login_logo2-4

Aero Peek در ویندوز 7 چیست و چگونه کار می کند ؟

Aero Peek در ویندوز 7 چیست و چه کاری انجام می دهد!

ویژگی Aero Peek در ویندوز 7

ویژگی Aero Peek در واقع یک تکنیک نرم افزاری بسیار کاربردی در ویندوزه که به کاربر این امکان رو میده تا با بردن نشانگر موس روی Aero Peek در قسمت سمت راست و پایین صفحه ویندوز ( قسمت نوار وظیفه یا همون Task bar ) بتونه دسکتاپ رو به طور کامل ببینه و همه پنجره هایی که باز شدن به صورت Transparent یا شفاف ناپدید میشن . با کلیک بر روی Aero Peek همه پنجره ها ناپدید میشن ( مثل حالت minimize) تا شما بتونید خیلی سریع به آیکن های روی دسکتاپ تون دسترسی داشته باشین . ویژگی Aero Peek هنگام بردن نشانگر موس روی آیکن برنامه های در حال اجرا یک نمای بند انگشتی thumbnail از او پنجره رو نمایش میده که این قابلیت بسیار بسیار کاربردیه ! زمان پیشفرض برای دسترسی به دسکتاپ (بعد از بردن نشانگر موس روی Aero Peek ) حدودا نیم ثانیه ست که این مقدار به راحتی قابل تنظیمه که در ادامه خدمت تون توضیح میدم .

روش فعال سازی و یا غیر فعال کردن ویژگی Aero Peek در ویندوز 7

برای فعال سازی و یا غیر فعال کردن Aero Peek برای دسترسی به دسکتاپ ابتدا روی نوار وظیفه یا Task bar راست کلیک کنید سپس از منیوی باز شده گزینه Properties رو کلیک کنید تا پنجره زیر باز شه.

 

در پنجره باز شده اگر گزینه Use Aero Peek to preview the desktop رو تیک بزنید این ویژگی فعال میشه و در صورتی که تیکش رو بردارید غیر فعال خواهد شد.

غیر فعال کردن ویژگی Aero Peek در همه قسمت های ویندوز

همونطور که در پاراگراف دوم عرض کردم ویژگی Aero Peek در قسمت های مختلف ویندوز دیده میشه از جمله قسمت آیکن برنامه های در حال اجرا بر روی نوار وظیفه ویندوز . اگر این قابلیت دست و پاتونو می گیره می تونید خیلی راحت غیر فعالش کنی . برای غیر فعال کردن ویژگی Aero Peek در همه جای ویندوز 7 ابتدا از پنل مدیریت ویندوز یا همون Control Panel روی آیکن System کلیک کنید و سپس در گوشه سمت چپ و بالا روی گزینه Advanced system settings تا پنجره زیر باز شه .

 

سپس از قسمت Performance روی دکمه Settings کلیک کنید تا پنجره Performance Options ظاهر شه . در سربرگ اول یا همون تب Visual Effects لیستی از جلوه های تصویری ویندوز رو مشاهده می کنید که به راحتی می تونید فعال یا غیر فعالشون کنید ! لازمه اشاره کنم که هر چقدر تعداد این جنگولک بازیا کمتر باشه سرعت کار ویندوز شما هم بیشتر خواهد شد ! حالا برای غیرفعال سازی کامل ویژگی Aero Peek ، گزینه Enable Aero Peek رو پیدا کنید . طبق معمول اگر این گزینه تیک بخوره یعنی فعال و در غیر اینصورت غیر فعال میشه .

تغییر میزان تاخیر زمانی ویژگی Aero Peek با استفاده از رجیستری ویندوز

همونطور که در پاراگراف دوم عرض کردم میزان تاخیر زمانی عملکرد ویژگی Aero Peek قابل تنظیمه . شاید هنوز متوجه عرض بنده نشده باشید و منظورم از میزان تاخیر زمانی Aero Peek دقیقا از لحظه حرکت نشانگر موس روی دکمه Aero Peek تا لحظه ای که همه چی ناپدید شن و صفحه دسکتاپ ظاهرشه . اگرچه این عمل نسبتا سریع انجام میشه اما می تونه سریع تر هم باشه و یا در صورت نیاز طولانی تر باشه . برای تنظیم مدت تاخیر زمانی Aero Peek داخل کادر جستجوی Start menu عبارت regedit یا reegedit.exe رو تایپ کنید و سپس کلید Enter رو بزنید تا پنجره ویرایش ریجیستری ویندوز باز شه . از منیوی سمت چپ به این آدرس ( یا کلید ) برید :

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

از میوی سمت راست پنجره ریجیستری کلید DesktopLivePreviewHoverTime رو پیدا کنید یا این کلید رو ایجاد کنید ( کار با ریجیستری ویندوز رو بعدا آموزش میدم خدمت تون این قسمت برای افرادیه که با ریجیستری آشنایی دارن ) . وقتی روی کلید DesktopLivePreviewHoverTime کلیک کنید پنجره ی کوچیکی باز میشه . در سمت راست این پنجره یک کادر با عنوان Base وجود داره در این قسمت گزینه Decimal رو فعال کنید . در سمت چپ کادر دیگه ای رو با عنوان Value Data می بینید . عددی که در این قسمت باید وارد کنید همون عدد مورد نظر برای تعیین میزان تاخیر زمانی Aero Peek هست که باید بر اساس میلی ثانیه ms  وارد بشه . برای مثال اگر بخواین این مقدار رو روی 1 ثانیه تنظیم کنید باید در این قسمت عدد 1000 رو وارد کنید و برای تنظیم تاخیر زمانی Aero Peek روی نیم ثانیه باید عدد 500 رو در این قسمت وارد کنید ! در ضمن اگر می خواید Aero Peek بدون هیچ تاخیر زمانی و بلافاصله انجام شه در این قسمت عدد 0 (صفر) رو وارد کنید . لازم به ذکره که اگه بعد از انجام این انجام این مراحل هیچ تغییری تو سرعت Aero Peek احساس نکردین ، 1 بار Log off کنید دوباره Log on  کنید تا تغییرات رو ملاحظه بفرمایید

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فرم ورود کاربر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید