login_logo2-4

کوالکام با ماژول آنتن mmWave 5G

کوالکام با ماژول آنتن mmWave 5G، رویای اینترنت گیگابیتی را محقق میکند:

در حالی که هنوز اینترنت مگابیتی برای کاربران زیادی در کشورهای جهان سوم، یک رویاست، کشورهای پیشرفته فاصله چندانی تا دسترسی وسیع به اینترنت فوق سریع گیگابیتی ندارند. برای دستیابی به اینترنت با چنین سرعتی بر روی یک گوشی موبایل باید تجهیزات و قطعات زیادی مورد استفاده قرار بگیرند. از تائید استاندارهای جدید گرفته تا مودم های جدیدی که باید توسعه یابند و سخت افزارهای جدید شبکه که باید به مرحله عرضه برسند. اما کوالکام حرکتی را انجام داده که قدمی بزرگ برای رسیدن به اینترنت گیگابیتی محسوب میشود. تراشه ساز امریکایی اقدام به معرفی یک ماژول آنتن جدید با نام QTM052 mmWave کرده است و اولین ماژول آنتن محسوب میشود که قادر است سرعت شبکه بسیار زیادی را به گوشی های هوشمند راه دهد.

این حرکت از آنجایی یک دستاورد بزرگ محسوب میشود که کیفیت شبکه 5G یکسان نیست. کوالکام پیش از این در نمایشگاه MWC یک شبیه سازی از سرعت شبکه 5G خود را به معرض نمایش گذاشت و سرعت دانلود فوق العاده 3022 مگابیت بر ثانیه را ثبت کرد. با استفاده از شبکه های 5G با پهنای باند کمتر هم کاربران میتوانند افزایش سرعت قابل توجهی را تجربه کنند اما سورپرایز اصلی همراه با شبکه mmWave از راه خواهد رسید. اما این موضوع زمانی عملی خواهد شد که سخت افزار لازم برای استفاده از شبکه mmWave در گوشی های هوشمند فراهم باشد که این همان قسمت سختی کار است. بخشی از طیف mmWave میتواند سرعتی فوق العاده را ارائه دهد و اطلاعات در رنج بسیار کوتاهی انتقال خواهد داد در حالی که موانعی مانند دیوارها هم مشکلی برای آن ایجاد نخواهند کرد.

به نظر میرسد کوالکام راه حل را پیدا کرده است و ماژول آنتن QTM052 را راه چاره میداند. این ماژول، یک نوار آنتن بسیار کوچک است که به چهار آنتن مجهز است و میتواند با دقت بالا به نزدیک ترین دکل 5G متصل شود. این ماژول حتی میتواند سیگنال های احاطه شده در سطوح صاف را نیز دریافت کند. QTM052 به حدی کوچک طراحی شده است که تولیدکنندگان بتوانند از آن در دستگاه های بسیار باریک هم استفاده کنند. کوالکام از قبل مودم X50 5G خود را معرفی کرده که این مودم قابلیت پشتیبانی از چینش 4 تایی آنتن را دارد که در هر سمت گوشی، یک آنتن قرار میگیرد و تعداد مجموع آنتن های آن دستگاه به 16 عدد میرسد که در این صورت دیگر مهم نیست گوشی را به شکلی در دستان خود نگه دارید چرا که در هر صورت سیگنال ها به راحتی دریافت میشوند.

مشخصا این یک راه حل هوشمندانه است که دسترسی به شبکه 5G را ممکن میکند و به توسعه دستگاه هایی که از شبکه mmWave پشتیبانی میکنند سرعت خواهد داد. خوشبختانه زمان زیادی با عرضه ماژول QTM052 فاصله نداریم و طبق اعلام کمپانی کوالکام، اولین دستگاه های مجهز به این ماژول اوایل سال 2019 از راه خواهند رسید و کاربران طعم واقعی شبکه 5G را خواهند چشید.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید