login_logo2-4

ویژگیهای جدید فتوشاپ CS6 -بخش اول

چند ماهی است که فتوشاپ CS6  با یک سری از امکانات و ویژگیهای جدید روانه بازار شده است . کاربران درخواست کرده بودند که ورژن CS6  را برای آموزشهای فتوشاپ از این به بعد استفاده کنیم تا با فتوشاپ کاربران همخوانی داشته باشد و مشکلی برای استفاده کاربران از ابزار آموزش داده شده بوجود نیاید .
فتوشاپ CS6  دارای ویژگیهای فوق العاده ای نسبت به ورژن قبلی می باشد که در بخش پشتیبانی هنگام استفاده از ورژن جدید جدا از تعاریف سایت سازنده با آن روبرو شده ام که در ادامه به صورت کامل هر قسمت را شرح میدهم . یکی از مهمترین بخش ها ، تغییر اسکین ظاهری نسبت به CS5  بوده که باعث بهبود سرعت لود هنگام باز شدن نرم افزار و کار با ابزارها در ورژن جدید شده است .

 

1.تغییر رنگ کاربری محیط فتوشاپ CS6

همانطور که در ورژن جدید مشاهده می کنید رنگ پس زمینه نسبت به ورژن قبلی بهتر شده است . بهتر شدن نه از نظر زیبایی بلکه به عقیده کارشناسان، تصویر در رنگ‌های زمینه تیره‌ بهتر مشاهده می‌شود و تمرکز انسان روی آنها بیشتر است. حال اگر بخواهید رنگ پس زمینه را تغییر بدهید و از رنگهایی که در CS5 وجود داشته است استفاده کنید آیا راهی وجود دارد یا خیر ؟
برای انجام اینکار کافیست وسط صفحه کلیک راست کرده و یکی از گزینه های Black ،Dark Gray ،Medium Gray ،Light Gray را انتخاب کنید . اگر هم که می خواهید از یک مقدار درصد رنگ دلخواه استفاده کنید می توانید با کلیک بر روی گزینه Select Custome Color بهره ببرید .

ویژگیهای جدید فتوشاپ CS6-1

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-2

حال اگر بخواهید رنگ کل محیط نرم افزار را تغییر بدهید باید از منوی Edit >Preferences >Interface را انتخاب کنید .  همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در قسمت Interface>color Theme 4 گروه رنگی وجود دارد که گروه چهارم را در صورتیکه با ماوس انتخاب نمائید محیط نرم افزار شبیه ورژن قبلی می شود .

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-3

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-4

 

2. تغییرات در ابزار برش یا همان Crop

یکی از اصلی ترین ابزارها به نظر من Crop  می باشد زیرا هنگام ایجاد یک تصویر گرافیکی می تواند کمک ویژه ای به طراح کند که برنامه نویسان فتوشاپ تا حد قابل ملاحضه ای در ورژن Cs6  این نیاز را برآورده کرده اند .  ابزار برش کاملا دگرگون و هوشمندتر شده است. اولا وقتی ابزار برش را انتخاب می‌کنید کل تصویر نیز همزمان با آن انتخاب می‌شود. الگوها و پوشش‌های از پیش تنظیم شده مختلف این امکان را می‌دهند تا بتوان برش بخش دلخواه از تصویر را ساده‌تر و دقیق‌تر انجام داد. از همه بهتر این که این ابزار non-destructive یا غیر‌مخرب است. یعنی اگر در میانه کار نظرتان عوض شد نیاز نیست همه کار را از ابتدا دنبال کنید.
وقتی ابزار برش را انتخاب می کنید این امکان در اختیار شما قرار می گیرد که با کلیک راست کردن بر روی تصویر و انتخاب گزینه های مشخص شده راحت تر بتوانید به هدفتان برسید . فرض کنید از یک صفحه بزرگ فقط می خواهید با ابعاد 100×100 یک مربع کوچک یا یک مربع کوچک با ابعادهای استاندارد برش داده و ذخیره کنید . اگر بخواهید با استفاده از اندازه های مشخص شده برش دهید که به صورت پیش فرض عرض و طول به شما نمایش داده می شود اگر هم بخواهید با یک سری از ابعاد پیش فرض اینکار را انجام دهید که فقط کافیست بر روی تصویری که ابزار برش انتخاب شده است کلیک راست کرده و یکی از ابعاد مورد نظر را انتخاب و بر روی کلید Enter کلیک کنید .

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-5

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-7

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-8

 

طراح می تواند در قسمت تنظیمات ابزار برش با کلیک بر روی لیست کشویی View به امکانات بیشتری دسترسی داشته باشد  .

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-9

 

اضافه شدن 3 فیلتر جدید به Filter Blur

در بین ویژگیهای جدیدی که به CS6 اضافه شده است بد نیست به 3 فیلتر جدیدی که در زیر مجموعه Blur اضافه شده است نگاهی بیاندازیم .
Iris Blur : از وسط تصویر به طرف بیرون یک سایه یا یک عمق روشن به طرف بیرون مات ایجاد می کند . برای درک بهتر به تصاویر زیر دقت کنید .
Field Blur : یک سایه یا افکت یکنواخت بر روی تصویر اعمال می کند .
Tilt Shift :  بالا و پایین تصویر را به طور حرفه ای کمی مات می کند همانند تصاویر و پوسترهایی که امروزه زیاد مشاهده می شود .

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-10

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-11

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-12

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-13

 

پنل Paragraph Style

اگر دقت کرده باشید هنگام کار با یک متن و اعمال افکت های مختلف بر روی آن اگر می خواستیم تنظیمات بدون تغییر به یک متن جدید اعمال شود چکاری باید انجام میدادیم ؟ خوشبختانه در ورژن جدید ، Paragraph Style این امکان را در اختیار طراح قرار میدهد  تا با ایجاد یک Create New Paragraph Style یک سری تنظیمات و مشخصات دلخواه را ایجاد و با یک نام دلخواه ذخیره کنید تا در حافظه فتوشاپ ذخیره شود . با هر بار باز کردن نرم افزار می توانید برای متن های بعدی از تنظیمات مشخص شده استفاده کنید . اینکار تا حد قابل ملاحضه ای از صرف وقت برای ایجاد تنظیمات دوباره صرفه جویی می کند .تنظیمات فقط مربوط به اعمال گزینه هایی می باشد که در قسمت پاراگراف تعیین می شود و ربطی به اعمال افکت و ذخیره آن ندارد .

به تصویر زیر دقت کنید ، من یک متن را بر روی تصویر در یک کادر مشخص شده تایپ می کنم .

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-14

وارد پنجره Window شده و گزینه Paragraph Style را انتخاب کنید .

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-15

پنجره تنظیمات برنامه در سمت راست نمایش داده می شود . بر روی آیکون Create New Paragraph Style کلیک کنید . همانطور که مشاهده می کنید یک استایل به ویزارد صفحه باز شده اضافه می شود .  بر روی استایل ساخته شده دابل کلیک کنید.

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-16

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-17

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-18

بعد از ایجاد تنظیمات دلخواه بر روی OK کلیک کنید .
حالا یک متن دیگر کنار همان تایپ میکنم و در پنل Paragraph Style بر روی استایلی که ایجاد کرده بودم کلیک کرده تا تنظیمات قبلی بر روی این متن اعمال شود

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-19

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6-20

آسارایان

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید