نداريد و حتما آن‌ را با محلول‌هاي بدون الکل پاک کنيد.

حالا اگر دوست داريد اطلاعات خود را درباره سلامت ناخن‌هايتان کمي افزايش دهيد، يک قلم و کاغذ برداريد و به سوال‌هاي اين آزمون پاسخ دهيد. در انتهاي آن هم مي‌توانيد پاسخ‌هاي صحيح را مشاهده کنيد.

پرسش ها

1. کدام‌يک از موارد زير مي‌تواند باعث ضعيف و پوسته‌پوسته شدن ناخن‌ها شود؟

 الف) مصرف بيش از اندازه نوشيدني‌هاي حاوي کافئين

 ب) دريافت ناکافي ويتامين‌هاي مختلف

ج) سوهان کشيدن نادرست ناخن‌ها

2. کدام‌يک از ترکيب‌هاي زير مي‌توانند باعث حفظ بيشتر استحکام ناخن‌ها شوند؟

 الف) فرمالدييد

 ب) کلسيم

 ج) نايلون

3. آيا درست است که مي‌گويند استفاده از لوسيون‌هاي ناخن، به مرور زمان باعث شکننده‌شدن ناخن‌ها مي‌شود؟

 الف) بله

 ب) خير

4. هميشه ناخن‌هاي يک دست از ناخن‌هاي دست ديگر بيشتر رشد مي‌کنند.

 الف) درست

 ب) نادرست

5. وقتي براي مانيکور ناخن‌هاي خود به آرايشگاه مي‌رويد و آرايشگر قصد دارد تا لايه‌هاي شاخي اضافي روي ناخن‌ها يا پوسته‌هاي اطراف آن را تميز کند…

 الف) بايد از او بخواهيد تا در اين کار دقت کند.

 ب) بايد از او بخواهيد فقط پوست‌هاي اضافي و لايه‌هاي شاخي را کنار بزند و سطح و اطراف ناخن‌ها را پاک کند.

6. هيچ ماده‌‌ خوراکي يا مکملي نمي‌تواند باعث استحکام استخوان‌ها بشود.

 الف) درست

 ب) نادرست

7. آنچه شما مي‌خوريد، تاثير مستقيمي بر شکل ناخن‌هايتان خواهد داشت.

 الف) درست

 ب) نادرست

پاسخ ها

 1. [highlight]ب[/highlight]: اگر دريافت برخي ويتامين‌ها مانند ويتامين‌هاي گروه B کافي نباشد، احتمال ضعيف شدن بافت ناخن‌ها، پوسته‌پوسته شدن و ايجاد شيارهايي عمودي بر سطحشان وجود دارد. بهترين راه براي دريافت مقادير مناسبي از ويتامين‌ها، اين است که حتما منابع غذايي حاوي آن مانند حبوبات، غلات سبوس‌دار و سبزي‌هاي مختلف را در برنامه غذايي روزانه خود داشته باشيد.

2. [highlight]ج[/highlight]: مي‌توانيم استحکام بافت ناخن‌هايمان را با قرار دادن پوششي به نام نايلون يا پروتئين سولفيدريل روي آن، بيشتر کنيم پس حواستان باشد هنگام خريد لاک يا برق ناخن، نام ترکيب Nylon يا Sulfhydryl Protein روي برچسب باشد. محصولات حاوي کلسيم يا فرمالدييد هم مي‌توانند باعث استحکام ناخن‌ها بشوند و از شکستن مداوم آنها جلوگيري کنند.

3. [highlight]ب[/highlight][highlight][/highlight]: محصولي را انتخاب کنيد که حجم بالايي از مواد نرم‌کننده مانند روغن‌هاي گياهي، ‌گليسيرين يا حتي موم‌هاي مختلف در ترکيب آن وجود داشته باشد. تاثير اين لوسيون‌ها تا چند ساعت ابتدايي خوب و رضايت‌بخش است. به همين دليل به افرادي که ناخن‌هاي شکننده‌اي دارند، توصيه مي‌شود روزي 5-4 مرتبه، ناخن‌هاي خود را با لوسيون مخصوص ناخن پوشش دهند.

4. [highlight]الف[/highlight]: ممکن است شما در موارد بسيار زيادي، احساس کنيد ناخن‌هاي يک دستتان، رشد بهتري نسبت به ناخن‌هاي دست ديگرتان دارند. هرچند که اين اختلاف رشد بسيار اندک است و خيلي‌ها هم اصلا متوجه آن نمي‌شوند اما حقيقت اين است که معمولا ناخن‌هاي دست راست راست‌دست‌ها و دست چپ چپ‌دست‌ها، رشد بهتري دارد.

5. [highlight]ب[/highlight]: از او بخواهيد فقط پوست‌هاي اضافي و لايه‌هاي شاخي را کنار بزند و سطح و اطراف ناخن‌ها را پاک کند. وسايل تيز و برنده موجود در سالن‌هاي مانيکور مانند ناخن‌گير مي‌توانند باعث انتقال بيماري‌هاي عفوني و ويروسي از فردي به فرد ديگر بشوند. به همين دليل نبايد اجازه بريدن يا جدا کردن پوسته‌هاي کناري يا لايه‌هاي شاخي ناخنتان را با استفاده از اين وسايل عمومي و مشترک بدهيد.

6. [highlight]ب[/highlight]: مصرف منظم خوراكي بيوتين يا ويتامين B مي‌تواند تا حد چشمگيري باعث محکم‌تر شدن بافت ناخن‌ها بشود. تحقيقات جديد نشان مي‌دهند کمبود بيوتين در بدن تا 25 باعث افزايش نازک و ضعيف شدن بافت ناخن‌ها مي‌شود.

7. [highlight]الف[/highlight]: تمام افرادي که آهن و پروتئين کافي در طول روز مصرف نمي‌کنند، ناخن‌هايي نرم و قاشقي‌شکل خواهند داشت ناخن‌هايي که لبه‌هاي آنها به سمت داخل يا خارج، کمي خم است.

منبع: هفته نامه سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید