login_logo2-4

نمونه سوالات درس انتشارات در روابط عمومی

1– نخستين اقدامات بشر در عرصه چاپچه بود؟

برای نخستين اقدامات بشر در عرصه چاپ، تاريخ مشخص وجود ندارد قاعداً ساخت اولين مهرهاي چوبي يا سنگي كه به قصد مهر كردن فرمانها يا احكام حكومتي انجام مي گرفت نخستين كاربرد بشر از چاپ به حساب مي آيد.

2– اولين ملتي كه کاغذ را ساختند کدام ملت بودند؟

اصولاًدر مورد گذشته چاپ،  بايد آن را مديون تمدن چين و نشر اسكناس دانست چيني ها اولين ملتي بودند كه كاغذهاي شبيه به كاغذهاي امروزي ساختند ، اما چيني ها كاغذ را به قصد كاغذ سازي نساختند بلكه از نظر آنها كاغذ پديده اي بود شبيه به طلا و ديگر فلزات گرانبها

3– کلمه چاپ برگرفته از چه کلمه ای است ؟

كاغذ مهر شده كه به شكل اسكناس رواج داشت به چائو شهرت يافت كلمه چاپ در فارسي نيز ترجمان كلمه چائو مي باشد و برگرفته از اين اصطلاح چيني است.

4– اولین ماشین چاپ در چه سالی و توسط چه کسی اختراع شد؟

در سال 1440 ميلادي  گوتنبرگ ، مكانيك آلماني توانست اولين حروف چاپ را ابداع و ماشين چاپ را اختراع نمايد.

5– در موردچاپ روتاسیون آنچه می دانید بنویسید؟

در چاپ روتاسيون به جاي صفحه ثابتي كه حروف روي آنها چيده و نصب مي گرديد، حروف بر گرد سيلندر بسته مي شد وكاغذ نيز از لابه لاي سيلندرهايی كه چاپ را بدون واسطه، توام با فشار (پرس) انجام مي داد می گذشت.

6– در دوران افشاریه کدام چاپ در ایران رواج یافت ؟

در دوران افشاريه چاپ سنگي در ايران رواج يافت.

7- در دوره  قاجاریه چاپ مسطح به چه صورتی انجام می گرفت ؟

با حساس كردن صفحه سنگ بدون گود كردن آن ، حروف يا نقشه ها روي صفحه منتقل شده و كار چاپ انجام مي گرفت.

8- چاپ به شيوه هِليوگراور در دوره قاجار چگونه انجام می گرفت ؟

با حجاري و گود كردن سنگ از طريق تيزاب سلطاني (اسيدسولفوريك) انجام مي گرفت .

9– اولين ماشين روتاسيون توسط چه کسی به ایران وارد شد ؟

60 سال پيش “مسعودي ” با وارد كردن اولين ماشين روتاسيون ، چاپ روزنامه اطلاعات را از اين طريق انجام داد. روزنامه ها با وارد شدن ماشينهاي چاپ سيلندري نظير لترپرس و ماشين هاي روتاسيون كيفيت و سرعت بهتری پیدا کردند.

10– ليتوگرافي چیست؟

ليتوگرافي يعني طراحي ، ظهور و ثبوت فيلم عكاسي جهت چاپ

11– خلاصه ای از کاربرد چاپ در روابط عمومی بنویسید؟

 روابط عمومي كه سازمان آن معمولاً‌مركب از انتشارات مي باشد در هر واحد يا موسسه اي خط مقدم ارتباط واحد با صنعت چاپ مي باشد .سفارشات چاپي ونظارت بر آنها ، توزيع وحتي اقدامات مقدماتي نظير طراحي و آماده سازي جزئي از كار روابط عمومي ها به حساب مي آيد . طراحي و آماده سازي انواع كارتهاي ويزيت، بروشورها، كاتالوگها، نشريات و چاپ  كتاب وحتي مارك دار كردن بعضي محصولات در روابط عمومي ها انجام و طراحي مي گردد.

 لذا شناخت اين صنعت توسط كاركنان بخش روابط عمومي خصوصاً مديران وكارشناسان و گردانندگان جزء بديهات به حساب مي آيد.  يك دست اندر كار روابط عمومي بايد انواع كاغذ وكاربردهاي آن را در چاپ بشناسد همچنين انواع چاپها وكاربردهاي آن را جداگانه بداند و آگاهي كافي در مورد پايه هاي قيمت گذاري بر روي محصولات چاپي ، هزينه تمام شده و مراحل بعد از چاپ ، صحافي و انواع جلدها را به خوبي درك كند.

 يك مسئول روابط عمومي مراحل ليتوگرافي و كار كردهاي هر بخش را بايد بشناسد،  تا در سفارش چاپ كه وظيفه اصلي روابط عمومي هاست دچار هزينه هاي گزاف نگردد و همچنين آشنايي با چاپ ديجيتال و ليتوگرافی و انواع چاپ بنر و ساير چاپهاي شايع جزء وظايف روابط عمومي هاست.

12– کاغذ کمتر از 45 گرم چگونه کاغذی است؟

 كاغذهاي كمتر از 45 گرم كه معمولاً به شكل الوان به عنوان برگ دوم و سوم مورداستفاده قرار مي گيرند نازكترين كاغذها به حساب مي آيند اغلب اين كاغذها چنانچه الوان نباشند ، كاملاً طرف ديگر كاغذ قابل رويت است.

13– در كار چاپ روزنامه و مجلات کدام کاغذ ها مورد استفاده قرار مي گيرد؟

كاغذهاي 45 تا 55 گرمي  معمولاً در كار چاپ روزنامه و مجلات مورد استفاده قرار مي گيرند و به كاغذ روزنامه شهرت دارند بيشتر اين دسته كاغذها به شكل رول مورد استفاده قرار مي گيرند و وزن شايع در اين دسته كاغذها بين 5/46 تا 5/48 گرم است.

14– ورقهاي A4 براي چاپ و تحرير وهمچنين كاغذهاي اُفست كه براي چاپ متن و عكس مورد استفاده قرار مي گيرندچند گرم وزن دارد؟

70 ، 75 يا 80 گرم وزن دارد.

15– كاغذ شوميز چگونه کاغذی است؟

كاغذهاي شوميز  از خانواده مقوا بوده و از خورده ريزهاي كاغذ به شكل الوان يا سفيد براي انواع پوشه ها يا جعبه هاي بسته بندي مورد استفاده قرار مي گيرند.

16 انواع مقوا  كه معمولاً از 210   تا 450 گرم وزن دارد ،به چند شكل مورد استفاده قرار مي گيرند؟

به 3 شکل زیر:

1- مقواهاي سفيد معمولي  كه گاه با پرداخت يا غلطك زدن اشكال موج دار به خود مي گيرند ، این کاغذها در بازار به كاغذ ابريشمي  شهرت دارند .  در چاپ کارت پستال از اين نوع كاغذ به وفور استفاده مي شود.

2- مقواهاي گلاسه كه براي استفاده جلد و يا بروشورهاي ضخيم وكارت ويزيت هاي ضخيم تر و انواع بسته بندي مورد استفاده قرار مي گيرد.

3- مقواي صحافي كه معمولاً بيش از 300 گرم وزن دارد كه به عنوان توي كار يا لايي مورد استفاده قرار مي گيرد.

18– چاپ سیلک اسکرین چگونه چاپی است؟

در این چاپ ،  طرح چاپی یا استنسیل را با دست و یا با روش عکاسی و یا به صورت دیجیتال تهیه کرده و آن را بر روی توری از جنس نایلون   یا پلی استر و یا فلز قرار می دهند . در ابتدا این توری را از جنس ابریشم می ساختند و به همین دلیل این روش از ابتدا سیلک اسکرین نامیده شد . سپس توری را محکم بر روی قاب چوبی و یا فلزی نصب کرده و سپس لایه ضخیمی از مرکب را با استفاده از کاردک پلاستیکی به نام “اسکویجی” با فشار بر روی توری کشیده که نهایتا مرکب از منافذ ریز توری عبور کرده و تصویر  بر روی سطح مورد نظر منتقل می شود .

19– در مورد چاپ دیجیتال آنچه می دانید بنویسید؟

 یکی از روش‌های تبدیل تصاویر دیجیتال به محصولات چاپی است. این روش معمولا شامل چاپ حرفه ای در تیراژهای کم ، که بوسیله چاپگرهای لارج فرمت ویاچاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه ای انجام می‌شود. چاپ دیجیتال دارای هزینه بیشتری برای چاپ هر صفحه در مقایسه با روشهای سنتی مثل چاپ افست است ، ولی این قیمت بالاتر معمولا با صرفه جویی در هزینه های دیگری که در تهیه پلیت های چاپ انجام می‌شوند برای تیراژهای کم تعداد جبران می‌شود. این روش ، امکان چاپ در تیراژ محدود را در حداقل زمان فراهم می‌آورد و امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه در هر برگ چاپی را در اختیار می‌گذارد. صرفه جویی در نیروی انسانی ،  بالا بردن کیفیت، پایین آمدن هزینه تمام شده هر برگ چاپی و بالا رفتن تیراژ به این معناست که چاپ دیجیتال در حال رسیدن به نقطه رقابت با چاپ افست و حتی پیشی گرفتن از آن است.

20- چاپ باتیک چگونه چاپی است؟

از انواع چاپ پارچه متداول در ايران، چاپ باتيک يا چاپ کلاقه‌اى بوده است. باتيک هنرى است که نخست در چين ابداع شد و بعد به کشورهاى ديگر از جمله مصر، هند، روسيه، ايران و … راه يافت. اين چاپ بيشتر روى پارچه‌هاى ابريشمى انجام مى‌شود. روش کار در چاپ باتيک به اين صورت است که ابتدا پارچه‌هاى ابريشمى را به وسيله  ترکيبى از کربنات دو سود، صابون و جوش‌شيرين صمغ‌گيرى کرده  و سپس با ترکیب تخم خربزه و روشنک سفيد و نرم مى‌کنند و پارچه برای چاپ آماده مى‌شود.

هنرمند ابتدا نقش‌ها را در ذهن آماده مى‌کند و قالب ها را با موم مى‌پوشاند و روى پارچه مى‌زند. موم به درون پارچه مى‌رود. سپس پارچه را به درون رنگ وارد مى‌کند که بخش‌هاى بدون موم رنگ شوند. موم مانع نفوذ رنگ مى‌شود. چنانچه مايل باشند اين بخش‌ها نيز رنگ شوند، بايد قالب جداگانه‌اى استفاده شود. در پايان موم يا پارافين را بعد از رنگ‌آميزى و بخار دادن، با آب جوش جدا مى‌کنند و براى حذف موم اضافه روى پارچه، از مخلوط آب با سولفات دوسود استفاده مى‌کنند و خوب آن را آبکشى مى‌کنند.

 

21– در مورد چاپ افست آنچه می دانید بنویسید؟

نوعی از چاپ که نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه (سیلندر) گردان برمی گرداند و سپس آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می‌کنند. ماشین معمولی چاپ افست دارای سه استوانه‌است . در چاپ افست نخست آن چه را که باید چاپ شود بر روی صفحه‌ای فلزی به نام زینک منتقل می‌کنند، سپس این صفحه را با مواد شیمیایی طوری حساس می‌کنند که فقط نوشته‌ها و تصاویر آن، مرکب چاپ را به خود می‌گیرد. زینک را به دور نخستین استوانه می‌پیچند؛ طرح آن بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم برمی گردد. کاغذ سفید که متوالیا به دور استوانه سوم می‌پیچد مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم می‌گیرد.

22- از بزرگترین تولیدکنندگان ماشینهای چاپ افست درجهان کدام شرکت است؟

کمپانی هایدلبرگ در کشور آلمان

23– چاپ برجسته را توضیح دهید؟

روشی از چاپ است که در آن حروف یا تصاویر روی پایه ای که معمولا فلزی است به صورت برجسته ، شکل گرفته اند و در فرآیند چاپ ، مرکب روی سطح این حروف یا تصاویر کشیده می شود،  سپس کاغذ روی این سطح مرکبی قرار می گیرد و با فشار ماشین چاپ ، مرکب به روی کاغذ منتقل و به این ترتیب عمل چاپ انجام می شود.

24- نرم افزار كرل (Corel) چگونه نرم افزاری است و چه کاربردی دارد؟

كاربرد: طراحي گرافيك مانند: آرم – بروشور- كاتالوگ و …

اين نرم افزار يكي از قديمي ترين نرم افزارهاي طراحي گرافيكي است كه ساختاري “برداري” دارد .

ابزار  لازم براي طراحي آرم براحتي در اختيار كاربر مي باشد، بطوريكه كاربر به سادگي مي تواند آرم مورد نظرخود را با همه قوسها و خميدگي هاي لازم در محيطي برداري طراحي كند ، ورود تصاویر با فرمتهاي متنوع به این نرم افزار امكان پذير است.

25- فتوشاپ Photoshop چگونه نرم افزاری است ؟

كاربرد: كار بر روي تصاوير (عكس)

نرم افزار فتوشاپ درواقع براي كار روي عكس و تصاوير طراحي شده است اما در بسياري از مواقع براي انواع و اقسام طراحي،  از آن استفاده مي كنند . بدليل ساختار نقطه اي (ترام/ پيكسل) اين نرم افزار براي طراحي حروف ريز مناسب نيست.

ابزارهايي كه اين نرم افزار در اختيار كاربر مي گذارد براي اصلاح خرابيهاي عكس بي نظير است هر چند كه نرم افزارهاي مشابه بسياري در دنياي نرم افزار وجود دارد اما درصد بالايي از طراحان گرافيك ، فتوشاپ را بعنوان يكي از نرم افزارهاي اصلي در كار طراحي مي دانند.

26- کاربرد نرم افزار فري هند Freehand چیست؟

كاربرد : طراحي گرافيك مانند: آرم- بروشور- كاتالوگ و…

نرم افزار برداری حرفه اي، جهت  طراحي گرافيك  بسيار مورد استقبال واقع شده ، بخصوص ليتوگرافان آن را نرم افزار مناسب براي خروجي هاي خود مي دانند.

27- صحافی را تعریف کنید؟

عمل اتصال فرمهای چاپی به یکدیگر و قرار دادن آنها در پوشش محافظ را صحافی گویند. صحافی از مراحل پایانی هر کار چاپی است که برای جلوگیری از پریشان شدن اوراق و نگهداری طولانی‌تر اثر چاپی به کار می‌رود.

28- انواع صحافی را بنویسید؟

1- صحافی اثر چاپی با جلد، مثل کتاب.

2- صحافی آثار چاپی بدون جلد مثل روزنامه‌ها و نشریات.

29- مراحل صحافی آثار چاپی با جلد کدام است ؟

1- تا زدن: قرار گرفتن مرتب صفحات به دنبال یکدیگر

2- قرار دادن لت: لت یا تک برگ، برگه‌ای شامل تصویر یا جدول و نمودار است که به طور جداگانه بر روی کاغذهای مخصوص ، چاپ شده و در میان فرمها قرار می‌گیرد.

3- بررسی: اطمینان از قرار گرفتن درست فرمها و لت‌ها در جای مناسب خود.

4- اتصال: به هم پیوستگی اوراق براساس تعداد صفحات، قطر کتاب و کاربرد آن به یکی از شیوه‌های موردنظر مانند منگنه وسط، منگنه بغل، ته فنری یا ته سیم، ته چسب و ته دوخت.

5- برش: هم سطح شدن حاشیه‌های بیرونی اثر و یا کناره‌های صفحات.

6- تجلید: قرار دادن اثر و فرمهای چاپی در پوشش محافظ و آستر به نام جلد.

7- روکش: ورقه‌ای از کاغذ که برای زیباسازی صفحات و تزئیین آن به کار می‌رود.

30- مراحل صحافی آثار چاپی بدون جلد را بنویسید؟

1- خط تا: به معنای چین انداختن در ورق مقوایی یا کاغذ به منظور سهولت در تا زدن.

2- تا زدن: که به دو روش منظم یا موازی و یا قائم انجام می‌شود.

3- بررسی.

4- اتصال.

5- برش.

31- عوامل مؤثر در نشر را نام ببرید؟

سرمایه، تخصص، آشنایی و وابستگی فرهنگی، مخاطره پذیری، داشتن هدف و آرمان، آینده‌نگری، تعامل و مناسبات با پدید آورنده.

32- صفحه آرایی چیست وهدف از انجامٱن را بنویسید؟

صفحه آرایی ،  شاخه ای ازارتباطات تصویری است که موضوع آن،ایجاد روابط مناسب زیباشناسانه وهدفدار در صفحه بین عناصرنوشتاری،تصویروفضاهای خالی در چهارچوبی معین وازپیش طراحی شده میباشد.

33- ماکت بندی چیست؟

ماکت‌بندی ‌واحدی ‌چشمگیر ‌و ‌مطرح ‌در ‌روزنامه ‌است  ‌و ‌این ‌امر ‌باعث ‌ می‌شود  ‌تا ‌همه ‌چیز ‌اصولی، ‌فنی ‌و ‌به ‌جای ‌خود ‌انجام ‌پذیرد، ‌و ‌درصفحه  ‌تمام ‌ قواعد ‌و ‌اصول ‌حرفه‌ای ‌صفحه‌آرایی ‌رعایت ‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید