login_logo2-4

خلاصه کتاب قدرت عادت

 

               خلاصه کتاب قدرت عادت

 

 

 

 

 

 

کتاب «قدرت عادت» را روزنامه‌نگار و پژوهش‌گری به نام «چارلز داهیگ» نوشته است. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتابهای نیویورک تایمز بوده است.

این کتاب بر اساس مطالعه و پژوهش روی رفتار هزاران نفر نوشته شده است. وقتی این کتاب را بخوانید دلیل انجام کارهای خود را می‌فهمید.

اکیدا توصیه می ‌نیم خلاصه این کتاب را بخوانید؛ زیرا عادت‌های شما نقش پررنگی در موفقیت و بهبود زندگی شما دارند. افراد موفق صرفا کارهای درستی را انجام نمی‌دهند؛ بلکه عادت‌های درستی دارند. با خواندن این کتاب می‌فهمید که می‌توانید عادت‌های خود را تغییر دهید و به کارهای مثبت و سازنده عادت کنید.

طبق گفته چارلز داهیک در این کتاب، هر عادت از 3 بخش تشکیل شده است: نشانه، فعالیت و پاداش. همه عادت‌ها بر اساس همین چرخه عادات شکل می‌گیرند. مثلا فرد معتاد به سیگار را در نظر بگیرید. او احساس ناراحتی و اضطراب می‌کند و این همان نشانه در وجود اوست، او برای کشیدن سیگار مشتاق می‌شود، این اشتیاق او را به سیگار کشیدن وادار می‌کند، سیگار کشیدن همان فعالیتی است که انجام می‌دهد تا به پاداش برسد، پاداش شخص همان رهایی از استرس و ناراحتی است. این فرد برای اینکه عادت به سیگار کشیدن را از بین ببرد، نمی‌تواند نشانه و پاداش را تغییر دهد؛ زیرا تغییر‌ناپذیر هستند. او فقط باید فعالیت را تغییر دهد. مثلا وقتی احساس استرس و ناراحتی می‌کند به جای سیگار کشیدن با دیگر افراد صحبت کند یا کمی پیاده‌روی کند تا استرس و ناراحتی در وجود او کم شود.

با تکرار این رفتار عادت به سیگار کشیدن تغییر خواهد کرد. ایجاد عادات جدید هم از همین رویه پیروی می‌کنند. مثلا اگر می‌خواهید کتاب بخوانید یا ورزش کنید باید این رفتار خوب را آنقدر تکرار کنید تا به عادت شما تبدیل شود.

در خلاصه کتاب قدرت عادت شما مثال‌های زیادی از افراد و سازمان‌هایی می‌خوانید که توانسته‌اند با تغییر عادات مردم به پیشرفت‌های بزرگی برسند. مثلا می‌خوانید فردی به نام «کلود هاپکینز» چگونه توانست عادت به مسواک زدن را در میان مردم رواج دهد و خمیر دندان خود را به‌سرعت بفروشد.

بخشی از خلاصه کتاب قدرت عادت

بخشی از خلاصه کتاب قدرت عادت را با هم می‌خوانیم:

«زندگی روزانه ما را صدها عادت تحت تاثیر قرار می‌دهد. آنها نحوه لباس پوشیدن ما در صبح، نحوه صحبت با کودکانمان و طرز خوابیدن ما در شب را کنترل می‌کنند. عادت‌ها بر غذایی که برای نهار می‌خوریم، وضعیت کاری ما و اینکه بعد از کار ورزش می‌کنیم یا نوشیدنی می نوشیم موثر هستند. بعضی ساده و بعضی پیچیده اند. آنها بر محرک‌های احساسی تکیه دارند و پاداش‌های زیرکانه‌ای دارند؛ اما همه عادت‌ها صرف‌نظر از میزان پیچیدگی‌شان، قابل دستکاری هستند. وابسته‌ترین الکلی‌ها می‌توانند به افرادی عاقل و متین تبدیل شوند. ناکارآمدترین کمپانی‌ها می‌توانند خود را تغییر دهند. یک دانش آموز اخراجی از دبیرستان می‌تواند تبدیل به مدیری موفق شود.

با این حال، برای اصلاح یک عادت ابتدا باید تصمیم بگیرید که آن را تغییر دهید. باید بدانید که کنترل عادت به دست شماست و از خود‌آگاهی کافی برای استفاده از این قدرت کنترل بهره‌مند باشید. وقتی درک کنید که عادت‌ها می‌توانند از نو ساخته شوند، فهمیدن قدرت عادت آسان‌تر می‌شود و تنها گزینه‌ای که باقی می‌ماند اقدام کردن است.»

 

اگر عادت بدی دارید یا می‌خواهید عادت خوبی را در خودتان به وجود بیاورید، کتاب قدرت عادت را از دست ندهید.

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید