login_logo2-4

۷ عادت مضر که بسیاری از مردم در محل کار دارند

cdf5e6fd-50d6-4b83-a946-803b8147e084

شناخت عادت‌هایی که کارایی ما را در محیط کار کاهش می‌دهد و برطرف کردن آن‌ها، می‌تواند کمک بسیاری در موفقیت کاری داشته باشد. عادت‌هایی که شاید در ظاهر نامناسب نباشند اما بر روی ذهن و عملکرد بدن تاثیری مستقیم خواهند داشت. در این‌جا شما را با ۷ عادت مخرب آشنا می‌کنیم که عملکرد شما را کاهش داده و اتلاف وقت را به همراه خواهد داشت.

همه ما لحظاتی که مغز از فعالیت بازمی‌ماند را تجربه کرده‌ایم، اما بیشتر اوقات این عدم بهر‌ه‌وری می‌تواند ناشی از عادت‌ها و روش‌های اشتباه باشد، عادت‌هایی که برای تغییر آن‌ها نیاز به تلاش بسیار داریم. این ۷ عادت بدون آن‌که متوجه شویم، سطح بهره‌وری را کاهش می‌دهد. بهتر است نگاهی به این عادات مضر داشته باشید تا  اگر شما هم بعضی از آن‌ها را انجام می‌دهید، برای ترک آن‌ها دست به کار شوید.

۱. به هم ریختگی دسکتاپ

work habits

اگر کارِ شما نیاز به استفاده از کامپیوتر دارد، لازم است که همیشه آن را مرتب نگه دارید تا در شرایط حساس و زمانی که نیاز به یافتن یک فایل یا پوشه را دارید، زمان زیادی را از دست ندهید. همه ما عادت داریم که درهنگام نام‌گذاری پوشه‌ها از اسامی مختلفی که هیچ ربطی به محتویات آن پوشه ندارد استفاده می‌کنیم. گاهی با ضربه زدن بر روی کیبورد به طور تصادفی یک نام را برای پوشه مورد نظر انتخاب می‌کنیم. نام‌هایی مثل dgyfsytg، زمانی که شما در حال انجام این کار هستید حتما با خود فکر می‌کنید که خیلی زود به این پوشه برمی‌گردم و اسمی مناسب برای آن انتخاب می‌کنم ولی شما هرگز آن را تغییر نخواهید داد. وقتی که کار شما زیاد می‌شود، تعداد پوشه‌ها با اسم‌هایی این‌ چنینی روی صفحه دسکتاپ افزایش می‌یابد و این موضوع باعث می‌شود که شما نتوانید به راحتی به به پوشه مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید و زمان زیادی را از دست خواهید داد.

هر کسی با خود فکر می‌کند که این شلوغی مخصوص من است و زمانی که به فایلی احتیاح داشته باشم می‌توانم آن را به سادگی پیدا کنم اما باید گفت که شما از تاثیر منفی این به هم ریختگی آ‌گاه نیستید. زمانی که شما شروع به برهم ریختن دسکتاپ می‌کنید، ‌کم‌کم به این کار عادت کرده و در انجام سایر وظایف با مشکل روبرو می‌شوید. علاوه بر این، هنگامی که تصمیم می‌گیرید تا به پوشه‌ها برگردید ومرتبشان کنید، ولی این کار را انجام نمی‌دهید، نشان می‌دهد که شما در به تعویق انداختن کارها مستعد هستید، برای شروع به مرتب کردن، بهتر است که از قسمت‌های کوچک شروع کنید.

به ‌علاوه هنگامی که شما با ابزار مرتب و سازمان یافته کار می‌کنید، احساس بهتری خواهید داشت و این کار به طور ناخودآگاه بر سطح بهره‌وری شما تاثیر مثبت خواهد داشت.  علت این اتفاقا این است که شما یک بخش سازمان یافته مخصوص به کار خود را ایجاد کرده‌اید که کمک می‌کند تا تمام کارها را با نظم انجام داده و برای اتمام وظایف انگیزه داشته باشید.

مردم فراموش می‌کنند که زباله‌ها و فایل‌های بی‌استفاده را از کامپیوتر خود حذف کنند، این کار عملکرد را کاهش داده و باعث می‌شود که همیشه مشکلاتی با نرم‌افزار خود داشته باشیم. این کار مشکلاتی چون بدافزار‌ها و قطع شدن روند کار شما در هنگام انجام پروژه را به دنبال دارد. این مشکلات باعث می‌شود که پروژه شما ناقص باقی بماند. بروز چنین اتفاقاتی شما را دچار استرس کرده و تمرکزتان را از بین می‌برد. بنابراین همیشه تلاش کنید که کامپیوتر خود را تا حد امکان مرتب نگه داشته و از آن محافظت کنید. چند ابزار ساده وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها کامپیوتر را تمیز نگه دارید، این ابزارها به شما امکان می‌دهد که به عملکرد خود  و کامپیوتر  سرعت بخشیده و آن را از آسیب‌های احتمالی حفظ کنید.

۲. جستجوی همیشگی برای بهترین آهنگ‌ها

work habits

قبل از شروع به کار، شما همیشه به دنبال آهنگی می‌گردید که در حین انجام کار به آن گوش دهید تا شما را سرحال و با‌انگیزه نگاه دارد. در حقیقت، موسیقی می‌تواند واقعا به ما کمک کند که در انجام کار تمرکز کرده و دور از استرس و دلشوره بمانیم. به هرحال، اتفاقی که در بیشتر موارد می‌افتد، جستجوی طولانی مدت برای پیدا کردن یک فهرست از آهنگ‌های مورد‌نظر است، کاری که تنها اتلاف وقت را به دنبال دارد. به علاوه وقتی که شما همیشه یک فهرست پخش ثابت را گوش دهید، همیشه حداقل یک آهنگ وجود دارد که می‌خواهید آن را رد کنید، بعد می‌بینید که دیگر آهنگ‌ها هم زیاد با حال و هوای شما سازگار نیست و آن‌ها را پشت‌سر هم رد می‌کنید. به این ترتیب به خانه اول می‌روید. شروع می‌کنید به چیدن یک فهرست آهنگ جدید تا بتوانید به آن گوش دهید. این کاری است که بسیاری از ما در حین انجام کار انجام می‌دهیم و باعث می‌شود که در طول ساعت کاری عملکرد کمتری داشته باشیم، تمرکز خود را از دست داده و زمانِ زیادی را هدر بدهیم تا دوباره به کار برگردیم.

علاوه‌ بر این، گوش دادن به آهنگ‌هایی که  دوست دارید می‌تواند حواس شما را پرت کند، زیرا به شعر آن آهنگ گوش می‌دهید. بنابراین اگر نیاز دارید که حین انجام کار به موسیقی گوش بسپارید، بهتر است به جای گشتن میان آهنگ‌های پاپ، آن‌ها را از بین موسیقی‌های جاز و کلاسیک انتخاب کنید. این سبک‌های موسیقی شما در طول روز متمرکز نگه می‌دارد و عملکردتان را افزایش می‌دهد. این روش را امتحان کرده و عملکردِ خود را با گذشته مقایسه کنید.

۳. همیشه در دسترس بودن

work habits

رسانه‌های اجتماعی تبدیل به بخشی بزرگ از زندگی ما شده‌اند. ما همیشه در حال ارسال عکس و متن در صفحات اجتماعی و چت با دوستانمان هستیم. راه‌های زیادی هم برای دسترسی به یک نفر وجود دارد، واتس‌اپ، تلگرام، مسنجر فیسبوک، توییتر، اسنپ‌چت و البته پیام و تماس عادی، راهِ تماس با دیگران را بسیار راحت کرده است. اگر بخواهید راه‌های موجود در تلفن‌همراه هوشمند خود با دیگران را بشمارید، متوجه می‌شوید که در‌دسترس نبودن کار سخت‌تری می‌تواند باشد. این ابزار زمانی سودمند است که می‌خواهید با دوستان و آشنایانی که در شهر یا کشوری دیگر هستند، ارتباط برقرار کنید. اما به دلیل اعتیاد ما به فناوری، فراموش می‌کنیم که مرزی برای استفاده از آن قائل شویم. این دقیقا کاری است که بسیاری از مردم در حین انجام کار می‌کنند، آن‌ها به طور دائم در حال دریافت متن‌ها و تصاویر خنده‌دار هستند و این دلیلی برای کاهش کارایی‌ آن‌ها در هنگام انجام کار است.

اگر کارِ شما به طور مرتب به خاطر مطالب ارسالی دوستانتان متوقف می‌شود، تعجبی نیست که چرا کیفیتِ کار و کارایی شما کاهش یافته است. بنابراین شما باید در طول کار برنامه‌ریزی مرتبی داشته باشید که در فواصلی مشخص به استراحت بپردازید و بتوانید پیام‌ها، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی خود را چک کنید. در هر‌ صورت مراقب باشید که بیش از حد در فضای مجازی غرق نشوید تا متوجه گذر زمان نشده و ساعت‌ها از کار، خود باز‌بمانید.

از سویی دیگر، این بسیار خوب است که همیشه برای سوالات و درخواست‌های همکارانتان آماده باشید. اما پاسخ دادن به سوالات بسیار و کمکِ بیش از حد باعث می‌شود که شما از انجام کارِ خود غافل شوید و تمرکز خود را از دست بدهید. به همین دلیل شما باید یاد بگیرید که توانایی نه گفتن داشته باشید و تنها زمانی به درخواست کمک پاسخ دهید که واقعا کاری ندارید، مگر در شرایط حساس.

شما می‌توانید تلفن همراه هوشمند خود را در زمان کار خاموش کرده و تنها تلفن کاری خود را داشته باشید. اگر کسی کار بسیار ضروری با شما داشته باشد،‌با تلفن محل‌کارتان تماس می‌گیرد. این تمرین را برای یک هفته انجام دهید و بعد به مقایسه راندمان کاری خود بپردازید.

۴. نشستن پشت میز کار در وضعیتی بد

work habits

نشستن در وضعیتی نا‌مناسب و غیر استاندارد در زمان انجام کار، باعث می‌شود که فرد ناچار باشد به طور مرتب کارِ خود را به دلیل درد‌ در نواحی مختلف بدن قطع کند. اگر همیشه سردرد و درد‌هایی شدید در ناحیه پشت دارید، احتمالا عادت دارید که همیشه در وضعیتی بد بنشینید. این حالت بد بر روی ظاهر بدنتان تاثیر گذاشته  و تاثیری منفی بر روی سلامت بدن  می‌گذارد. علاوه بر این، کارایی شما را در هنگام کار تا میزان زیادی کاهش می‌دهد. وقتی که به شکلی نا‌مناسب می‌نشینید، بدنِ شما خیلی زود خسته می‌شود و دردهایی در ناحیه پشت، شانه‌ها و گردن خواهید داشت. این اتفاق باعث می‌شود که دچار استرس شده، بی‌حوصله باشید و تمرکز خود را از دست بدهید.

هرچه بدن شما خستگی بیشتری را احساس کند، مغز از تمرکز کردن بیشتر خودداری می‌کند. برای جلوگیری از داشتن یک حالت بد در حین کار، لازم است که شما یک صندلی راحت و یک زیر پایی برای استراحت پاهایتان داشته باشید. این وسایل کمک می‌کند که پشت بدنتان در وضعیت خوبی قرار بگیرد. علاوه بر این شما نباید تنها بر روی صندلی و ارتفاع میز تمرکز کنید، چرا که حالت کلی بدن شما هم نقشی مهم در این میان دارد. حالت نشستن نا‌مناسب معمولا از عدم ورزش‌ کردن ایجاد می‌شود، کسانی که یک شیوه زندگی بی‌تحرک را دنبال می‌کنند، این مسئله تاثیر بسیار زیادی بر نحوه نشستن آن‌ها خواهد گذاشت. ورزش کردن حالت کلی بدن شما را بهبود می‌بخشد و کارایی را افزایش می‌دهد چرا که  شما را پر انرژی و با اعتماد به نفس خواهد کرد.

اگر شما در هنگام کار برای تمرکز کردن بر روی وظایف خود مشکل دارید، بهتر است در کلاس‌های یوگا شرکت کنید. این کلاس‌ها تمرکز شما را افزایش داده و انعطاف‌پذیری بدنتان را بیشتر می‌کند. تلفن همراه هوشمند خود را در حالتی قرار دهید که گام‌های شما را بشمارد یا مسافتی که هر روز پیاده‌روی می‌کنید را ثبت کند. اگر شما اهل رقابت و پیشرفت هستید، تلاش می‌کنید که هر روز بیشتر بدوید و پیاده‌روی کنید تا جایی که این فعالیت را به یک تفریح‌ سر‌گرم‌کننده تبدیل کنید. اهمیتی ندارد که برنامه روزانه شما چقدر پر است، شما همیشه می توانید ۱۰ یا ۲۰ دقیقه زمان خالی برای ورزش کردن بیابید. کاری که سلامت شما را تضمین می‌کند و عملکردتان را افزایش خواهد داد.

۵. پوشیدن لباس هایی شیک ولی غیر راحت

work habits

همه دوست دارند که در محل کار خوش‌پوش و شیک به نظر برسند، به خصوص وقتی که نیاز است که با مشتریان و شرکای تجاری مرتب ملاقات داشته باشید. اما لباس‌های امروزی با وجود این‌که شیک هستند، برای صاحبان خود حسی ناخوشایند را به همراه خواهند داشت. پوشیدن این لباس‌ها در ساعاتی طولانی باعث خستگی می‌شود چرا که اجازه نمی‌دهد تا بدن به راحتی حرکت داشته باشد.

یک لباس شیک جدید یا کت و شلوار می‌تواند باعث شود تا بسیار خوب جلوه کنید اما لباسی که باعث شود در طول ساعاتی که در پشت میز نشسته‌اید احساس ناراحتی و خستگی زود‌هنگام کنید، ممکن است شما را به فکر خرید لباسی راحت‌تر در محل کار بیاندازد. البته منظور این نیست که با راحت‌ترین شلوار خود به محل کار بروید ولی لباس‌هایی را بخرید که علاوه بر مناسب بودن، راحت هم باشند.

نشستن به مدت ۸ ساعت در پشت میز کار در حالی که لباس‌هایی تنگ و غیر راحت پوشیده‌اید، می‌تواند شما را عصبی و پریشان کند. بنابراین اگر فکر می‌کردید که نحوه لباس پوشیدن تاثیری بر روی کار شما ندارد، باید گفت که در اشتباه بوده‌اید. علاوه‌ بر این، پوشیدن لباسی که باعث می‌شود در آن احساس راحتی و جذابیت داشته باشید، عملکرد شما را افزایش خواهد داد.

۶. انجام‌ کار‌های اداره در خانه

work habits

اگر شما مهلتی برای انجام یک کار داشته اید و نتوانسته‌اید که برای اتمام آن در ساعات کاری درست زمان‌بندی کنید، فکر می‌کنید که انجام ادامه کار در خانه می‌تواند به شما کمک کند که در موعد مقرر به پایان کار برسید. اما آیا واقعا این کار می‌تواند به شما کمک کند و آیا واقعا با این کار بهره‌وری و کیفیت کار خود را افزایش خواهید داد؟ وقتی که در ساعاتی طولانی یا در خانه کار می‌کنید، شما زمانی را که باید به زندگی شخصی خود اختصاص دهید را از دست خواهید داد. امکان ندارد که شما بتوانید در تمام روز کار انجام داده و در عین حال کیفیت کارتان بالا باشد.

وقتی که به خودتان فشار می‌آورید تا بیش از آن حدی که به راحتی انجام می‌دهید ، کار کنید، تنها در حال تلاش برای خسته کردن خود هستید و طبیعتا برای روز کاری بعد آماده نخواهید بود. این باعث می‌شود که راندمان کاری شما هر روز کاهش یابد. کار باید تنها به ساعت کاری اختصاص داشته باشد و بعد از کار شما نیاز دارید که زمان خود را با خانواده یا برای خود صرف کنید. اگر وظایف امروزتان را به پایان نرسانده‌اید، اتفاق بزرگی نیفتاده است، شما می‌توانید روز بعد آن‌ را کامل کنید. با این کار شما به ذهن خود اجازه استراحت می‌دهید تا بهره‌وری بیشتری در روز بعد داشته باشید.

بنابراین باید به این سوال که آیا کار کردن در منزل مفید است، پاسخ خیر بدهیم. این کار درستی نیست که کار باقی مانده را با خود به خانه بیاورید یا این‌که در ساعاتی طولانی از بدن خود کار بکشید. بعضی روزها یک وظیفه را به پایان می‌رسانید و در بعضی روز‌ها  توانایی انجام سه وظیفه مختلف را دارید. شما نمی‌توانید مغز خود را کنترل کنید ولی شما می‌توانید ذهن خود را تمرین داده و یاد بگیرید که در ساعات اوج تمرکز، بهترین استفاده را از آن داشته باشید.

۷. خوردن صبحانه در اداره

work habits

افرادی که صبح‌ها زودتر برمی‌خیزند تا در اول وقت قهوه بنوشند و در خانه صبحانه بخورند، کار اشتباهی نمی‌کنند. در اصل کسانی که تلاش می‌کنند بیشتر بخوابند و صبحانه خود را در محل کار می خورند، اشتباه عمل می‌کنند. وقتی که شما به محل کار می‌رسید، نیاز است که سرحال و آماده برای کار باشید نه اینکه هنوز خواب‌آلود و بدخلق وارد اداره شوید. علاوه بر این،‌ خوردن صبحانه در محل کار به معنی خوردن موادی غیرمغذی و فست‌فود است. خوردن چنین موادی مخصوصا در اولین وعده غذایی روز برای سلامت شما اصلا مفید نیست. پیشنهاد می‌شود که صبحانه‌ای سالم و مغذی داشته باشید، چرا که شما را سرحال و پر‌انرژی نگه می دارد.

از آن‌جایی که غذا تاثیری مستقیم بر روی عملکرد شناختی دارد، ضروری است که شما به طور مرتب وعده‌هایی سالم بخورید. اگر از خوردن بعضی وعده‌ها صرف‌نظر کنید، مغز شما در تصمیم گیری ضعیف خواهد شد چرا که بدن برای داشتن تمرکز نیاز به گلوکز دارد. خوردن میان‌وعده‌هایی چون ساندویچ گوشت، سالاد مرغ، موز یا بادام زمینی می‌تواند برای از بین بردن حس گرسنگی مفید باشد ولی بهتر است که از  مواد غذایی با تنوع بسیار و ارگانیک استفاده کنید زیرا این مواد بسیار مغذی هستند.

اگر صبح‌ها کمی زودتر از خواب برخیزید، زمانی کافی برای نوشیدن قهوه و خوردن یک صبحانه سالم در خانه آرام خود خواهید داشت. این‌کار بدن و ذهن شما را برای چالش‌های کاری آماده می‌کند و راندمان کاریتان را افزایش می‌دهد.

منبع : زومیت

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید