login_logo2-4

اوراکل و درخواست غرامت ۹.۳ میلیارد دلاری از گوگل

3cce48f4-c35b-4b1a-8794-fc9948e9033a[1]

در ادامه‌ی شکایت‌های سریالی پرسروصدای برند‌های مشهور برای دریافت بخشی از سود یکدیگر، به‌زودی شاهد راند بعدی دعوای اوراکل و گوگل بر سر دریافت غرامت ۹.۳ میلیارد دلاری با موضوع اندروید خواهیم بود.

 

در روز ۹ می (۲۰ اردیبهشت)، دور بعدی شکایت اوراکل علیه گوگل با موضوع رعایت نکردن قانون کپی‌رایت در اندروید آغاز خواهد شد و این بار اوراکل سعی خواهد کرد که هیئت‌منصفه را برای دریافت ۹.۳ میلیارد دلار غرامت قانع کند. این خبر که چندی است به‌صورت شایعه در فضای مجازی به چشم می‌خورد؛ سرانجام با عمومی شدن اسناد دادگاه مورد تائید قرار گرفت و وقوع آن قطعی شد.

از وقتی‌که گوگل بخش‌های مشخصی از زبان برنامه‌نویسی جاوا متعلق به اوراکل را در اندروید مورداستفاده قرار داده، این دو غول فناوری بارها رودرروی یکدیگر قرار گرفته‌اند. اوراکل در سال ۲۰۰۹ از شرکت سان مایکروسیستمز (Sun Microsystems)، پروژه‌ی جاوای آن را خریداری کرده و حال مالک این پروژه نیز به حساب می‌آید.

در جدیدترین پرونده‌ی مربوط به این قائله، دادگاه باید تصمیم بگیرد که آیا گوگل می‌تواند به‌صورت رایگان از این زبان برنامه‌نویسی محبوب و پرکاربرد استفاده کند یا برای این کار باید به اوراکل غرامت بدهد که در این صورت مبلغ قابل پرداخت موردبررسی قرار خواهد گرفت. گوگل ادعا می‌کند که فقط در چهارچوب شرایط قانون «استفاده‌ی منصفانه» از جاوا استفاده کرده است و نباید هیچ خسارتی به اوراکل پرداخت کند. این بند تحت شرایط خاص به افراد اجازه می‌دهد محصولات تحت پوشش قانون کپی‌رایت را به شکل محدود استفاده کنند.

اوراکل تصمیم دارد حقانیت خود را  برای دریافت غرامت با تکیه بر دو بحث محوری به اثبات برساند. بحث اول افشای اطلاعاتی در مورد سود واقعی گوگل از اندروید است. به ادعای اوراکل این سیستم‌عامل درآمدی چندین میلیارد دلاری برای گوگل به همراه دارد ولی این مبلغ در اسناد مالی رسمی گوگل به‌عنوان درآمد حاصل از اندروید ثبت نمی‌شود.
780149ddfa09fbd86eb140fe6810d770_XL[1]

قسمت دوم شکایت اوراکل مربوط به یکی از پروژه‌های قبلی این شرکت برای توسعه‌ی سیستم‌عامل موبایل مبتنی بر جاوا است. به ادعای اوراکل، اندروید عامل اصلی شکست این پروژه و مانع تبدیل آن به یک کسب‌وکار چند میلیارد دلاری دلاری محسوب می‌شود.

جالب اینجا است که اوراکل کل شرکت سان مایکروسیستمز را به مبلغ ۷.۴ میلیارد دلار خریداری کرد. سان مایکروسیستمز در زمان خود یک شرکت معتبر و خوش‌نام سازنده‌ی کامپیوترهای شخصی، سرور، چیپ‌ست‌های مورداستفاده در این تجهیزات و البته جاوا بود. یا توجه به دارایی‌های نقدی این شرکت در زمان واگذاری، درواقع اوراکل فقط ۵.۴ میلیارد دلار برای خریدن آن پرداخت کرده است. علاوه بر این فروش محصولات سان مایکروسیستمز در آخرین فصل سال ۲۰۰۸، مبلغ ۹.۰۱ میلیارد دلار درآمد برای اوراکل به همراه داشت.

طرح این شکایت، به معنای پیروزی قطعی اوراکل در اثبات ادعای خود نیست. این شرکت برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ برای دریافت ۶ میلیارد دلار خسارت با موضوع اندروید، گوگل را به دادگاه کشید ولی درنهایت قاضی پرونده مبلغ درخواستی را بیش‌ازحد تشخیص داد و شکایت اوراکل به سرانجام نرسید. در آخرین دعوای حقوقی این دو برند، گوگل نیز شانس پیروز شدن دارد و ممکن است بازهم اوراکل به غرامت موردنظر خود دست پیدا نکند.
منبع: زوم ایت

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید