login_logo2-4

گوگل چه چیزهایی درمورد شما می داند؟

این روزها بحث های زیادی در مورد سوءاستفاده احتمالی فیس بوک از اطلاعات شخصی افراد به گوش می رسد اما شاید لازم باشد بدانید که اطلاعات گوگل از افراد به مراتب بیشتر از چیزی است که اکثر افراد تصور می کنند.

البته میزان اطلاعات گوگل از هر فرد ، تاحدودی به میزان دسترسی ای که شما در تنظیمات حریم خصوصی تان در گوگل تعیین کرده اید بستگی دارد و البته بیشتر به اینکه از چه ابزارها، محصولات و سرویسهایی استفاده می کنید وابسته است.

گوگل لیدر بی حرف و حدیث در رقابت با غولهای تکنولوژی در زمینه دستیابی و انباشت اطلاعات کاربران است که به لطف دامنه وسیع سرویس ها، ابزارها و لیدری انتقال تبلیغات تجاری دیجیتال (37% در مقایسه با 22% گوگل)، تبدیل به غول شماره یک در این زمینه شده است.

احتمالا گوگل هرآنچه که شما در نوار سرچ تایپ می کنید را می داند و می داند که چه ویدیوهایی را دریوتیوب تماشا کرده اید.

اما این تازه شروع ماجراست. احتمالا گوگل حتی می داند که شما کجاها رفته اید، چه چیزهایی خریده اید و با چه کسانی در ارتباط بوده اید.

اطلاعات گوگل که از شما جمع آوری می کند:

 • مسائلی که سرچ کرده اید
 • ویدیوهایی که تماشا کرده اید
 • صداها و اطلاعات صوتی که در هنگام استفاده از تجهیزات صوتی به سراغشان می روید
 • فعالیت های شما در زمینه خرید لوازم و وسایل
 • افرادی که با آنها در ارتباط هستید و محتوایی که به اشتراک می گذارید
 • فعالیتها در سایتهای شخص ثالث و اپلیکیشن هایی که از گوگل سرویس بهره می برند
 • تبلیغات و محتوایی که در سایتهای گوگل تماشا می کنید وفعل و انفعالات با این محتواها
 • تاریخچه مرورگر گوگل کروم که با اکانت گوگلتان سینک می کنید
 • اطلاعات موقعیت که گوگل می تواند مستقیما از طریق اطلاعات جی.پی.اس شما بگیرد و یا از سنسورها و دیتاهای دیگر، از جمله آدرس آی.پی، روترهای وای فای نزدیک و یا بلوتوثها حدس بزند.

اطلاعاتی که گوگل جمع آوری نمی کند:

 • اطلاعات «مدارک گوگل» مربوط به مشتریان تجاری که از نسخه تجاری استفاده می کنند
 • ترافیک اینترنت از روترهای خانگی وای فای گوگل

این کمپانی قبلا از محتوای ایمیلهای جیمیل استفاده می کرد تا تبلیغات متناسبی برای نمایش دادن برای شما انتخاب کند ولی دیگر این کار را نمی کند و معتقد است که اطلاعات دیگر کاربردی تر است.

تصویر بزرگ:

گوگل تنها یک سرویس جستجوگر نیست. علاوه بر آن اطلاعات فراوانی از مرورگر کروم، یوتیوب و ابزارهایی که سیستم عامل اندروید، گوگل Assistant، گوگل مپ و..دریافت می کند.

احتمالا بخشی از اطلاعات کسانی که زیاد از سرویسهای گوگل استفاده نمی کنند نیز درسرورهای گوگل وجود دارد.

دربخش سیاستهای حفظ حریم خصوصی گوگل (Privacy policy) که خیلی افراد آنها را مطالعه نمی کنند، اطلاعات کلیِ خوبی دراین رابطه ارائه می کند.
نتایج یک تحقیق که در دانشگاه Vanderbilt انجام شده حکایت از آن دارد که گوگل و کروم حجم زیادی از اطلاعات از جمله اطلاعات موقعیت را حتی بدون اقدامات کاربر برای گوگل ارسال می کند.

موقعیت شما:

اطلاعات موقعیت شما تبدیل به یکی از دل نگرانی های کاربران گوگل شده است. اینکه شما به گوگل اجازه بدهید که موقعیت شما را دنبال کند، باعث می شود تا به گوگل کمک کنید تا بداند که شما کجا کار می کنید و کجا زندگی می کنید؛ پیش بینی کند که چه زمانی باید خانه را ترک کنید و حتی می تواند به شما بگوید که چه زمانی به چتر نیاز خواهید داشت.

در عین حال این اطلاعات، تصویری از زندگی ما به گوگل ارائه می کند که حسابی جزئی است و این می تواند باعث شود که بسیاری افراد احساس ناراحتی کنند.

علاوه بر تمام اطلاعات گوگل از شما که از طریق سرویسهایش گردآوری می کند، جستجوی گوگل هم مخزن و انبار بزرگی برای تمام اطلاعات دنیاست. این بدان معناست که کوهی از اطلاعات در گوگل در دسترس است، به این خاطر که فردی در گوشه ای از دنیا آنها را آنلاین قرار داده.

چه می توان کرد؟

کارهای زیادی می توان انجام داد تا دست کم اطلاعات گوگل از خودتان را محدود کنید:

• شما می توانید از موتور جستجوگر دیگری مثل بینگ مایگروسافت و یا حتی موتورهای دیگری که برپایه حفظ امنیت کاربران ایجاد شه، مثل داک داک گو استفاده کنید.

• انتخاب آیفون به عنوان موبایل، نمی تواند دسترسی گوگل به امکانات شما را محدود کند.چرا که گوگل هرسال میلیون ها دلار به اپل می پردازد تا به طور پیش فرض، موتور جستجوگر آیفون، آیپد و مک باشد.

شما می توانید موتور جستجوی پیش فرض گوشی تان را تغییر دهید و این کاری است که کمتر کسانی انجام می دهند.

• شما برای موتور جستجوگر می توانید فایرفاکس یا سافاری را انتخاب کنید و یا گوگل کروم را در حالت مرورگر خصوصی استفاده کنید و یا جستجوگرهایی که بر پایه حفظ اطلاعات کاربران هستند، مثل Brave را برگزینید.

مرورگر بریو

مرورگر بریو

• شما درهنگام استفاده از سرویس های گوگل، می توانید انتخاب کنید که گوگل،بعد از استفاده از اکانت شما خارج شود. این گام بزرگی برای پنهان نگه داشتن اطلاعاتتان از این کمپانی است. اما هربار که می خواهید ایمیل چک کنید یا یکی از مدارک گوگل doc را مشاهده کنید، باید دوباره کلمه عبورتان را وارد کنید.

• اگر می خواهید ببینید که گوگل چه اطلاعاتی در مورد شما دارد، می توانید اینجا کلیک کنید. فقط باید مطمئن باشید که به اکانتتان متصل هستید.

• شما همچنین می توانید تاریخچه گوگل خود را پاک کنید. این بدان معناست که گوگل از اطلاعات شما برای شخصی سازی کردن تجربیات استفاده شما از گوگل استفاده نخواهد کرد.

البته بایدبدانید که هر اقدامی که انجام می دهید، باز هم نمی توانید کاملا گوگل را بلوکه کنید..چون قدرت سرویسهای گوگل خیلی بالاست. اگر واقعا می خواهید کاملا از گوگل جدا شوید، باید با خیلی اپلیکیشن های دیگر مثل اوبر و اسپاتیفای هم خداحافظی کنید.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید