login_logo2-4

گزارش مالی اپل منتشر شد؛ افت درآمد پس از ۱۳ سال

18369310-723c-447c-bd6f-0d47135b5c5c[1]

اپل امروز گزارش سالانه درآمدی خود را اعلام کرد که نشان می‌دهد این کمپانی بزرگ برای اولین بار در طول ۱۳ سال گذشته دچار افت درآمد شده است

اپل در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ درآمدی ۵۰.۶ میلیارد دلاری بدست آورده که ۱۰.۵ میلیارد دلار از آن سود بوده است. اگر این اعداد را با سه ماهه قبلی مقایسه کنیم که اپل ۵۸ میلیارد دلار درآمد کسب کرد و ۱۳.۶ میلیارد از آن سود برد، کاهش درآمد و سود این کمپانی مشخص می‌شود. در مقایسه با درآمد سه ماهه قبل اپل ۱۳ درصد افت درآمد را تجربه کرده و در مقیاس سالانه افتی ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۵ را نشان می‌دهد.

البته اپل اوضاع وخیمی ندارد، چرا که همچنان به عنوان پرارزشترین و پرسودترین شرکت در جهان شناخته می‌شود. در هند، آیفون‌ها نسبت به سال ۲۰۱۵ رشد فروش بیشتر از ۵۰ درصدی داشته‌اند، اما اپل نتوانسته با محصولات دیگر خود فروش و در نتیجه درآمد سه ماهه خود را حفظ کند یا افزایش دهد. تیم کوک، مدیر عامل اپل، این سه ماهه را «توقفی در رشد» خوانده و سه ماهه گذشته را «چالشی» نامیده است.

آیپد در ابتدا دستگاه بسیار نوآورانه و امیدوارکننده‌ای به نظر می‌رسید، اما فروش آن در سال ۲۰۱۴ به شدت افت کرد. اپل واچ که به عنوان تنها نماینده محصولات پوشیدنی اپل به حساب می‌آید نیز حال و روز خوشی ندارد. با اینکه ساعت هوشمند اپل در همان ابتدا تبدیل به صنعتی میلیارد دلاری شد، اما تاکنون موجی که آیپاد، مک‌بوک یا آیفون بر بازار وارد کردند را از خود نشان نداده است. اپل حتی تعداد فروش ماهانه، فصلی یا سالانه اپل واچ را اعلام نمی‌کند.

apple-revenue

درآمدی اپل به صورت جهانی کاهش پیدا کرده و حتی در چین هم محصولات اپل با کاهش فروش و در نتیجه کاهش درآمد برای این شرکت همراه بوده‌اند. بازار چین همیشه به عنوان یکی از بزرگترین و مهم‌ترین بازار‌های فروش محصولات اپل به شمار می‌رفته است. اپل حالا پس از ۱۳ سال دچار افت درآمد شده، اما همچنان ۲۳۳ میلیارد دلار دارایی در صندوق خود دارد که ظاهرا با آن در جستجوی تشکیل گروه‌ها برای محصولاتی جدید همچون واقعیت مجازی یا ماشین‌های خودران است. با این حال تاکنون، حداقل در ظاهر ماجرا، اپل در پشت سر گوگل و فیس‌بوک برای وارد شدن به این حوزه‌ها قرار گرفته است.

تیم‌ کوک، مدیر عامل اپل همچنین چند وقت پیش از آیفون SE رونمایی کرد که از سخت‌افزار قدرتمندی برخوردار بود اما همان طراحی آیفون 5s را با خود یدک می‌کشد. این دستگاه حالا بسیار قدرتمند شده و قرار است کاهش فروش آیفون‌های پرچم‌دار را جبران کند، اما به هیچ وجه به عنوان یک محصول ضروری مطرح نشده است.

یکی از نقاط امیدوار کننده در گزارش درآمد اپل عضویت ۱۳ میلیون نفر در سرویس Apple Music است. تیم کوک بارها در جریان کنفرانس گزارش مالی اعلام کرد که امیدوار است جامعه‌ی بزرگ یک میلیارد نفری ابزارهای این شرکت باعث افزایش درآمد در بخش نرم‌افزار شوند.

نظر شما درباره کاهش درآمد شرکت اپل چیست؟ آیا فکر می‌کنید اپل در حال درجا زدن است یا این تنها مشکلی موقت خواهد بود و نه همیشگی؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: زوم ایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید