login_logo2-4

چه زمانی باید کامپیوتر خود را تعویض کنیم؟

چه زمانی باید کامپیوتر خود را تعویض کنیم؟

کامپیوترها درست مانند دیگر وسایل الکترونیک عمر خاص خود را دارند، البته مانند هر وسیله دیگری ممکن است یک کامپیوتر به‌رغم عدم وجود مشکل جدی و سلامت ظاهری از عمر مفید خود گذشته باش. چه زمانی باید کامپیوتر قدیمی خود را عوض کنیم؟ اصلا چه زمانی می‌توان بدان لقب قدیمی داد؟

بسیاری از وسایل الکترونیک و منزل در صورت بروز کوچکترین مشکلی نقص خود را به وضوح نشان می‌دهند، اما یک کامپیوتر بر خلاف یک مایکروفر، گوشی هوشمند یا تبلت ممکن است در مراحل اولیه بروز مشکل ممکن است علامت حادی از خود نشان ندهد. یکی از مزایای کامپیوترها در قیاس با دستگاه‌هایی نظیر گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌ها امکان ارتقا سخت‌افزاری آنها است. این مسئله ‌می‌تواند به عمر مفید دستگاه بیافزاید، البته گاهی به خاطر قدمت بالای دستگاه امکان ارتقا آن وجود ندارد و عملا مجبور خواهیم بود دستگاه را دور انداخته و یک کامپیوتر نو تهیه کنیم. برخی موارد در یک کامپیوتر نشانه‌های خوبی از نزدیک شدن پایان عمر دستگاه هستند:

کامپیوتر کندتر کار می‌کند:

اولین نشانه از وجود یک مشکل در کامپیوتر شما عملکرد عمومی آن است، زمانی که دستگاه به‌صورت کلی کندتر از گذشته شده است مطمئنا ایرادی در دستگاه ایجاد شده است. آیا پس از باز کردن تسک منیجر با درگیر بودن 100 درصد پردازنده مواجه می‌شوید؟ آیا رم دستگاه همیشه پر است؟ آیا فن دستگاه همواره با حداکثر سرعت در حال کار است؟ با نمایش پیوسته صفحه آبی مرگ مواجه می‌شوید؟ کامپیوترهای قدیمی قطعاتی قدیمی دارند، شاید طی این سالها عادات استفاده شما از دستگاه تغییر نکرده باشد، اما آنچه که مسلم است نرم‌افزارها روز به روز منابع سیستمی بیشتری را طلب می‌کنند و اینگونه است که کامپیوتر قدیمی شما حتی هنگام اجرای ابتدایی‌ترین پردازش‌ها به زحمت خواهد افتاد.

در یک کامپیوتر دسکتاپ امکان افزایش رم یا حتی تعویض پردازنده مرکزی با یک نمونه جدیدتر وجود دارد، که البته انجام این موارد گاهی با توجه به محدودیت‌های مادربورد به تغییر بورد اصلی منجر خواهد شد. قبل از ارتقا قطعات حتما هزینه‌ها را برآورد کنید، چرا که گاهی تغییر قطعات یک کامپیوتر قدیمی هزینه‌ای نزدیک به خرید یک دستگاه جدید خواهد داشت.

اما اگر صاحب یک لپ‌تاپ هستید گزینه‌های ارتقا شما به‌مراتب محدودتر خواهند بود، برخی از لپ‌تاپ‌های موجود بازار که کلا امکان ارتقا سخت‌افزاری ندارند، اگر صاحب چنین دستگاهی هستید برای بهبود کیفیت تجربه خود هنگام کار کردن با دستگاه مجبور به خرید یک لپ‌تاپ جدید خواهید بود. اما بسیاری از لپ‌تاپ‌ها امکان ارتقا رم یا تعویض فضای ذخیره‌سازی را دارند. اگر صاحب چنین لپ تاپی هستید تعویض هارد درایو با یک SSD می‌تواند جانی دوباره به کامپیوتر شما ببخشد و سرعت آغاز به‌کار دستگاه و راه‌اندازی اپلیکیشن‌ها را چند برابر کند. به‌عنوان یک راهنمایی در این قسمت بد نیست اشاره کنیم که اگر لپ‌تاپ شما خیلی قدیمی است، مثلا در حال اجرا ویندوز 7 است، کلا عطای ارتقا آن را به لقایش ببخشید و فکر تهیه یک دستگاه جدید باشید.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید