login_logo2-4

ویژگیهای جدید فتوشاپ CS6 -بخش دوم

روز قبل بود که اولین بخش ویژگیهای جدید فتوشاپ CS6 را آموزش دادم ، بدلیل طولانی شدن مطالب و تصاویری که باید جهت درک بهتر بازدید کنندگان در هر قسمت قرار بدهم ، نتوانستم که فقط با یک بخش ویژگیهای جدید فتوشاپ CS6 را خدمت شما معرفی کنم .
همانطور که مشاهده کردید در ورژن CS6 امکانات جدید و فوق العاده ای اضافه شده است که طراح می تواند در پروژه هایی که دارد از آن بهره ببرد ، امکاناتی که در نسخه های قبلی یا وجود نداشت یا اگر بود در نسخه جدید آبدیت شده است .
در این بخش میخواهم شما را با فیلتر Adaptive Wide Angle Filter که برای عکاسان تعبیه شده است آشنا کنم ، این فیلتر از مشخصات و داده های لنز که در عکس ثبت شده است استفاده می کند و به عکاس این قابلیت را می دهد که بتواند عکس خود را به صورتی ویرایش کند که تداعی کننده ی تصویری باشد که با لنز های فوق واید (لنز هایی با فاصله ی کانونی کمتر از 15 میلیمتر) و یا لنز های Fisheye گرفته شده است و به طور خاص تصویری به وجود آورد که فوق العاده واید است.

ویژگی دوم ابزار Content Aware Move می باشد . این ابزار این امکان را در اختیار کاربر قرار میدهد تا به راحتی بتواند یک قسمت از تصویر را جدا کرده و به جای دیگر با همان کیفیت منتقل کند .  اگر به یاد داشته باشید این امکان در نسخه های قبلی وجود داشت ولی باید از ابزارهای ترکیبی استفاده می شد و کمی کار هم سخت بود زیرا جابجایی یک شی به جای دیگر حتما باید با همان درصد رنگی سطح تصویر انجام می شد که اینکار با به روی کار آمدن ابزار Content Aware Move امکان پذیر شده است .
ویژگیهای دیگر در ادامه آموزش داده می شود .
1. فیلتر Adaptive Wide Angle Filter مناسب برای عکاسان

همانطور که در توضیحات بالا به آن اشاره شد ، فیلتر Adaptive Wide Angle Filter در نسخه CS6  اضافه شده است . این فیلتر از مشخصات و داده های لنز که در عکس ثبت شده است استفاده می کند و به عکاس این قابلیت را می دهد که بتواند عکس خود را به صورتی ویرایش کند که تداعی کننده ی تصویری باشد که با لنز های فوق واید (لنز هایی با فاصله ی کانونی کمتر از 15 میلیمتر) و یا لنز های Fisheye گرفته شده است و به طور خاص تصویری به وجود آورد که فوق العاده واید است.
به تصویر زیر دقت کنید .
یک تصویر که با دوریبن عکس گرفته شده است . حالا فیلتر Adaptive Wide Angle Filter به چه صورت کار انجام میدهد .

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP1

در منوی سمت راست و در قسمت Correction تنظیمات آماده‌ای برای تصحیح حالت‌های Fisheye, Perspective و تصحیح خودكار اعوجاج با شناسایی لنز دوربین وجود دارد. برای حذف اعوجاج هندسی تصاویر با زاویه باز، بهترین ابزاری كه معمولا‌ استفاده می‌شود ابزار Constraint با كلید میانبر (C) است كه برای انتخاب آن می‌توانیم روی اولین ابزار در سمت چپ و بالای پنجره فیلتر كلیك كنید. روش كار فیلتر Adaptive Wide Angle بسیار ساده بوده و كافی است خطوط افقی و عمودی موجود در تصویر را كه در حالت واقعی باید عمودی و افقی باشد و در تصویر انحنا دار یا كج دیده می‌شوند، به فیلتر معرفی كنید. خواهید دید خود به‌خود انحنا و اعوجاج تصویر تصحیح و تصویر سالمی ایجاد می‌شود.

البته در صورتی كه نام لنز دوربین توسط فیلتر شناسایی شده و در قسمت پایین تصویر نمایش داده شود، می‌توانیم با انتخاب گزینه Auto در قسمت Correction این كار را به صورت خودكار انجام دهیم.

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP2

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP3

برای شروع كار، خطوطی از تصویر را كه در حالت عادی باید صاف باشد، انتخاب می‌كنیم. با ابزار Constraint روی ابتدای خط مورد نظر كلیك كرده سپس با حركت ماوس در مسیر خط مورد نظر در انتهای آن كلیك دوم را می‌زنیم. با این‌كار خطی فرضی به رنگ فیروزه‌ای روی خط مورد نظر ترسیم می‌شود كه سه نقطه عطف به شكل مربع سفید رنگ در ابتدا ـ وسط و انتها و دو دایره سفیدرنگ روی آن دیده می‌شود. به تصویر زیر دقت کنید

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP4

 

پس از ترسیم خط، با كلیك و درگ روی مربع وسط، در صورتی كه خط ما انحنا داشته باشد خط فرضی را دقیقا‌ روی آن منطبق می‌كنیم. حال به دو روش می‌توانیم نسبت به تصحیح اعوجاج تصویر اقدام كنیم؛ در حالت اول پس از انطباق خط فرضی روی آن راست كلیك كرده و با توجه به خط اصلی خود، یكی از گزینه‌های Horizontal برای انطباق آن با خط افق و گزینه Vertical را برای انطباق با خط عمود را انتخاب می‌كنیم.

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP5

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP6

در صورتی كه بخواهیم به صورت دستی این انطباق را تنظیم كنیم، باید روی دایره‌های سفیدرنگ موجود روی خطوط كلیك كرده و در جهت و زاویه دلخواه درگ كنیم تا خط فرضی با زوایه دلخواه ما منطبق شود ، اینکار کمی سخت و به نظر من مشکل می باشد .
هنگام حركت ماوس در محیط پنجره فیلتر پیش نمایشی از محدوده حركت ماوس با بزرگنمایی در قسمت Detail ظاهر می‌شود كه به انتخاب و كلیك دقیق برای ترسیم خطوط فرضی كمك شایانی می‌كند. با فشار دكمه Shift همزمان با كلیك روی نقطه دوم خط فرضی می‌توانیم به صورت خودكار خط ترسیم شده را افقی یا عمودی كرده سپس در صورت نیاز آن را ویرایش كرده و روی خط واقعی منطبق كنیم. پس از ترسیم خط فرضی این خط با چهار رنگ قابل شناسایی است؛ رنگ فیروزه‌ای خط فرضی اولیه را نمایش می‌دهد. رنگ بنفش انطباق با محور عمود و خط زرد انطباق با محور افق را نشان داده و خط سبز انطباق به صورت دستی با چرخش دایره سفیدرنگ را نمایش می‌دهد. در انتها پس از تائید خطوط ترسیم شده می‌توانیم با فشار دكمه تائید تغییرات را روی تصویر اعمال كنیم و به محیط اصلی فتوشاپ باز گردیم. در صورت نیاز در محیط پنجره فیلتر می‌توانیم با فشار دكمه Alt از صفحه‌كلید و تبدیل دكمه Cancel به Reset ، همه تغییرات انجام گرفته در محیط پنجره را به حالت اولیه برگردانیم.

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP7

 

2. معرفی ابزار Content Aware Move در فتوشاپ CS6

این ابزار این امکان را در اختیار کاربر قرار میدهد تا به راحتی بتواند یک قسمت از تصویر را جدا کرده و به جای دیگر با همان کیفیت منتقل کند .  اگر به یاد داشته باشید این امکان در نسخه های قبلی وجود داشت ولی باید از ابزارهای ترکیبی استفاده می شد و کمی کار هم سخت بود زیرا جابجایی یک شی به جای دیگر حتما باید با همان درصد رنگی سطح تصویر انجام می شد که اینکار با به روی کار آمدن ابزار Content Aware Move امکان پذیر شده است .

روش کار بسیار ساده می باشد . کافیست دور تصویر یا هر چیزی که می خواهید جابجا شود را با ابزار نامبرده شده انتخاب و به طرف دیگر انتقال دهید . برای بهتر شدن کیفیت هم می توانید از قسمت Adaptation گزینه Very Loose را انتخاب کنید .

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP8

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP9

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP10

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP11

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP12

 

3. ذخیره سازی اتوماتیک فایل در زمان مشخص با Auto Save And Auto Recover

یکی دیگر از ویژگیهای جدید فتوشاپ ، امکان ذخیره کردن فایل در حال کار در زمان مشخص شده می باشد . تا به حال برای همه کاربرانی که در فتوشاپ طراحی می کنند پیش آمده است که بعد از چند ساعت یکدفعه سیستم هنگ کرده و Restart می شود .
در ورژن CS6 این مشکل برطرف شده است و شما می توانید با استفاده از تنظیماتی که وجود دارد در صورتی که پروژه ای بدون ذخیره کردن تغییرات به علت بسته شدن ناگهانی فتوشاپ از دست برود، هنگام با کردن آن همراه فایل همنام دیگر، پروژه به صورت Recover باز می شود که نمایش دهنده آخرین تغییرات ذخیره شده خودکار فتوشاپ است یا به صورت دستی تنظیم کنید که برنامه هر 10 دقیقه یا بیشتر از فایلی که در حال کار کردن روی آن هستید یک  ذخیره تهیه کند .  در نسخه های قبلی نیز این قابلیت وجود داشته است ولی نه به کاملی CS6 .

برای انجام اینکار ابتدا بر روی منوی Edit\Preferences\ File Handling کلیک کنید .

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومP13

کافیست یک زمان دلخواه را در لیست کشویی Automatically Save Revover Information Every انتخاب کنید .

 

4. استفاده از فیلتر رنگ روغن Oil Paint در CS6

Filte Oil Paint : در این بخش شما را با فیلتر رنگ روغن که در ورژن های قبلی وجود نداشت آشنا میکنم . Oil Paint این امکان را در اختیار کاربر قرار میدهد تا عکس طراحی شده  یا گرفته شده با دوربین عکاسی را به یک تابلوی رنگ روغن تبدیل کنید . روش کار بسیار ساده می باشد که ادامه توضیح داده می شود .
به تصویر زیر دقت کنید ، ابتدا یک عکس را وارد فتوشاپ کرده و سپس فیلتر مورد نظر را بر روی آن اعمال میکنم .

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومp17 ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومp18

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومp19

ویژگیهای-جدید-فتوشاپ-CS6--بخش-دومp20

سایت منبع : http://graphicssoft.about.com/od/photoshop/ss/Photoshop-CS6-Overview_10.htm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید